Minister zdrowia podaje nową listę leków, których może zabraknąć w aptekach. To między innymi insulina i szczepionki

W obwieszczeniu ministra zdrowia znalazł się nowy wykaz leków, których dostępność w polskich aptekach jest zagrożona. Na liście jest już 341 pozycji.

Ministerstwo zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce na dzień 12 marca 2019.

Zgodnie z wykazem leków, który został zamieszczony w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia, w polskich aptekach może niebawem zabraknąć m.in.: niektórych insulin (Humalog, Insuman Basal, Lantus, Liprolog) oraz szczepionek (przeciw różyczce, śwince, odrze, błonicy, krztuścowi i tężcowi). Na liście leków znalazły się także m.in.: zawiesiny do nebulizacji Pulmicort, popularny aerozol inhalacyjny Berodual i lek przeciwzakrzepowy Clexane. W wykazie ministra znalazło się w sumie 341 pozycji.

LekiLeki rawpixel / Unsplash

Leki zagrożone brakiem dostępności - co to oznacza?

Tym określeniem nazywane są preparaty, których brakuje w minimum pięciu procentach aptek w Polsce (w poszczególnych województwach). To nie tylko leki, lecz także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. W związku z tym, zgodnie z ustawą antywywozową, leków, które zostały wpisane na listę, nie wolno wywozić za granicę, aby całkiem ich nie zabrakło.

Więcej o:
Komentarze (8)
Minister zdrowia podaje nową listę leków, których może zabraknąć w aptekach. To między innymi insulina i szczepionki
Zaloguj się
 • jakuz3

  Oceniono 7 razy 5

  Popyt przewyższa podaż? To może reglamentacja jak w PRL?

 • ariadna.k

  Oceniono 4 razy 4

  Ale mamy 500+

 • sprawazlewa

  Oceniono 4 razy 4

  To płacić jeszcze składkę zdrowotną czy już nie? Tych co płacą Państwo PRL-PiS oszukuje jak Kryształowy Prezes Austriaka, płacą za usługę, której nie ma! Dawniej nazywano to kradzieżą a tych co tak robili złodziejami, dziś to "prawdziwi Polacy patrioci, którzy wstają z kolan", tyko ci dla których leków zabranie nie wstaną.. z łóżka! A może, na chwałę Prezesa, nie wstaną wcale! Aż chce się w ich imieniu zawołać " Ch.uje, co robicie z Polakami, co robicie z Narodem? Mordercy!!

 • jurek1959339

  Oceniono 2 razy 2

  No to panowie jak to mówił jeden polityk PO; "chu... , dupa i kamieni kupa; wam się udało to wprowadzić w życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX