GIF wstrzymuje obrót znanych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Wszystkie z nich zawierają tę samą substancję czynną - fenspiryd. Działa on przeciwzapalnie i rozkurczająco na oskrzela.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie aż sześciu różnych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Są to popularne syropy i tabletki przeciwzapalne: Elofen, Eurefin, Eurespal, Fenspogal, Fosidal oraz Pulneo. Główny Inspektorat Farmaceutyczny swoją decyzję przekazał za pośrednictwem strony internetowej.

GIF wycofuje leki. Przyczyną zawartość fenspirydu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny decyzję podjął na podstawie analiz danych przekazanych przez podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leków w Polsce. Według raportu korzyści, które wynikają ze spożywania fenspirydu, są niewspółmierne do ryzyka jego stosowania.

GIF nie podaje jednak, czy stężenie substancji w wycofanych lekach jest na tyle duże, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Pacjenci, którzy przyjmowali ostatnio te leki, powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Francuska Agencja ds. Leków dodatkowo wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur, które mają na celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka substancji czynnej w wycofanych lekach. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd należy utrzymać, zmienić, zawiesić bądź też wycofać.

GIF. Lista wycofanych leków na przeziębienie

Lista wszystkich leków, wycofanych z obrotu przez GIF:

 • Elofen 2 mg/ml,
 • Eurefin 2 mg/ml,
 • Eurespal 80 mg,
 • Fenspogal 2 mg/ml,
 • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml,
 • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml,
 • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml,
 • Pulneo 2 mg/ml,
 • Pulneo 25 mg/ml

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wprowadzanie do obrotu i sprzedaż wymienionych wyżej preparatów leczniczych we wszystkich aptekach i hurtowniach nie będzie możliwa.

Więcej o:
Komentarze (21)
GIF wstrzymuje obrót znanych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych
Zaloguj się
 • bareja_76

  Oceniono 14 razy 10

  "Według raportu korzyści, które wynikają ze spożywania fenspirydu, są niewspółmierne do ryzyka jego stosowania." Ojej to chyba większość leków "na przeziębienie" trzeba będzie wycofać

 • jozefina22

  Oceniono 9 razy 5

  Może w końcu ktoś karnie odpowie za narażanie pacjentów w polsce na niebezpieczeństwo utraty życia, bo skoro się leczą to zdrowia już nie mają.A teraz doszły jeszcze leki dla dzieci.Myślę że osoba odpowiedzialna za dopuszczenie tych wszystkich leków do sprzedaży powinna sama się nimi nażreć.!!!!

 • lucusia3

  Oceniono 3 razy 3

  Ja otiewram o jedzeniu a widze tekst o lekach. Znaczy, mamy sie paśc trującymi lekami?

 • fimellon

  Oceniono 3 razy 3

  Nareszcie! Kiedyś spędziłam z córką trzy tygodnie w szpitalu przez eurespal, który zamienił błony śluzowe mojego dziecka w jedną żywą ranę.

 • cezar61

  Oceniono 5 razy 3

  "Działa on przeciwzapalnie i rozkurczająco na oskrzela" .
  Bzdura - nie ma żadnego pozytywnego działania.

 • zartiepl

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie! Sam osobiście wysłałem zgłoszenie skutków ubocznych syropu Pulneo. Sponiewierał mnie bardziej niż choroba, nie mogłem spać, miałem zaburzenia równowagi, byłem agresywny.
  Z jednego z forów wynotowałem kiedyś listę możliwych skutków ubocznych:
  - wysypka
  - senność
  - otępienie
  - bóle głowy
  - bezsenność
  - koszmary senne
  - omamy
  - stany lękowe
  - napady paniki (jednej z osób wydawało się, że w jej mieszkaniu czai się na nią morderca, innej że widzi nogi stojące na balkonie)
  - ataki kaszlu
  - wymioty
  - biegunka
  - omdlenia
  - ataki duszności
  - skurcz oskrzeli
  - zapaść
  - kołatanie serca
  - niebezpieczne skoki pulsu i ciśnienia krwi (do bardzo wysokich, puls powyżej 130) albo bardzo niskich)
  - drgawki
  - ataki agresji
  - uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
  - uszkodzenia mięśnia sercowego
  Producent w ulotce o żadnym z tych objawów nie uprzedzał!

 • proz

  Oceniono 1 raz 1

  "GIF wstrzymuje obrót kilku leków" - leki obracają się na aptecznej półce?
  "GIF poinformował o wstrzymaniu w obrocie leków" - jak wyżej?

  Nie, gamonie po gminnej filii powiatowej Wyższej Szkoły Gotowania na Gazie.
  GIF wstrzymał obrót kilkoma lekami.

 • gustyniak12

  Oceniono 2 razy 0

  prodczas przeźiębienia warto zadbać o siebie w naturalny sposób nie sięgajmy odrazu po leki WITAMINA C TO PODSTAWA. I ODPOCZYNEK W DOMU. Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi, zdrowe jedzenie nie musi być drogie i pamiętajmy, że Vit. C nie magazynuje się, trzeba zadbać o nią na każdy dzień, jej braki sprawiają, że łapiemy infekcje. Myśl / przeciwdziałaj, gdy jesteś zdrowy - to jest pierwszy i najważniejszy krok.
  Ja pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Rokitnik jest bogaty w witaminę C jest jej więcej 20 razy niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu znajdziecie tu konopiafarmacja pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX