Pacjenci zaniepokojeni brakiem kilku ważnych leków na liście refundacyjnej. Apelują do ministerstwa

Nowa lista leków refundowanych wzbudza duży niepokój u chorych na cukrzycę typu 2 oraz na nowotwory jelita grubego. Zabrakło bowiem na niej kilku kluczowych leków dla tych pacjentów.

Na nowej liście refundacyjnej, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku, zabraknie popularnego leku na cukrzycę typu 2 - Diaprelu MR 60 mg (taka też jest dawka zalecana przez WHO). Produkt ten stymuluje uwalnianie insuliny do krwi i zmniejsza poziom glukozy. W Polsce codziennie stosuje go około 200 tysięcy osób. W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało list do ministra zdrowia, który opublikowało również na swojej stronie internetowej.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków walczy o lek

Już na początku listu Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, podkreśla, że Diaprel jest podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków przez osoby chore na cukrzycę typu 2.

W naszej ocenie decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60 mg z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia

- pisze w liście Anna Śliwińska.

Taka sytuacja, czyli brak ciągłości terapii, może w konsekwencji doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjentów, a nawet do groźnych powikłań.

Dla pacjenta, który kilka, a często kilkanaście lat jest leczony skutecznie lekiem, który uważa za swój, taka zmiana nie będzie ani zrozumiała, ani odebrana jako korzystna. Biorąc powyższe pod uwagę, mamy nadzieję na podjęcie przez ministerstwo decyzji umożliwiającej pacjentom kontynuację terapii z wykorzystaniem Diaprelu MR 60 mg

- tymi słowami zakończyła list prezes Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków.

Z listy refundacyjnej zniknęły dwa leki dla pacjentów z rakiem jelita grubego

Również pacjenci chorzy na nowotwory jelita grubego mają powody do niepokoju. Na nowej liście refundacyjnej zabrało także dwóch leków onkologicznych. Fundacja Europa Colon Polska, która reprezentuje chorych na raka jelita grubego, wysłała w tej sprawie swoje uwagi do ministra zdrowia.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem zniknięcia z wykazu dwóch leków onkologicznych (cetuksymabu i bewacyzumabu) stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce

- mówi w rozmowie z Rynkiem Aptek prezes Fundacji, Błażej Rawicki.

Jak podaje portal, leki te stosowane są w pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych, którzy nie kwalifikują się do operacji. W roku 2018 ponad 2700 pacjentów skorzystało z terapii cetuksymabem i bewacyzumabem.

Fundacja EuropaColon Polska podkreśla przy tym, że dla większości chorych, którzy obecnie stosują kurację tymi lekami, nie ma innej alternatywy terapii biologicznej. W efekcie pacjenci zmuszeni będą przerwać leczenie, które pomaga im kontrolować chorobę i tym samym wydłużać życie.

Trudno nam sobie wyobrazić, że podczas, gdy w Polsce nie ma rekomendowanego leczenia raka jelita grubego w trzeciej i czwartej linii, a prośby środowiska pacjentów o podjęcie działań zmierzających ku zmianie tej sytuacji są ignorowane, ministerstwo zdrowia decyduje się usunąć z listy leków refundowanych dwa leki, które wydłużają życie blisko 3000 osób

- dodaje Błażej Rawicki.

Więcej o:
Komentarze (47)
Pacjenci zaniepokojeni brakiem kilku ważnych leków na liście refundacyjnej. Apelują do ministerstwa
Zaloguj się
 • lina555

  Oceniono 61 razy 59

  Pińcet plus, wysokie premie urzędników, wielkie pensje w spółkach państwowych- to wyjaśnienie przyczyny zapaści w ochronie zdrowia i edukacji.

 • antonikarcz

  Oceniono 59 razy 55

  Najwyraźniej producenci leków na cukrzycę nie zorganizowali zakrapianej imprezki dla PiSowskich decydentów w ministerstwie zdrowia.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 50 razy 48

  Swietnie to zagrali. Ludzie umra to raz ze nie trzeba bedzie za leki placic a dwa bedzie mniej chorych staruchow i kasa pojdzie na 500+.
  Kolejny raz- BRAWO PiS!

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 48 razy 44

  Macie 500+? To zamknąć mordy. Chorzy na raka i tak nie zagłosują, bo do października pójdą do piachu.

 • agje

  Oceniono 45 razy 43

  Nadal nie chcecie przyjąć do wiadomości, że PiS i zjednoczona prawica to bolszewicy/ naziści eksterminujący własny naród?! Dają 500+, mieszkanie+, emerytura+, ale równocześnie stosują eutanazję. Żadne krzyki i płacze mnie nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne!

 • hamsterx

  Oceniono 39 razy 35

  pisiory nienawidzą Polaków, więc chyba nie dziwi nic

 • acototak

  Oceniono 36 razy 34

  Denatom nie trzeba wypłacać rent ani emerytur.

 • tristan987

  Oceniono 37 razy 33

  Ale kasa dla rydzyka na spoty o profilaktyce raka to jest.

 • ar.co

  Oceniono 35 razy 31

  Polityka cichej likwidacji Polaków trwa. Za rządów PiS-u średnia długość życia w Polsce - po raz pierwszy od kilkunastu lat - spadła. Ale najwyraźniej dla KC PiS tempo tego spadku jest zbyt wolne i Ministerstwo Zdrowia otrzymało zadanie przyspieszenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX