Naukowcy stworzyli lek, który skutecznie obniża "zły" cholesterol. Jest bezpieczniejszy niż popularne statyny

Kwas bempedoiczny może być według naukowców z USA skutecznym lekiem na obniżenie cholesterolu LDL. Tak wynika z ich rocznej obserwacji. Co więcej, nowy lek ma być również bezpieczniejszy niż inne, podobnie działające preparaty.

Naukowcy z Nowego Orleanu opracowali nowy lek, który obniża stężenie tzw. "złego" cholesterolu, czyli LDL. Mimo że związek ten jest niezbędny dla ludzkiego organizmu, to jego nadmiar może prowadzić do rozwoju miażdżycy. Ta z kolei znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Naukowcy przez rok stosowali kwas bempedoiczny, a wyniki swojej obserwacji opublikowali na łamach "New England Journal of Medicine".

Okazało się, że po 12 tygodniach stosowania leku u 1488 pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych skutecznie obniżył on poziom cholesterolu LDL. Kwas bempedoiczny podawany był doustnie, raz na dobę. Co ważne, ten niższy poziom "złego" cholesterolu utrzymywał się przez kolejny rok.

Pacjenci w tym samym czasie otrzymywali również statyny. Są to obecnie najpopularniejsze leki obniżające poziom cholesterolu LDL we krwi i przeciwdziałające zawałom oraz udarom mózgu. Jednakże posiadają przy tym wiele ciężkich skutków ubocznych. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Dlatego też bardzo dużym plusem kwasu bempedoicznego, poza jego skutecznością, jest bezpieczeństwo jego stosowania. Podczas swoich obserwacji naukowcy z Nowego Orleanu nie zanotowali częstszego występowania skutków ubocznych niż podczas jednoczesnego zażywania statyny i placebo. Najczęstszymi efektami niepożądanymi było występowanie zapalenia nosogardła oraz zakażenie dróg moczowych.

Więcej o:
Komentarze (47)
Naukowcy stworzyli lek, który skutecznie obniża "zły" cholesterol. Jest bezpieczniejszy niż popularne statyny
Zaloguj się
 • berkses

  Oceniono 24 razy 8

  cholesterol LDL nie jest "zły", to bzdura powtarzana od lat. jest normalną frakcją lipidów w organizmie. transportowi lipidów w organizmie szkodzi za to glukoza.

 • szejski

  Oceniono 8 razy 4

  Ludzkości, opanuj się. Wzrost cholesterolu to reakcja obronna organizmu. Środki zbijające cholesterol to taka sama kicha jak środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe. One niczego nie leczą, one tylko łagodzą objawy. Nie usuwają przyczyny dolegliwości, zresztą nie powinno to nas dziwić, bo wyleczenie kogokolwiek nie jest to w interesie sprzedających leki. Kto to widział, żeby podcinać gałąź, na której się siedzi?

 • rozal1971

  Oceniono 4 razy 2

  "Skutecznie obniża" to znaczy o ile % i do jakiego stężenia?

 • czarnulka_17

  Oceniono 3 razy 1

  Co nie zmienia faktu, że ludzie i tak powinni dbać o siebie i swoje zdrowie. Regularne badania to podstawa, a jeszcze są przecież organizowane różne akcje np jak teraz Droga do zdrowia, w ramach której można zrobić pakiet 15 różnych badań.

 • arturpio

  0

  to "nowina" z roku 2016....

  wygoglujcie "bempedoic acid"

 • tonz2

  0

  Statyny są za bardzo "przetestowane" to wymyślono nowy lek, który okaże się za parę lat tak samo szkodliwy. Cholesterol jest niezbędnym składnikiem organizmu z którego produkowane są kw. żółciowe i hormony.

 • proxi_33

  0

  Normy normami a tak naprawde wiadomo ze jednemu cholesterol narobi wiekszych szkód w organizmie, a komu innemu mniejszych. To sie powinno rozpatrywac indywidualnie. Najwazniejsze to zeby trzymac siebie pod kontrola i co jakis czas chodzic na pomiary. Badania nie sa tanie, ale w necie mozna poszperac bo od czasu do czasu robia akcje jak teraz droga do zdrowia, gdzie w pakiecie za niecałe 120zl ma sie 15 badan. I co najwazniejsze jest w tym konsultacja z lekarzem i zalecana dieta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX