Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Gula w gardle czyli globus histericus - co to takiego?
Skąd się bierze gula w gardle?
Globus histericus dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i dotyczy bardzo licznej grupy ludzi. Podobno co druga dorosła osoba doświadczyła tego uczucia przynajmniej raz w życiu. Nie wiemy dokładnie, co go powoduje. Lekarze są zdania, że przyczyny dolegliwości są złożone i mogą się na siebie nakładać.
Wymienia się następujące czynniki mogące wywoływać globus histericus:
- refluks żołądkowo-przełykowy
- stany zapalne okolicy gardła, takie jak zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok
- nieprawidłowa czynność górnego zwieracza przełyku (zwiększone napięcie, zaburzenia rozluźniania)
- zaburzenia motoryki przełyku
- przerost nasady języka
- nowotwór w obrębie górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego
- guzy gardła i krtani
- choroby tarczycy
- nieprawidłowości w budowie nagłośni
- czynniki psychologiczna (stany lękowe, obniżony nastrój, depresja, długotrwały stres)
Globus histericus - szukamy źródła dolegliwości
Gula w gardle może współwystępować z innymi objawami, które precyzyjniej wskazują na przyczynę dolegliwości. Dlatego też lekarz przed wydaniem diagnozy, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Ważne są objawy towarzyszące, takie jak, na przykład, wyciek czy odczucie zatkania nosa i ból głowy.
Lekarz pyta też o inne niepokojące dolegliwości: ból przy przełykaniu pokarmów, nudności, wymioty, duszności czy też częste infekcje. Warto poinformować lekarza, czy miewamy chrypki, uciążliwy kaszel, krwioplucie i podobne objawy. Niektóre mogą świadczyć o toczącej się chorobie nowotworowej.
Jeżeli naszej dolegliwości towarzyszy uczucie pieczenia w gardle, kwaśne odbijanie się, uczucie cofania się pokarmu to najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą refluksowo-przełykową.
Lekarz wykonuje także badanie laryngologiczne oraz - w razie potrzeby - zleca dodatkowe badania (panendoskopia, badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego i inne).
Jedna najczęstszych przyczyn dolegliwości leży jednak w naszej psychice. Chorobę zaliczono do grupy tzw. zaburzeń konwersyjnych (inaczej asocjacyjnych), objawiających się rozłączeniem funkcji, które normalnie są zintegrowane, takich jak świadomość, pamięć, tożsamość czy percepcja.
Globus histericus - gula w gardle - może być ponadto objawem tzw. somatyzacji, czyli odczuwania objawów wskazujących na chorobę somatyczną, mimo że na nią w o ogóle nie chorujemy.
Leczenie dolegliwości
Aby pozbyć się guli w gardle musimy mieć zdiagnozowaną przyczynę główną schorzenia, bo to jest nasz winowajca. Zatem leczenie zależy od tego, jakiej chorobie somatycznej towarzyszy globus histericus.
W przypadku, gdy źródłem są zaburzenia psychiczne, ważne jest zasięgnięcie porady psychologa lub psychiatry i poddanie się odpowiedniej terapii. Gdy u źródeł leży depresja, pomocne są leki antydepresyjne, bo wraz z jej ustąpieniem znika także uczucie guli w gardle.
-
"Nie jestem gruba, mam lipodemię". O tej ciężkiej chorobie często nie wiedzą nawet lekarze [HISTORIE]
-
Tu rządzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Sperma - bogata nie tylko w plemniki
-
Aby nie mieć obwisłych piersi, sypiasz w staniku? Lekarz: Szkodzisz swojemu zdrowiu
-
Zabójcy tłuszczu - produkty, które pomogą spalić tkankę tłuszczową
- Choroba Sprengla - wada wrodzona łopatki - objawy i leczenie
- Fermentacja mlekowa, czyli kiszenie. Kiszonki: smaczne i zdrowe
- Pościel i prześcieradło to siedliska zarazków. Ekspert wyjaśnia, jak często należy je prać
- Czy długotrwały stres powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy? [NaZdrowie]
- Fibroblasty - komórki, które decydują o wyglądzie skóry