W aptekach brakuje refundowanego leku na niedoczynność tarczycy. Dotrze dopiero pod koniec czerwca

Nawet przez dwa tygodnie w polskich aptekach może brakować leku Euthyrox N - poinformował ministerstwo zdrowia jego producent. Firma Merck nie ma odpowiednich mocy produkcyjnych, aby zaspokoić popyt na ten preparat. Dopiero pod koniec czerwca do Polski dotrze kolejna partia leku.

Firma Merck, w piśmie przesłanym 11 czerwca do Ministra Zdrowia, informuje o okresowym braku refundowanego leku Euthyrox N, syntetycznego hormonu tarczycy, wykorzystywanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jak tłumaczy producent leku, braki preparatu Euthyrox N na polskim rynku biorą się ze wzrostu zapotrzebowania w Europie na ten lek. Firma nie ma odpowiednich mocy produkcyjnych, aby zaspokoić taki popyt.

Ostatnie dane producenta pokazują, że 101 520 opakowań produktu zostało wprowadzonych do obrotu w Polsce w poniedziałek, 3 czerwca. Kolejna partia, 308 400 opakowań, została wypuszczona na rynek w drugim tygodniu czerwca. Natomiast w tej chwili 843 tysiące opakowań preparatu Euthyrox N, przeznaczonego na polski rynek, już wyprodukowano i ta partia czeka w Niemczech na decyzję o przekazaniu do obrotu. Przewiduje się, że nastąpi to pod koniec czerwca. To oznacza, że przez dwa tygodnie leku może brakować w aptekach - informuje przedstawiciel producenta. Jednocześnie zapewnia, że firma podjęła już starania o zwiększenie swoich mocy produkcyjnych, ale okazały się one niewystarczające w stosunku do potrzeb.

Brak leku stał się już odczuwalny dla pacjentów.

- Z dostępnością leków w aptekach jest rzeczywiście problem - mówi nam jedna z pacjentek, która przyjmuje lek na niedoczynność. - Ja moją dawkę znalazłam, ale już koleżanka, która przyjmuje mniejszą dawkę, nie dostała go nigdzie w Krakowie. Udało jej się dopiero w Warszawie, w szóstej aptece, do której się udała. Pytałam farmaceutkę, o co chodzi. Powiedziała, że "z wieloma lekami są problemy".

W aptekach, które sprawdziliśmy, leku rzeczywiście nie ma, nie ma go też w hurtowniach. Teoretycznie na rynku dostępne są zamienniki zawierające substancję czynną leku, czyli lewotyroksynę sodową, takie jak Letrox i Eltroxin, ale dawki są niekompatybilne. A dawkowanie, zwłaszcza w przypadku hormonu, musi być precyzyjne. Aby dokonać zamiany leku, trzeba się zatem konsultować z lekarzem.

Firma podaje nr infolinii, gdzie można uzyskać informacje o dostępności leku: +48 22 535 03 40 (w godz. 8-16).

Euthyrox N zawiera substancję czynną o nazwie lewotyroksyna sodowa, która wykazuje identyczne działanie jak hormon tarczycy. Euthyrox N ma postać białej, okrągłej tabletki, z rowkiem umożliwiającym podział na równe dawki. Jedna tabletka leku zawiera od 25 do 200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej, w zależności od wersji. Lek jest refundowany i wydawany na receptę.

Lek stosuje się do leczenia wola obojętnego, zapobiegania nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, w terapii substytucyjnej w niedoczynności tarczycy oraz w terapii supresyjnej w raku tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy i wola syntetyczny hormon trzeba brać przez całe życie.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska, merckgroup.com

Więcej o:
Komentarze (45)
W aptekach brakuje refundowanego leku na niedoczynność tarczycy. Dotrze dopiero pod koniec czerwca
Zaloguj się
 • kurt_kurtowicz_cwajsztajn

  Oceniono 19 razy 19

  "Jedna tabletka leku zawiera od 25 do 200 miligramów lewotyroksyny sodowej, w zależności od wersji."
  Nie miligramów, a mikrogramów.

 • justas32

  Oceniono 22 razy 18

  Za Tuska takiego bałaganu z lekami nie było ... :-)

 • tedek1

  Oceniono 16 razy 14

  To wszystko wina PiS - chcialbym przypomniec wszystkim, ze 3 lata temu takich problemow nie bylo, a obecnie wylacznie rzadzi PiS.
  Dlatego nalezy powolac Komisje Sejmowa dot. braku lekow gdyz to istotnie zagraza suwerenowi i przede wszystkim emerytom/rencistom/rolnikom.

 • beaviso

  Oceniono 16 razy 12

  Większość i tak nie ma poprawnie dobranych dawek. Lekarz "wie swoje" rozmawiając przez 10 minut z chorym raz na 6 m-cy i następny proszę! A to chory wie czy ma siłę podnieść się co rano z łóżka czy nie, albo czy serce chce mu z piersi wyskoczyć. Informacja zwrotna w przypadku lekarzy często zdaje się na nic, bo oni wiedzą swoje.

 • nawrop

  Oceniono 11 razy 11

  Cyt : "W przypadku niedoczynności tarczycy i wola syntetyczny hormon trzeba brać przez całe życie".
  W przypadku terapii supresyjnej w raku tarczycy tym bardziej !!!!!!!!!!!!
  Brak leku przez nawet kilka dni stanowi ryzyko "przerzutów" nowotworu do innych narządów, a to może spowodować nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia i życia.
  By the way - ciekawe czego "dobra zmiana" nie jest w stanie zniszczyć.................

 • agnabar

  Oceniono 11 razy 11

  Brakuje jeszcze innego ważnego leku - glucophage xr - tabletki i przedłużonym uwalnianiu stosowane przy leczeniu cukrzycy. Nie ma ich od ponad miesiąca a minister jakoś cicho siedzi.....

 • czegotychcesz

  Oceniono 11 razy 9

  Nie mam tarczycy (resekcja) i muszę brać ten lek do końca życia, jeśli nie będę go brać, to jest zagrożenie życia !

 • autonomy

  Oceniono 11 razy 7

  Podziękujcie systemowi

 • nawrop

  Oceniono 5 razy 5

  Cyt : "W przypadku niedoczynności tarczycy i wola syntetyczny hormon trzeba brać przez całe życie".
  W przypadku terapii supresyjnej w raku tarczycy tym bardziej !!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX