Naukowcy odkryli "zabójczy kod" i wyłącznik, który zmusza komórki rakowe do samobójstwa. Ma go każdy z nas

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern (USA) wpadli na trop mechanizmu, który może się okazać przyszłością w eliminowaniu raka. Do jego głównych zalet należy to, że jest zabójczo skuteczny, a przy tym naturalny i o wiele bezpieczniejszy dla organizmu niż chemioterapia.

Na czym polega ów mechanizm? To dosyć skomplikowane i bazuje w dużej mierze na znajomości genetyki. Sami odkrywcy, czyli badacze pod kierunkiem doktora Marcusa Petera, wspominają o "zabójczym kodzie" albo "wyłączniku" dla raka.

Ów kod jest obecny w komórkach ludzkiego organizmu (wszyscy go mamy), które zwalczają te zmutowane - rakowe. Precyzując i upraszczając, jest w nich obecny w formie konkretnych molekuł RNA i mikroRNA. Jego działanie polega na tym, że kiedy komórka "zorientuje się", że dochodzi do mutacji rakowej, ów kod generuje komendę "autodestrukcja".

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Nowotwory nie są w stanie zaadaptować się ani uodpornić na działanie owego kodu. To, jak przekonują naukowcy, naturalny mechanizm obronny wytworzony przez organizm w toku setek milionów lat ewolucji.

Na "włączeniu" zabójczego kodu w komórkach polega właśnie chemioterapia. - Skoro znamy ten zabójczy kod, możemy jednak wywołać ten mechanizm bez konieczności stosowania chemioterapii i bez "gmerania" w genomie - zauważa dr Peter. To niezwykle istotne, bo chemioterapia powoduje wiele skutków ubocznych i jest wyniszczająca dla - i tak już zrujnowanego rakiem - organizmu.

- Moim celem nie było opracowanie nowej, sztucznej i toksycznej substancji (do walki z rakiem - przyp. red.). Chciałem podążyć ścieżką wyznaczoną przez naturę - użyć mechanizmu, który sama rozwinęła - dodaje Peter.

"To jak popełnienie samobójstwa przez dźgnięcie się, postrzelenie i skoczenie z budynku jednocześnie"

Wcześniej, przy okazji innej publikacji na temat swoich badań z 2017 roku, naukowiec obrazowo skomentował, na czym polega działanie "zabójczego kodu" na komórki rakowe. - To jak popełnienie samobójstwa przez dźgnięcie się, postrzelenie i skoczenie z budynku jednocześnie. Nie ma szans na przetrwanie - mówił.

Wtedy jeszcze nie wiedział jednak, jaki mechanizm powoduje, że zmutowane komórki ulegają autodestrukcji. Okazało się, że to sekwencja sześciu nukleotydów obecnych w mikroRNA sprawia, że są one dla nich toksyczne i tym samym zabójcze.

Razem z zespołem poświęcił więc czas na badanie wszystkich istniejących kombinacji (w liczbie 4096), aż znaleźli tę najbardziej toksyczną "szóstkę". Bazując na tym odkryciu, naukowcy planują teraz zaprojektować sztuczne mikroRNA, które będzie jeszcze skuteczniejsze w zabijaniu komórek rakowych.

Nowa broń w walce z rakiem?

Czy ludzkość może więc liczyć na nową broń w walce z rakiem? Okaże się, gdy wnioski z badań zostaną przełożone na skuteczną terapię dla ludzi. Na to niestety trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej kilka-kilkanaście lat.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (27)
Naukowcy odkryli "zabójczy kod" i wyłącznik, który zmusza komórki rakowe do samobójstwa. Ma go każdy z nas
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 9 razy 9

  konkluzja w tej rakowej sprawie jest zawsze taka sama: na wnioski przyjdzie nam jeszcze poczekać, przed nami lata badan przed wdrozeniem, etc, etc..
  dzien w dzien ludzie umierają w hospicjach..w każdej minucie.. na raka..

