Kwas moczowy: co oznacza podwyższona norma kwasu moczowego?

Kwas moczowy jest jednym z końcowych produktów przemiany materii. Powstaje w wyniku metabolizmu związków purynowych po wpływem działania enzymów. Kwas moczowy musi zostać wydalony z organizmu, ponieważ nie ulega już dalszym przekształceniom. Istnieje norma poziomu kwasu moczowego, jaki powinien znajdować się we krwi. Jeśli jest przekroczona, może to oznaczać m.in. dnę moczanową i inne choroby

Kwas moczowy to pochodna metabolizmu puryn, a więc zasad azotowych, które budują DNA. Wydalany jest przez nerki z moczem, jak również w znacznie mniejszych ilościach przez jelita, wraz z kałem.

Kwas moczowy - ile wynosi norma w badaniu krwi?

Dziennie z organizmu wydalamy wraz z moczem 500-700 mg kwasu moczowego. Gdy istnieje podejrzenie choroby, np. chorób nerek, zleca się badanie biochemiczne krwi, w celu sprawdzenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Nie powinien on przekraczać 6mg/dl. U osób, które mają podwyższone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, poziom kwasu moczowego we krwi nie powinien przekraczać 5 mg/dl.

Kwas moczowy - co oznacza zbyt niski poziom?

Zmniejszone stężenie kwasu moczowego we krwi może świadczyć o m.in.: wrodzonym niedoborze oksydazy ksantynowej, czyli enzymu potrzebnego do metabolizmu zasad azotowych, ciąży, akromegalii, czyli chorobie powodowanej przez zbyt duże wydzielanie hormonu wzrostu, chorobie Wilsona (choroba wątroby), zespole Fancniego (zaburzenia czynności cewek nerkowych, ksantynurii (niedobór oksydazy ksantynowej).

Nerki [ANATOMIA CZŁOWIEKA]

Kwas moczowy - co oznacza zbyt wysoki poziom?

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego w badaniu biochemicznym może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. Charakter pierwotny nadmiernego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemia) wiąże się z wrodzonymi defektami metabolizmu, przede wszystkim z zaburzeniami sekrecji w kanalikach nerkowych lub w rzadszych przypadkach z zespołem Lesch-Nyhana.

Natomiast hiperurykemia wtórna może być spowodowana: dną moczanową, dietą wysokobiałkową, niedotlenieniem tkanek lub ich uszkodzeniem, np. w wyniku chemioterapii, niewydolnością nerek, łuszczycą, zatruciem ołowiem, przyjmowaniem niektórych leków (np, barbituranów czy leków moczopędnych), spożyciem alkoholu etylowego.

Podwyższony kwas moczowy - jakie są objawy?

O tym, że w naszym organizmie występuje zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego mogą świadczyć następujące objawy: obrzęk, zaczerwienienie oraz ból stawów, ból brzucha, ból lędźwi i okolic, wymioty, pojawienie się krwi w moczu, problemy z wydalaniem moczu, nudności, podwyższona temperatura.

Więcej o: