Mężczyzna "strzelił" szyją i dostał udaru. Okazało się, że rozdarł sobie tętnicę

Mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych skarżył się na ból szyi. Postanowił sam sobie pomóc i porozciągać bolące miejsce. W wyniku dużego ucisku ręką doprowadził jednak do pęknięcia ważnej tętnicy kręgowej, a w konsekwencji do udaru.

Josh Hader z Oklahomy (Stany Zjednoczone) raczej nie przypuszczał, że zwykłe, wydawałoby się, "strzelanie" szyją może się skończyć aż tak źle. 28-letni mężczyzna doznał bowiem udaru mózgu.

Mógł nawet umrzeć

- mówił Vance McCollom, lekarz z Mercy Hospital w Oklahomie, który zajmował się leczeniem pacjenta.

Mężczyzna doznał udaru mózgu

Amerykanin przez kilka tygodni odczuwał dyskomfort w okolicy szyi. Postanowił ją trochę porozciągać. W pewnym momencie, gdy zbyt mocno przycisnął swoją dłoń do szyi, usłyszał dziwny dźwięk, który przypominał pękanie. Od tego momentu Josh Hader miał zdrętwiałą całą lewą stronę ciała. Do tego doszły również poważne problemy ze stabilnym chodzeniem. Co więcej, stan mężczyzny ciągle się pogarszał. Po niecałej godzinie wylądował w szpitalu. Nie był już w stanie w ogóle chodzić i musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Lekarze zdiagnozowali u niego pękniecie tętnicy kręgowej w szyi, która jest jedną z głównych tętnic i prowadzi do mózgu. Konsekwencją tego był udar.

Leczenie mężczyzny i rehabilitacja

Josh Hader przez kilka dni przebywał na oddziale intensywnej terapii w szpitalu Mercy Hospital. Potem musiał poddać się rehabilitacji. Dzięki temu już po kilku tygodniach stanął na nogi. Udar nie pogorszył jego zdolności poznawczych ani też mowy. Pacjent wciąż jednak ma problemy z równowagą, kontrolowaniem lewej ręki oraz brak czucia w prawej ręce i nodze.

Udar w wyniku pęknięcia tętnicy kręgowej w szyi jest dość rzadkim przypadkiem, ale zdarza się. Dlatego lekarze przestrzegają przed "strzelaniem" szyją.

Tak naprawdę nie ma na to bezpiecznego sposobu. Najlepiej po prostu tego nie robić, aby uniknąć potencjalnych, bardzo groźnych komplikacji

- wyjaśniał dr Robert Glatter, lekarz ratunkowy w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

Więcej o:
Komentarze (51)
Mężczyzna "strzelił" szyją i dostał udaru. Okazało się, że rozdarł sobie tętnicę
Zaloguj się
 • wilanow56

  Oceniono 32 razy 20

  Jest to przyczyna tak czestego w USA unikania wizyty do lekarza ze wzgledy na astronomiczne koszty leczenia na ktore sa narazeni obywatele USA. Prywatne ubespieczalnie zbijaja majatek jednoczesnie obciazajac pacjetow tz. "out of pocket cost", "high deductibles" and "out of network" tricks. USA jest jedynym krajem w rozwinietym gospodarczo swiecie gdzie maksymalizuje sie profit kosztem zycia obywateli. Jest to jaskrawe lamanie praw czlowieka do ochrony zdrowia i zycia.

 • malin_k

  Oceniono 22 razy 20

  Strzelić w szyję to wiem jak ;-) ale szyją???

 • ilirian

  Oceniono 21 razy 19

  CHŁOP I Zasię jeden był silny okrutnie.
  CHŁOP II Opowiedzcie no, kumie.
  CHŁOP I Ano, zadziwił ci się on raz, aż się za głowę złapał...
  CHŁOP III To i co, że się złapał za głowę? Nie dziwota.
  CHŁOP I Poczekajcie krzynę. Złapał ci się on, a jako że silny był okrutnie, głowa mu w rękach została.
  CHŁOP II Musi w szyi był słaby
  CHŁOP I W szyi był słaby ale za to w rękach silny
  CHŁOP III Silnym też nie jest dobrze...
  A jednak Mrożek to wymyślił.

 • ja5569

  Oceniono 23 razy 19

  Co to znaczy "strzelić szyją"
  Ja mam kolege, ktory czasem jak gdyby bral glowe w swoje dwie dlonie i probowal ja troche przekrecic. Zawsze mu mowie: nie rob tego, bo kiedys ta twoja glowa zostanie ci w rekach luzem, odseparowana od tulowia.

 • bezpieczna123

  Oceniono 15 razy 15

  No i w koncu komus pekla zylka...a tyle sie o tym mowi zeby uwazac...

 • len_mielony

  Oceniono 19 razy 11

  Mógł strzelić focha. Nic by mu się nie stało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX