Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Selen: właściwości, skutki niedoboru i nadmiaru
Selen zaliczany jest do grupy mikroelementów, ponieważ w przyrodzie występują go niewielkie ilości. Mimo to pełni bardzo istotne funkcje w ludzkim organizmie, dlatego nie należy dopuszczać do jego niedoboru.
Selen - właściwości
Selen to składnik około 20 enzymów występujących w ludzkim organizmie, m.in. peroksydazy glutationowej, stanowiącej czynnik antyoksydacyjny. Jest niezbędny do ochrony komórek przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Selen może zmniejszyć ryzyko powstawania niektórych nowotworów.
Selen pełni istotną rolę w działaniu hormonów tarczycy. Przy jego udziale budowana jest odporność organizmu. Podaje się go również osobom chorującym na depresję, ponieważ sprzyja łagodzeniu jej objawów. Podobnie działa w przypadku chorób układu nerwowego. Pomaga też w zmniejszaniu odczuwania bólu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Selen - źródła występowania
Selen występuje w różnego typu produktach spożywczych. W organizmach występuje w parze z białkiem, dlatego najłatwiej odnaleźć go w produktach o dużej jego zawartości, a więc np. w mięsie, podrobach, rybach i owocach morza, mleku i jego przetworach, a także pieczywie. Selen nie występuje w zbyt dużych ilościach w warzywach i owocach, ale można go znaleźć w czosnku, suchych nasionach strączków oraz w grzybach.
Selen najlepiej się wchłania, gdy spożywa się go wraz z białkiem, witaminami A, E oraz C, a także z innymi związkami o charakterze antyoksydacyjnym.
Selen - objawy niedoboru i nadmiaru
Zarówno niedobór, jak i nadmiar selenu w organizmie jest niebezpieczny. Duże i długo utrzymujące się niedobory pierwiastka prowadzą do zwyrodnień tkanek oraz narządów. Pojawiają się choroby, m.in. choroba mięśnia sercowego oraz choroba Kaszina-Beka charakteryzująca się obustronnym zwyrodnieniem stawów. Stan niedoboru selenu w organizmie można poznać po ciągłym zmęczeniu, większej podatności na infekcje, osłabieniu mięśni, pojawieniu się opryszczki i stanów zapalanych skóry oraz problemach z potencją.
Nadmiar selenu powoduje natomiast: łamliwość paznokci, stany zapalne skóry, wypadanie włosów, zwiększoną nerwowość i zaburzenia układu nerwowego, przykry zapach z ust, zwiększoną potliwość, biegunki. W skrajnych stanach może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby.
-
Pościel i prześcieradło to siedliska zarazków. Ekspert wyjaśnia, jak często należy je prać
-
Męskie akcesoria erotyczne to nie tylko dmuchane lalki. Jak tego używać? Ile trzeba zapłacić?
-
Ulga w oddychaniu. Jak wyleczyć infekcję górnych dróg oddechowych
-
Sperma - bogata nie tylko w plemniki
-
Przydatki - co to takiego i jaką funkcję spełniają w ludzkim organizmie?
- Suplementowy zawrót głowy: albo kupujemy je na potęgę, albo traktujemy jak truciznę. Czy można w tym zachować umiar i rozsądek?
- Kombucha - napój z dodatkiem grzybka herbacianego. Jakie ma zalety?
- Antybiotyki - jak je skutecznie stosować?
- Korneometr - czym jest i do czego służy?
- Hydroksyapatyt - co to jest? Jaką rolę pełni w organizmie i czym grożą jego niedobory?