 • matatjahu

  Oceniono 6 razy 6

  to nie do końca dobrze przetłumaczone. otóż. każda komórka żywa ma geny autodestrukcji tzw. apoptozy. geny te są wyłączone w wyniku mutacji w komórkach nowotworowych. komórki nowotworowe na nasze własne komórki z uszkodzonym DNA. z artykułu wynika, że naukowcy potrafią naprawić lub włączyć geny kontrolowanej śmierci nawet w komórkach nowotworowych. oczywiście nazywa się to terapia genowa i jest dokonywana za pomocą rekombinowanych genetycznie wirusów. stosuje się tu retrowirusy, które potrafią powielać i umieszczać własny kod genetyczny do genomu komórek gospodarza. odpowiedni spreparowany RNA z odpowiednimi enzymami będzie poddawany odwrotnej transkrypcji, będzie "wstawiany" do DNA komórek rakowych, geny apoptozy zostaną ponownie uruchomione...

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 6 razy 4

  Odkąd żyję, tak mniej więcej dwa razy do roku słyszę o wynalezieniu cudownej broni na raka. I co? I jajco.

 • freud1

  Oceniono 8 razy 4

  Ów kod jest obecny w komórkach ludzkiego organizmu (wszyscy go mamy), które zwalczają te zmutowane - rakowe. Precyzując i upraszczając, jest w nich obecny w formie konkretnych molekuł RNA i mikroRNA. Jego działanie polega na tym, że kiedy komórka "zorientuje się", że dochodzi do mutacji rakowej, ów kod generuje komendę "autodestrukcja".

  Zmiencie ten fragment, bo sie zaplataliscie we wlasne mysli (albo w jakiegos translatora).

  A sama idea aktywowania autodestrukcji komorek w przypadku ich wynaturzenia, jest stara jak genetyka. Pozostaje trzymac kciuki i starac sie, aby miliardy z "naszych" podatkow szly we wlasciwym kierunku. Napisalem "nasze", bo podatki Polakow ida na pomniki, kacza nostre i inne niewidzalne helikoptery.

 • wolo

  Oceniono 3 razy 3

  Odnoszę wrażenie, że od czasu kiedy wynaleziono Viagrę farmakologia stoi w miejscu.

 • waapi

  Oceniono 3 razy 3

  Czy świat jeszcze stać na odkrycie które później jak żarówka będzie dostępne dla wszystkich w przystępnej cenie czy raczej chodzi tylko o zysk i wdrażanie czegoś etapami przez długie lata?

 • mazbip

  Oceniono 3 razy 1

  Codziennie ok 1000 komorek w organizmie ludzkim ulega mutacjom i staje sie komorkami rakowymi. Komorki posiadaja caly szereg mechnizmow ktore prowadza do zniszczenia takich komorek, apoptoza. Caly problem polega na tym, ze w komorkach ktore rozmnazaja sie jako nowotwor zlosliwy te mechanizmy nie funkcjonuja, geny odpowiedzialne za to dzialanie sa same zmutowane, np. bardzo znane bialko p53. W latach 50 uwazano ze rak wywolywany jest choroba wirusowa, i gloszono ze tylko krok do wynalezienia szczepionki i po raku. Dzis wiemy ze komorki rakowe powstaja w wyniku zaklocenia komunikacji w komorce. Komorki otrzymuja sygnaly do podzialu a nie do apoptozy. Istnieje caly szereg sciezek na ktorych przebiega komunikacja i caly szereg mozliwych zaklocen. Novartis wlasnie zaczal oferowac metode leczenia raka za ok. jak dobrze pamietam 500 000$ na osobe. Polega na wykorzystaniu wlasnego systemu immunologicznego po modyfikacjach in vitro.

 • Kasia M

  0

  I po co karmią nas kłamstwami,co chwile cos tam wynajdują i głupim wciskają kit. Poczekamy napewno ale na śmierc!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX