Jakie preparaty na kleszcze: rodzaje, czym się kierować przy wyborze preparatu?

Jakie preparaty na kleszcze można dostać na rynku? Istnieje cała gama repelentów w różnych postaciach: w formie sprayu i balsamów do smarowania odkrytych części ciała oraz plastry czy opaski, nasączane olejkami, a także odstraszacze ultradźwiękowe. Środki różnią się jednak skutecznością i czasem działania. Warto zatem sprawdzić, jaką substancję czynną zawiera dany preparat.

Kleszcze - atakują nie tylko w lesie

Na wycieczce w lesie czy na spacerze po łąkach, a nawet w parku, możemy stać się ofiarą kleszcza. Wbrew powszechnym opiniom, kleszcze możemy przynieść więc nie tylko z lasu. Równie dużo jest ich w mieście, w parkach czy w ogrodach. Można się przed nimi zabezpieczać, stosując środki przeciw kleszczom, repelenty lub nawet elektroniczne odstraszacze. Pamiętajmy, że kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie wirusa, mogącego wywołać boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. O ile na boreliozę nie ma szczepionki, to przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Oczywiście, nie każde ugryzienie przez kleszcza oznacza zarażenie.

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, aby utrudnić kleszczom atak. Przede wszystkim, odpowiednio się ubierzmy, najlepszej w długie spodnie i bluzę z rękawem. Na głowę warto włożyć jakieś okrycie, tym bardziej, że akurat owłosiona skóra głowy to niezła kryjówka dla kleszcza. To nie jest szczelna ochrona przed kleszczem, ale utrudnia mu zadanie. Po powrocie pamiętajmy o dokładnym obejrzeniu skóry. Kleszcze z reguły nie od razu wgryzają się w ciało ofiary. Najpierw wędrują po ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca, gdzie mogą łatwo dostać się do naczynia krwionośnego. Jest to najlepszy moment, aby zapobiec ugryzieniu. Dobrą, skuteczną metodą jest wzięcie mocnego prysznica po powrocie z lasu. Zmyjemy wtedy z siebie ewentualnego intruza. A w przypadku ugryzienia,należy takiego kleszcza złapać mocno pęsetą tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnąć.

Jak kleszcze wybierają swoje ofiary? Kleszcz kieruje się zapachem, temperaturą ciała i ilością dwutlenku węgla, wydzielanego przez ciało człowieka czy zwierzę. A czy możemy się skutecznie chronić? Istnieją specjalne preparaty przeciw kleszczom. Rynek proponuje całą gamę tego typu środków, więc jest w czym wybierać.

Preparaty na kleszcze - rodzaje

Repelenty, dostępne na rynku, są różnego rodzaju, zatem możemy znaleźć taki, który będzie nam odpowiadał. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na to, czy nadaje się dla dzieci. Warto też sprawdzić, czy produkt nie zawiera substancji, na które jesteśmy uczuleni.

Rodzaje środków:

 • Preparaty w aerozolu - służą do opryskania odsłoniętych fragmentów skóry. Jeżeli szukamy produktu, który chcemy użyć także dla dzieci, nie powinien zawierać alkoholu ani nie może być zbyt mocno stężony. Preparaty w aerozolu działają kilka godzin, zatem musimy pamiętać, żeby zabrać ze sobą spray na wycieczkę, jeżeli planujemy dłuższy spacer, żeby spryskiwać się co jakiś czas. W przeciwnym wypadku zapach ulotni się i przestaniemy być chronieni. Preparaty dla dzieci działają jeszcze krócej, ponieważ nie zawierają alkoholu jako utrwalacza zapachu. Uwaga: nie wolno pryskać takim preparatem twarzy.
 • Preparaty w sztyfcie - do bezpośredniego nanoszenia na skórę.
 • Plastry przeciw kleszczom - służą do przyklejania na ubranie lub na wózek, albo na elementach wyposażenia ogrodu. Takie plastry nasycone są olejkami eterycznymi, z zapachami, których nie lubią kleszcze. Świetnie nadają się do chronienia dla dzieci, ponieważ nie stykają się ze skórą, są mniej inwazyjne niż preparaty w aerozolu. Działają jednak krótko.
 • Żele i balsamy z substancją odstraszającą kleszcze - zawierają środki zapachowe, zniechęcające kleszcze do ataku. Nie wolno ich stosować na twarz.
 • Opaska przeciw kleszczom - nasączana olejkami eterycznymi, za którymi kleszcze nie przepadają nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
 • Witamina B1 - suplement diety z dodatkiem witaminy B1, która nadaje skórze specyficzny i nielubiany przez kleszcze zapach. Wymaga jednak długiego stosowania, a skuteczność tej metody jest dyskusyjna.

Producenci proponują także odstraszacze ultradźwiękowe, emitujące dźwięki niesłyszalne przez ludzi oraz zwierzęta domowe. Taki odstraszacz trzeba zawiesić np. na szyi. Produkowany jest głównie z myślą o osobach pracujących w lesie oraz myśliwych czy też wędkarzy.

Oprysk na kleszcze - istnieją ponadto środki do profesjonalnych oprysków w ogrodzie.

Co zawierają preparaty na kleszcze?

Do produkcji repelentów używa się różnych związków chemicznych oraz olejków zapachowych. Można się więc spotkać z taką zawartością:

 • DEET - to organiczny związek chemiczny, opracowany przez Amerykanów na potrzeby armii, operującej w tropikach. W skład preparatów wchodzi substancja czynna: N,N-Diethy-3-Methylbenzamide oraz etanol, benzoesan denatonium oraz frakcje olejków roślinnych.
 • ikarydyna (picaridina) - organiczny związek chemiczny
 • IR 3535 - organiczny związek chemiczny, ester etylowy kwasu 3-(N-acetylo-N-butylo) aminopropionowego
 • olejki eteryczne, w tym citrodiol - olejki szybko się ulatniają, są więc najmniej skuteczną formą ochrony przed kleszczami
Więcej o:
Komentarze (4)
Jakie preparaty na kleszcze: rodzaje, czym się kierować przy wyborze preparatu?
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny raz czytam nieśmiertelną baśń o długich nogawkach i rękawach jako sposobie zabezpieczania się przed kleszczami. Pracowałem w lesie i w czasie, kiedy kleszcze są aktywne, niemal co dzień przynosiłem na sobie do domu jednego, dwa, trzy kleszcze. Sądzicie, że pracowałem nago? Wystarczy, że kleszcz dostanie się na buty i już jesteście jego ofiarą - bez trudu znajdzie sobie drogę z ubrania do ciała; jeśli nie dziś, to jutro, pojutrze, bo się nie spieszy , ma czas. Proszę więc nie zmyślać, kiedy się nie ma doświadczenia. Kleszcz to nie F-35, który z lotu koszącego atakuje gołe miejsca, lecz z reguły dostaje się najpierw na ubranie. Nie pomogą żadne nogawki ani rękawy. A zdarzało się, że panie redaktorki, które w życiu nie widziały kleszcza, a las widziały przez okno blaszaka, doradzały nawet wsuwanie nogawek w skarpety. Nawet lekarze potrafią pleść niemądrze o zachowaniach kleszczy tylko na tej podstawie, że mieli z nimi do czynienia przy usuwaniu pacjentom. Mówcie wyłącznie o tym, co na bank wiecie, a nie o tym, co wam się zdaje. Do emerytury wyciągnąłem z siebie kilka tysięcy kleszczy. A najbezpieczniej byłoby chodzić po lesie nago, bo kleszcza widać na skórze i łatwo go zdjąć, kiedy sobie wędruje.

 • levannoczi

  Oceniono 2 razy 2

  Uwaga kleszcze mogą przenosić chorobę boreliozę informacje o chorobie ->> www.twoja-choroba.pl/borelioza/68

 • gugledoksy

  Oceniono 1 raz 1

  Pomyślcie o ochronie swojego i najbliższych zdrowia, bo zaczęły się lata nasienne dębów i buków, więc populacja gryzoni dramatycznie wzrośnie, w efekcie także kleszczy. A za tym idzie dużo większe ryzyko złapania boreliozy. Już teraz mówi się, że w PL panuje jej cicha epidemia. Sprawdźcie jak skutecznie chronią ubrania odstraszające wszelkie pajęczaki i owady @nanooutfits

 • tadeusz.rysiakiewicz

  Oceniono 5 razy 1

  a jakies preparaty na pisich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX