Na UW pracują nad lekiem przeciwbólowym skuteczniejszym niż morfina. Ma działać 5000 razy silniej

Zespół badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego opracował nową substancję, która wykazuje bardzo silne działanie przeciwbólowe, silniejsze nawet niż morfina. Przed naukowcami jeszcze wiele testów, ale badania przeprowadzone na zwierzętach już dają duże nadzieje.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Przeprowadzono już testy na zwierzętach i dały one bardzo obiecujące wyniki. Obecnie trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy testów klinicznych. Jeśli badania zakończą się pomyślnie, będzie można produkować lek, który będzie działać aż 5000 razy skuteczniej niż najsilniejsze dostępne obecnie środki przeciwbólowe.

Nowa substancja receptą na najsilniejszy ból

Nowo odkryta substancja należy do rodziny peptydomimetyków, czyli związków chemicznych, które imitują występujące w komórkach żywych peptydy, m.in. hormony. Taki lek mógłby być stosowany w uśmierzaniu bólu o podłożu neuropatycznym (powstaje w wyniku uszkodzenia układu nerwowego), w ostrych stanach urazowych, a także w leczeniu paliatywnym (gdy zawodzą już najsilniejsze leki o działaniu przeciwbólowym).

Substancję opracował zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik z Wydziału Chemii UW przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN. Projekt badawczy otrzymał dofinansowanie w kwocie 12,6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 (z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). To właśnie dzięki tym pozyskanym środkom będzie można uruchomić pierwszą fazę badań klinicznych.

Na czym polega działanie nowo opracowanej substancji?

Związek opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemii UW może mieć przewagę nad wszystkimi innymi znanymi dotychczas środkami przeciwbólowymi, ponieważ działa podwójnie.

Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ stworzyliśmy związek bifunkcjonalny. Jedna część naszej cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co oznacza wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Innymi słowy podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania

tłumaczył dr Rafał Wieczorek z grupy badawczej z Wydziału Chemii UW.

Ponadto obecnie stosowane silne leki przeciwbólowe z rodziny opioidów, np. morfina, uzależniają i mają poważne skutki uboczne. Ich systematyczne stosowanie sprawia, że uśmierzenie bólu wymaga podawania coraz to większej dawki leku.

Poprosiliśmy Wydział Chemii UW o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (25)
Na UW pracują nad lekiem przeciwbólowym skuteczniejszym niż morfina. Ma działać 5000 razy silniej
Zaloguj się
 • banan125

  Oceniono 10 razy 10

  super innowacja - jak to ładnie brzmi .... a tymczasem w Wolsce będzie jak z grafenem - był przełom na skalę światową, a tymczasem polityczni biurokraci de_BILE zajęli się 'organizacją produkcji' a teraz WIELKA KLAPA - wyprzedali już nawet maszyny.... aż dziw , że ten kraj jeszcze i stnieje ...

 • era77

  Oceniono 7 razy 5

  Na początku lat 90-tych wielokrotnie słyszałem o lekach 200, 500, 1000 razy silniejszych niż morfina. Minęło prawie 30 lat. A w polskiej służbie zdrowia tylko MORFINA. Gdzie są tamte leki ???

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko nie zapomnijcie sprzedać się w całości, łącznie z kapciami, jakiemuś globalnemu koncernowi za dwa dolary. Bo przecież wiemy, że w Polsce i tak "się nie da się", no a ilość dolarów i centów zarobionych na odsprzedaży najlepiej mierzy poziom waszego sukcesu.

 • justas32

  Oceniono 6 razy 4

  Polska ? Nic z tego nie wyjdzie ...

 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 4

  dowiedziałem się od sprzątaczki że ten lek będzie działał 5313 razy silniej niż morfina ---dlatego bo polski .

 • gigigolo

  Oceniono 6 razy 4

  polski grafen, polska turbinka Kowalskiego, polski lekki czołg z tektury, polski samochód elektryczny, w ogóle polski samochód (cały polski), polski czołg (cały), polskie helikoptery, polskie korwety, polskie zaawansowane systemy obrony (wybrzeża, najważniejszych miast i wsi), polskie rakiety SS20. DOBRE BO POLSKIE!

 • rumpa

  Oceniono 2 razy 2

  Wolę nie wiedzieć, jak testowali ten lek, a jak pani doktor w radiu mówiła o "testach na modelach", to miałam ochotę ją spoliczkować - to nie są modele, to żywe, cierpiące stworzenia.
  Póki co mamy fentanyl, zależenie od źródła od 50 do 100 razy silniejszy niż morfina, lek, którego ilość z czubka palca może zabić, a gliniarze wchodzący na akcję do meliny, zakładają szczelne kostiumy, bo już jeden zszedł z tego świata, przedawkował, jak paczuszka pękła i jej zawartość uniosła się w powietrze a on to wciągnął do nosa normalnie oddychając.
  Fentanyl jest odpowiedzialny za epidemię przedawkowań i związanych z tym śmierci w Stanach i Kanadzie. Nigdy nie wiadomo, ile się tego do chałupniczo produkowanej z heroiny masy wsadzi, a bardzo łatwo wsadzić za dużo. Jedyna pociecha, może zalegalizują heroinę i zaczną kontrolować jej jakość. Z drugiej strony, jak ćpun powiedział, jak on słyszy, że ktoś umarł, to się dowiaduje, gdzie kupił towar i leci tam, bo na pewno po czymś tak silnym, będzie super odjazd.
  Poza fentanylem, mamy carefentanyl, jeszcze 100 razy silniejszy.
  Powiedzcie mi, po cholerę kolejny lek? Po co te doświadczenia, znęcanie się na zwierzętami? Żeby pani doktor mogła się wykazać? Zarobić kasę?

  Mamy SUPER silne leki JUŻ.

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Oby tylko nie był tak samo uzależniający jak morfina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX