Unikalny projekt naukowców z Lublina. Dzięki niemu szybciej można wykryć raka piersi

Polscy naukowcy opracowali metodę szybszego wykrywania raka piersi. To mikrosonda "Inprobe", która z sukcesem przeszła badania przedkliniczne. Naukowcy szacują, że pacjentki będą mogły z niej skorzystać już w 2021 roku.

Autorami projektu są Magdalena i Marcin Staniszewscy, małżeństwo naukowców z lubelskiej firmy SDS Optic. Przy jego tworzeniu pracował również zespół 20 młodych badaczy.

Wynalazek polskich naukowców, mikrosonda "Inprobe", ma pomóc w szybszym wykrywaniu raka piersi. Po badaniu lekarz otrzymuje wyniki w przeciągu 15-20 minut, pacjentka nie musi więc czekać na rezultat kilka tygodni. Dzięki temu szybciej można zaordynować odpowiednie leczenie. Justyna Gleń, inżynier biomedyczny, która pracuje przy projekcie, w rozmowie z RMF FM wyjaśnia, że ta metoda jest także mniej inwazyjna niż biopsja.

- Sondę wprowadza się do wcześniej umieszczonej w tkance igły i sprawdza się liczbę markerów nowotworowych w okolicy guza - tłumaczy ekspertka. - W ten sposób nie przebijemy struktury tego guza, czym nie spowodujemy jego uaktywnienia, jeśli nie jest aktywny.

Dodaje, że badanie jest także mniej bolesne, ponieważ wszystkie elementy, które są wykorzystywane w trakcie jego trwania, są mniejsze niż w przypadku standardowych biopsji. 

Badanie, włącznie z przygotowaniem pacjentki, ma trwać około pół godziny. Najpierw wykonywane będzie badanie USG, aby zlokalizować guza. Urządzenie, które stworzyli lubelscy naukowcy, pomyślnie przeszło badania przedkliniczne. Zostały zweryfikowane, a naukowcy otrzymali 4 miliony euro grantu z programu Horizon 2020. To unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji.

Badacze oczekują, że urządzenie pojawi się na rynku w 2021 roku.

Rak piersi - objawy i leczenie

Rak piersi (a właściwie rak sutka) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Zagraża szczególnie kobietom powyżej 50. roku życia, jednak młodsze również powinny mieć się przed nim na baczności.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny raka sutka. Wyodrębnia się jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Są to:

 • wiek powyżej 50 lat (przeczytaj: Kobieta 50+: dojrzałość zasługuje na troskę i uwagę),
 • obciążenie genetyczne - jeżeli zachorowała osoba blisko z nami spokrewniona, należy zwiększyć czujność; stwierdzona mutacja genów BRCA1 oraz BRCA2 oznacza dużą skłonność do zachorowania,
 • czynniki hormonalne - wczesna miesiączka (przed 12. rokiem życia), menopauza po 55. roku życia,
 • przebyty rak piersi - zwiększa się ryzyko wystąpienia guza w drugiej piersi,
 • niezdrowy tryb życia,
 • nadmierne picie alkoholu,
 • otyłość.

Jednym z pierwszych widocznych objawów raka piersi jest wyczuwalny twardy guzek w piersi (często występuje w bocznej górnej części piersi).

Kolejne objawy raka piersi to:

 • zmiany na skórze piersi,
 • wciągnięcie brodawki,
 • owrzodzenie brodawki,
 • tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienie i pogrubienie skóry piersi,
  powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu,
  wyraźna asymetria sutków,
 • wyciek z brodawki,
 • poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersiach.

Raka piersi leczy się przede wszystkim chirurgicznie. Niekiedy można usunąć sam guz i zachować pierś, ale w niektórych przypadkach konieczna jest mastektomia, czyli całkowite usunięcie piersi. Leczeniu towarzyszy zwykle chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia. Te metody stosuje się najczęściej i przed operacją, i po niej.

Kobiety powinny regularnie przeprowadzać samobadanie piersi. Oprócz tego dobrze, jeżeli raz na jakiś czas zbada je ginekolog. Profilaktycznej mammografii powinny poddawać się co dwa lata (a nawet częściej) wszystkie panie po 40. roku życia.

Jeśli badanie dotykiem wykaże jakieś nieprawidłowości, najpierw przeprowadza się mammografię. Kolejne badanie diagnostyczne to ultrasonografia oraz biopsja.

Więcej o:
Komentarze (10)
Unikalny projekt naukowców z Lublina. Dzięki niemu szybciej można wykryć raka piersi
Zaloguj się
 • elenem

  Oceniono 5 razy 5

  I te wszystkie badania i wynalazki przy dużej pomocy programów Unii Europejskiej, te 4 miliony Euro uratują zycie wielu kobietom. Warto, cel szczytny,
  Czekamy na to urządzenie.
  Gratulacje dla naukowców.

 • shago0

  Oceniono 10 razy 4

  czyli jednak ta biopsja nie jest taka obojętna dla potencjalnego rozwoju choroby. qrna to ciekawe. 150% obecnych lekarzów twierdzi odwrotnie. i komu ma ciemny pisowski lud wierzyć? księdzu prosiaczkowi?

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 3

  Idzie sie do ksiedza, ksiadz powie.

 • rumpa

  Oceniono 2 razy 2

  Za chiny ludowe nie pójdę na mammografię. Sadyzm. Liczę na usg jakby co.

 • panako

  Oceniono 1 raz 1

  Tak na marginesie:
  Uniwerek, jezeli dobrze pamietam, w Mannheim (Niemcy) wynalazl metode wczesnego diagnozowania rak piersi na podstawie badania krwi.
  Komercyjna sprzedaz testow ma sie zaczac na jesieni 2019. W czasie testow klinicznych wykazali ze ich metoda jest conajmniej taka skuteczna jak mammografia.

 • boo-boo

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli to nie jest metoda wykrywania raka sutka tylko metod określania z jakim rodzajem guza ma się do czynienia.

 • annak123

  0

  Mammografia uratowała mi życie 10 lat temu. Mammografia jest niezbędna, bo żeby wykonać biopsję lub powyżej opisane badanie markerów, trzeba wcześniej wykryć guza. Albo poprzez samobadanie albo mammografię.

 • anita_anita

  Oceniono 8 razy 0

  HTZ jest bardzo niebezpieczne w Polsce ponieważ mamy lekarzy-matołów bez znajomości języka angielskiego i wiedzy która na Zachodzie dawno jest standardem. Znam jedną sytuację gdzie pacjentka po wykryciu raka pokazała prawdziwym specom jakie dawki hormonów były jej przepisywane i poszła ze sprawa do sądu. I wygrała z tłumokiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX