Polscy naukowcy wydrukowali bioniczną trzustkę. To pierwszy przypadek na świecie

"Nikt jeszcze nie wyprodukował narządu miąższowego z pełnym unaczynieniem" - chwalą się polscy naukowcy. I mają czym! Wydrukowali bowiem trzustkę przy pomocy techniki 3D.

Jak podaje Polsat News, polscy badacze z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki stworzyli pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Wydrukowali ją w technice 3D. Całemu projektowi przewodził dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg transplantolog.

Na kwiecień 2019 roku planowane jest wszczepienie myszom tych wydrukowanych płatków trzustkowych wraz z wyspami trzustkowymi. Dzięki temu naukowcy będą mogli sprawdzić, jak takie rozwiązanie zadziała na żywym organizmie. Badania mają potrwać do czerwca. Zaś na październik tego roku planowane są podobne testy, tym razem przeprowadzane na świniach i na większych fragmentach biotrzustki.

Nikt jeszcze nie wyprodukował narządu miąższowego z pełnym unaczynieniem

- cytuje słowa dr. hab. Michała Wszoły Polsat News.

Bioniczna trzustka - co to jest?

Wydrukowana bioniczna trzustka składa się wyłącznie z wysp trzustkowych, zwanych wysepkami Langerhansa. Są one gruczołami wydzielania wewnętrznego. Występują w postaci skupisk komórek rozrzuconych w miąższu trzustki. Wydzielają hormony - insulinę i glukagon, które regulują węglowodanową przemianę materii organizmu. Ich uszkodzenie lub zniszczenie, zwykle na tle autoimmunologicznym, prowadzi do powstania cukrzycy.

Bioniczna trzustka nie ma pełnić funkcji zewnątrzwydzielniczej, czyli takiej, jaką pełni prawdziwa trzustka. Jednak naukowcy zakładają, że w przyszłości może pomóc przywrócić w organizmie osoby chorej na cukrzycę wytwarzanie insuliny. Naukowcy liczą, że mniej więcej za trzy lata będzie można rozpocząć pierwsze próby z udziałem pacjentów.

Postanowiliśmy, że wytworzymy narząd, który będzie produkował insulinę i glukagon w oparciu o komórki alfa i beta

- tłumaczy dr hab. Michał Wszoła.

 

Jak powstała bioniczna trzustka?

Komórki wysp trzustkowych pobrano od świń, a następnie zmieszano je z biotuszem, specjalną substancją, która umożliwia ich przeżycie i zamienia ich płynny stan na stały. Następnie biodrukarka zaczęła je układać w bioreaktorze, zgodnie z konkretnym wzorem, który został już wcześniej opracowany na komputerze. Przy użyciu drugiej strzykawki drukowano naczynia krwionośne. To przez nie ma się odbywać mikrokrążenie, czyli przepływ krwi.

Wcześniej zrobiliśmy badania matematyczne, które pozwoliły ocenić, na ile ten narząd będzie funkcjonalny, kiedy zostanie uruchomiony krwiobieg. Jak będzie się zachowywała krew w tym narządzie - w zależności od różnych wartości jej ciśnienia i hematokrytu, który mówi, ile krwinek czerwonych jest we krwi. Pewne naczynia trzeba było wydłużyć, a inne skrócić

- opisuje kierownik projektu.

Bioniczna trzustka nadzieją dla chorych na cukrzycę?

Bioniczna trzustka w przyszłości ma być przeznaczona do leczenia cukrzycy. Szacuje się, że tylko w Polsce żyje około 3 milionów osób, które chorują na tę przypadłość. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tej kwestii nie są optymistyczne. Według ich obliczeń liczba cukrzyków do 2030 roku podwoi się.

Obecnie istnieją dwie główne drogi radzenia sobie z cukrzycą.

 1. regularne podawanie insuliny, czyli tzw. insulinoterapia (wstrzykiwanie podajnikiem lub pompą insulinową),
 2. przeszczep trzustki lub wysp trzustkowych.

W Polsce zapotrzebowanie na narządy do przeszczepu przewyższa liczbę, którą można uzyskać od dawców. Rocznie w całym kraju wykonywanych jest średnio 40 operacji tego typu.

O projekcie

Projekt to efekt współpracy Fundacji Badań Rozwoju i Nauki, Instytutu Nenckiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Biostruktury, Wydziału Materiałoznawstwa Politechniki Warszawskiej, Szpitalu Klinicznego im. Dzieciątka Jezus oraz Spółki Medispace. Dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu StrategMed.

Więcej o:
Komentarze (19)
Polscy naukowcy wydrukowali bioniczną trzustkę. To pierwszy przypadek na świecie
Zaloguj się
 • frysiu2009

  Oceniono 32 razy 32

  Sądzę, że problemem powinna zająć się KEP - Konferencja Episkopatu Polski. Nic się nie dzieje bez Woli Pana, jeżeli Pan obarczył kogoś cukrzycą to miał w tym jakiś cel. Jeżeli zabrał komuś rozum to też w jakimś celu, tylko nie rozumiem celu, że takim osobom dał władzę w nad Narodem Wybranym - Polską, tego już nie rozumiem.

 • justas32

  Oceniono 26 razy 20

  Gdyby bóg chciał bionicznych trzustek to by rosły na drzewach. Powinny być w Polsce zakazane, bo to kraj katolicki ...

 • kataryniarski

  Oceniono 15 razy 13

  Czy episkopat już się wypowiedział, ze to wbrew prawu boskiemu i powinno się tego zakazać, czy dopiero czekamy na nowa, odkrywczą konferencję? ;)

 • Van der Seck

  Oceniono 13 razy 11

  I pewnie jak zwykle z biegiem czasu wszystko zostanie rozmyte, zaprzepaszczone, sprzedane za grosze. Ktos przejmie albo zrobi na to patent, bo Polska danej rzeczy nie doinwestuje, nie wypromuje, etc - podobnie jak z grafenem. Wystarczy poczekac, az Polacy cos wymysla, po czym zaproponowac jakas sume, na ktora jacys (niekoniecznie wynalazcy) sie połaszcza, zamiast myslec perspektywicznie i ...po temacie. Smutne.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 10 razy 10

  A takiej prostej gęby, to nie mogliby dla morawieckiego wydrukować?

 • tuiteraz_123

  Oceniono 10 razy 10

  Brawo. Interesujace badania

 • zgredzik01

  Oceniono 8 razy 8

  Niech wytworzą bioniczne kolano, to prezes się ucieszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX