Zmodyfikował genetycznie bliźniaki i zniknął. Naukowiec z Chin może przebywać w areszcie domowym

Niedawno świat obiegła wiadomość, że chiński naukowiec Hi Jiankui, dokonał modyfikacji genów u dwójki dzieci jeszcze przed ich narodzinami. O swoich badaniach opowiedział na międzynarodowej konferencji. I słuch po nim zaginął.

Hi Jiankui z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen ogłosił w listopadzie nowinę, która wstrząsnęła światem nauki i mediami na całym świecie. Zgodnie z przekazywanymi przez niego informacjami, w Chinach niedawno urodziły się bliźniaczki (znane jako "Lulu" i "Nana"), których geny on i jego zespół zmodyfikowali jeszcze na etapie embrionalnym.

Choć przekonywał, że modyfikacja miała zapobiegać m.in. zakażeniu się przez dzieci wirusem HIV (jeden z rodziców miał być jego nosicielem), eksperyment wzbudził ogromne kontrowersje wśród badaczy. Podawali oni bowiem w wątpliwość etyczność takich działań. Często podkreślali też, że modyfikacje genetyczne u jednej osoby mogą wpływać na jej potomstwo i tym samym przyszłe pokolenia.

Od Chińczyka odciął się również jego macierzysty uniwersytet. Władze uczelni poinformowały, że Hi Jiankui od lutego 2018 roku przebywa na bezpłatnym urlopie, jego badania prowadzone były poza kampusem, a uniwersytet nie był świadom istnienia takiego projektu.

Opowiedział o eksperymencie i zniknął

Naukowiec wyniki swojej pracy przedstawił 28 listopada na międzynarodowej konferencji naukowej w Hongkongu. Jak podaje serwis Tech Times, od tamtej pory miejsce jego pobytu pozostaje nieznane.

Serwis powołuje się na lokalne doniesienia, według których Hi Jiankui miałby przebywać w areszcie domowym. Wcześniej chiński rząd nakazał wstrzymanie prac naukowca, a wiceminister nauki i technologii, Xu Nanping, uznał jego badania za "nielegalne i niedopuszczalne".

Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii zapowiada teraz przeprowadzenie śledztwa i rozwiązanie problemu zgodnie z obowiązującym prawem.

Uniwersytet, na którym pracuje Hi Jiankui, nie potwierdza informacji o jego areszcie domowym. W rozmowie z Tech Times rzecznik uczelni powiedział, że obecnie należy ufać jedynie doniesieniom przekazywanym przez oficjalne kanały, bo tylko te są wiarygodne.

Nie podał jednak żadnych szczegółów, mówiąc, że obecnie uniwersytet nie może odpowiedzieć na pytania, które dotyczą naukowca. Wiadomo jednak, że wcześniej uczelnia zapowiedziała przeprowadzenie własnego śledztwa i podanie jego wyników do publicznej wiadomości.

Więcej o:
Komentarze (18)
Zmodyfikował genetycznie bliźniaki i zniknął. Naukowiec z Chin może przebywać w areszcie domowym
Zaloguj się
 • rumpa

  Oceniono 9 razy 7

  Prawda taka, że albo zaczniemy dłubać przy naszych genach, albo dzięki kochanej medycynie i humanitarnemu podejściu za jakieś 100 lat połowa populacji to będą bezradne zdechlaki, uzależnione od pigułek i innych kroplówek.
  Już od paru pokoleń im większa niedojda, tym silniejszą opiekę dostaje , z naczelnym celem - byle się tylko biedactwo mogło rozmnożyć.
  O ile nie wykończy nas klimat, rzecz jasna.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 5

  ... jego badania prowadzone były poza kampusem.. dokładniej w garażu naukowca. I świat ma to kupić.

 • Emi Grant

  Oceniono 10 razy 4

  Z pewnością zainteresowała się nim jakaś armia, na potrzeby której będzie "rodzić" żołnierzy z odpowiednią grupą genów. Będą odporni na wszelkie ludzkie uczucia oraz na ból.

 • witekmg

  Oceniono 5 razy 3

  będą nowi blizniacy strach sie bac

 • lepszyswiat_1

  Oceniono 5 razy 1

  Ta, przeprowadzono próbę ogłoszenia takich badań jako faktu dokonanego. Oczekiwana reakcji opinii publicznej na świecie. Teraz się okazało, że koleś był sam i miał w kieszeni paczkę zapałek, gumkę recepturkę i parę paprochów.

 • cramol

  0

  Spox. Za parę lat odnajdzie się w USA ze sporym dorobkiem naukowym. Albo USA podadzą do wiadomości, że mają pierwszych genetycznie modyfikowanych marines i wypłynie nazwisko naukowca.

 • grosz-ek

  0

  Woreczek z dziećmi projektowanymi genetycznie został otwarty i nic już go nie zamknie. Gdzieś na świecie zawsze znajdzie się jakaś klinika in vitro, która za duże pieniądze podejmie się genetycznego usprawnienia dzieci. Ktoś zrobi z tego stały biznes, a jakiś kraj da mu prawną ochronę. Z czasem ludzie projektowani genetycznie staną się zwykłą codziennością, seksić się będziemy dla przyjemności, ale dzieci będziemy zamawiać z klinikach in vitro. Nawet całkiem możliwe, że wobec ogólnoglobalnego spadku rozrodczości, państwa same będą zamawiać takich obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX