Niepokojące wyniki najnowszych badań. Duży wzrost przypadków raka jelita grubego wśród 20-latków

W większości krajów Europy badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego przeprowadza się dopiero u osób powyżej 50. roku życia. Jednak najnowsze badania zwracają uwagę, aby obniżyć ten wiek, bowiem również młodsze osoby chorują na tę przypadłość.

Dwa niezależnie przeprowadzone badania wykazały, że wskaźnik zachorowalności na nowotwór jelita grubego wśród osób poniżej 50. roku życia wzrasta. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, ale sugerują, że za ową tendencję odpowiadają otyłość oraz zła dieta wśród tych osób.

Nowotwory jelita grubego wykrywane u 20-latków

Wyniki pierwszych obserwacji opublikowano w międzynarodowym czasopiśmie "Gut", które specjalizuje się w gastroenterologii oraz hepatologii. Badacze z Erasmus MC University Medical Center w Rotterdamie (Holandia) przeanalizowali trendy w 20 krajach europejskich, w tym m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji oraz we Francji. Wykorzystali do tego dane od ponad 143 milionów osób w wieku 20-49 lat. Gromadzone informacje pochodziły z krajowych oraz regionalnych rejestrów nowotworów.

Naukowcy z Holandii zaobserwowali w większości badanych krajów wzrost liczby przypadków raka jelita grubego w latach 1990–2016 u osób w przedziale wiekowym 20-49. Ich zapadalność na nowotwór wzrosła z 0,8 do 2,3 przypadków na 100 000 osób w ciągu 26 lat. Przy czym największy wzrost - o 7,9 punktów procentowych zanotowały osoby w przedziale wiekowym 20-29 w okresie 2004-2016. Badacze podkreślają jednak przy tym, że w tej grupie wiekowej nie odnotowano za to wzrostu liczby zgonów z powodu raka jelita grubego.

Wśród osób w wieku 30+ wskaźnik zachorowań na nowotwór jelita grubego również wzrósł, ale już zdecydowanie mniej gwałtownie. Zaś wśród 40+ wahał się: w niektórych okresach wzrastał, a w innych spadał.

Kolejne badania potwierdzają wnioski badaczy z Holandii

Kolejne badanie, opublikowane przez "Lancet Gastroenterology & Hepatology", dodatkowo potwierdziło tę tendencję. Objęło ono kraje wysoko rozwinięte, takie jak: Wielka Brytania, Australia, Kanada oraz Nowa Zelandia. Na jego podstawie stwierdzono u osób poniżej 50. roku życia wzrost zachorowalności na nowotwory jelita grubego o 1,8 procent oraz na raka odbytnicy o 1,4 procent. Dane te dotyczyły konkretnie Wielkiej Brytanii oraz okresu 1995-2014. W tym samym czasie nastąpił spadek liczby przypadków nowotworu jelita grubego o 1,2 procent u osób w wieku powyżej 50 lat. Zaobserwowane tendencje były podobne w większości badanych krajów.

Lekarze apelują o badanie młodszych osób

Dr Marzieh Araghi z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie podkreśla, że obserwacje te rzucają nowe światło na badania przesiewowe. Zdaniem lekarki należałoby je przeprowadzać u młodszych osób niż dotychczas (poniżej 50. roku życia). Szczególnie u tych, które mają predyspozycje genetyczne do zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Lekarka zwraca również uwagę na to, że potrzebne są dalsze badania tego typu, aby ustalić przyczyny tendencji wzrostowej i w konsekwencji opracować lepsze metody profilaktyki oraz wczesnego wykrywania raka.

Zdaniem dr Andrewa Beggsa z University of Birmingham wnioski z tych najnowszych badań powinny przełożyć się na konkretne zmiany w krajowych programach badań przesiewowych.

Oznacza to, że wiek, w którym powinno przeprowadzać się badania przesiewowe w kierunku nowotworu jelita grubego prawdopodobnie trzeba będzie obniżyć. Również osoby młodsze niż 50 lat, z niepokojącymi objawami, takimi jak np. krwawienie, powinny być jak najszybciej zdiagnozowane

- wyjaśnia lekarz z Anglii.

Dr Marco Gerlinger z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie apeluje, aby lekarze nie ignorowali niepokojących objawów związanych z układem pokarmowym u młodych osób. Jak pokazują wyniki badań, one również mogą chorować na nowotwory jelita grubego.

Więcej o:
Komentarze (27)
Niepokojące wyniki najnowszych badań. Duży wzrost przypadków raka jelita grubego wśród 20-latków
Zaloguj się
 • igan1

  Oceniono 33 razy 21

  E100-E199 – barwniki
  E200-E299 – konserwanty
  E300-E399 – przeciwutleniacze
  E400-E499 – emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające
  E500-E599 – dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu
  E600-E699 – wzmacniacze smaku
  E700-E799 – antybiotyki
  E900-E1299 – dodatki do żywności o różnym zastosowaniu
  E1300-E1400 – modyfikowane skrobie

 • dublet

  Oceniono 27 razy 11

  Przyczyną fastfoody! Normalnej dziewczyny na ulicy nie zobaczysz!!! Same kaszaloty po 100 kg żywej wagi! Czy one nie oglądają się w lustrze? Nie widzą, jakie są spasione?

 • futon

  Oceniono 24 razy 8

  Skutki bezmyślnego grillowania. Od dawna wiadomo, że przypalone mięso i tłuszcz zawierają dużo substancji rakotwórczych. Jasna przyczyna i skutek.

 • anna.pcz

  Oceniono 7 razy 5

  Seks analny nie wywołuje raka. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn! Seks analny usprawnia pracę mięśni zwieracza, reguluje napięcie okołoodbytnicze. U facetów dodatkowo wykonuje masaż prostaty - nie tylko o gejach mówimy, bo faceci hetero choć nie przyznają publicznie, to przecież lubią "te" zabawy. Kwestia tylko czy robi się to bezpiecznie i co kto wkłada - ale to raczej ryzyko perturbacji mechanicznych, a nie raka jelita grubego!
  Już nie mówiąc, ile dobrego, zwłaszcza dla kobiet, niesie systematyczna lewatywa - brak złogów, poprawa metabolizmu. Pisanie że anal wywołuje raka to typowy fake news.

 • jan.go

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem jak u nich ale wśród moich znajomych w przeciągu dwóch miesięcy wykryto raka jelita u 3 ,osób wszystkie 50 + Jak na razie rządzący proponują tam drogie badania i leczenie a może zająć się tym co nas truje

 • jorg_1980

  Oceniono 8 razy 4

  Kiedyś trzeba umrzeć, wiecznie żyć nie można szczególnie w tym kraju.

 • cezar85

  Oceniono 10 razy 4

  za mało chemii w chemii

 • welcometopoland

  Oceniono 19 razy 3

  czipsy, burgery i anal...

 • aeromonas

  Oceniono 1 raz 1

  Za dużo mięsa i za mało błonnika w diecie = nieprawidłowy mikrobiom = choroby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX