Pszczoła czarna znów w Polsce, choć uznano ją za gatunek wymarły. Wygląda groźnie, ale jest pożyteczna

Pszczoła czarna, uznana na początku XXI wieku za wymarłą w Polsce, znów pojawiła się w naszym kraju. Zaobserwowano ją w kilku miejscach - głównie na południu. Jej charakterystyczny, nieco srogi wygląd, może budzić niepokój. Jest to jednak bardzo pożyteczne i niegroźne stworzenie. Ma łagodne usposobienie - nie niepokojona, nie zaatakuje, a wykona swoją robotę - będzie zapylać rośliny. Jeśli zatem zobaczymy czarną pszczołę z fioletowymi skrzydełkami, zróbmy jej zdjęcie i cieszmy się z jej powrotu na nasze łąki.

Pszczoła czarna, czyli zadrzechnia fioletowa - co z tym kolorem?

Pszczoła czarna, uznana za gatunek wymarły, ku radości ekologów i wszystkich miłośników przyrody, zaczęła powracać na nasze łąki. Jej łacińska nazwa brzmi Xylopa violacea, czyli zadrzechnia fioletowa. Bo pszczoła czarna tak naprawdę jest raczej... fioletowa. Ma dość pękaty tułów i spore skrzydła w kolorze ciemnego fioletu. Jest też większa od zwykłej pszczoły. Długość ciała zadrzechni fioletowej wynosi około 20-23 mm, gdy tymczasem u najbardziej znanej pszczoły miodnej dochodzi do 15-16 mm.

Pszczoła czarna jest największą pszczołą, żyjącą w Polsce (należy do największych polskich błonkówek). Nigdy nie było jej u nas dużo, a jej populacja od początku XX wieku stopniowo malała, aż w 2002 uznano ją w Polsce za gatunek wymarły. W ostatnich latach jednak spostrzeżono, nieliczne jeszcze, zadrzechnie fioletowe, pracujące na łąkach w kilku zakątkach Polski. W 2005 roku odnotowano czarne pszczoły na terenie Poleskiego Parku Narodowego, a potem w Bieszczadach Zachodnich, w Oławie, Miechowie, we Włoszczowej, a nawet we Wrocławiu, gdzie zauważono je w 2016 roku.

Pszczoła czarna wraca, bo zmienił się klimat?

Jej nieśmiały jeszcze powrót może być związany ze zmianami klimatycznymi. Pszczoła czarna jest bowiem gatunkiem ciepłolubnym. Lubi stare uschnięte drzewa, suche łąki przypominające stepy, słoneczne miedze. Jest też pszczołą samotnicą, a więc nie żyje w roju, jak pszczoły miodne. Dzika pszczoła czarna zakłada gniazda w starych, spróchniałych drzewach, w których wierci korytarze. Ma potężne żuwaczki, które służą jej do wygryzania w uschniętych pniach drzew korytarzy i budowania tam gniazd. Pojawia się w maju i jest aktywna całe lato.

Jak pomóc czarnej pszczole przetrwać? Stowarzyszenie Natura i Człowiek apeluje o pozostawianie starych, próchniejących drzew owocowych, a także lip czy wierzb, aby owad miał gdzie się osiedlać i gniazdować. Pszczoła czarna lubi łąki, na których rośnie szałwia, glicynia, czyściec wełnisty, pachnący groszek, żmijowiec, kłosowiec pomarszczony. Jeśli chcemy zatem zwabić pożyteczną pszczołę do naszego ogrodu, posiejmy w nim te kwiaty.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek nawołuje również do prowadzenia wspólnych badań nad pszczołą czarną (a właściwie, jak już pisaliśmy, nad pszczołą fioletową). Można to zrobić, dokumentując jej pojawienie się. Zdjęcie wraz z opisem miejsca, w którym spotkaliśmy pszczołę czarną, należy przesłać na adres naturaiczlowiek@gmail.com.

Ratujmy pszczoły! Dlatego jest to tak ważne?

Chociażby dlatego, że ponad 80 procent gatunków roślin uprawnych jest zapylanych właśnie przez pszczoły. I to nie tylko przez te hodowane przez człowieka, czyli pszczoły miodne, ale przede wszystkim przez owady żyjące dziko, w tym zwłaszcza dzikie pszczoły. To właśnie im najbardziej grozi wyginięcie. W naszym kraju żyje niemal 470 gatunków pszczół, z czego 80 proc. to pszczoły samotnice. Aby przetrwać, potrzebują łąk pokrytych różnorodną roślinnością, czystego środowiska oraz... naszej uwagi i troski.

Tekst powstał na podstawie informacji ze stron: Stowarzyszenie Natura i Człowiek, portal pszczelarski.pl

Więcej o:
Komentarze (21)
Pszczoła czarna znów w Polsce. Czy jest bezpieczna?
Zaloguj się
 • jaleros

  Oceniono 22 razy 22

  Fajnie napisane - każdy mieszczuch zaraz stwierdzi, że się troszczy i łezka nawet stanie mu w oku gdy spostrzeże czarną pszczołę.
  Najbardziej pszczoły potrzebują jednak troski rolników: proszę wykonywać opryski zgodnie z zasadami ochrony tych pożytecznych owadów.

 • ojciecmateusza

  Oceniono 18 razy 14

  Kilka dni temu wpadła nam do mieszkania. Defenestrowana z należną troską.

 • nukula4

  Oceniono 14 razy 8

  Ratujmy ale co robić skoro u mnie już 2 drugi raz przeprowadzili koszenie łąk! Dzięki takiemu postępowaniu mało która pszczoła, osa dożyje jesieni a później krzyk że osy pchają się do domów. Ale one mają do wykarmienia dzieci a na łące tylko trawa, nawet bez nasion! Znajomi radnego muszą zarobić! To co chronimy pszczoły czy zapewniamy byt niedouczonej rodzinie radnego z PiS?

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 7

  Piekna!
  Ale zastanawia mnie jedno. Lubi cieply klimat, a pod koniec XX wieku w Polsce wymarla. Jak to sie ma do ocieplenia w Polsce (ktore jest ewidentne, nie poddaje tego w watpliwosc). Co spowodowalo jej wymarcie?

 • spyderman2

  Oceniono 10 razy 6

  to minister środowiska wytnie jej drzewa aby jej nie było. szyszko co prawda nie ma już głosu ale jego następca też nie lubi przyrody. wyciąć puszcze, drzewo sprzedać i się nachapać na lewo, takie mają myślenie pisiury

 • mppmpp

  Oceniono 7 razy 5

  Świetna wiadomość! Witamy Panią Pszczołę serdecznie!

 • bjuras

  Oceniono 5 razy 5

  Nie znam się na pszczołach, ale widziałem ją kilka razy w tej samej okolicy, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest uważana za wymarłą.

 • gazelot

  Oceniono 6 razy 4

  Zostawiać stare, próchniejące drzewa? A KORNIK??? Szyszko nie śpi..

 • hubba-hubba

  Oceniono 2 razy 2

  Piękność - zapraszam do mojego ogródka (wystawa południowa) na lawendę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX