Czy 12 listopada będą otwarte wszystkie przychodnie i apteki? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy. Czy to znaczy, że przychodnie będą działały tak jak w weekendy? Co z zaplanowanymi już wizytami? Ministerstwo Zdrowia opublikowało oświadczenie, w którym rozwiewa wątpliwości.

12 listopada - czy będą działały przychodnie, szpitale i apteki?

Choć 12 listopada ma być dniem wolnym od pracy (więcej na ten temat: 12 listopada dniem wolnym. Rzecznik Andrzeja Dudy: Prezydent podpiszę ustawę), zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane w tym dniu według wcześniej przygotowanego planu. Jak czytamy w oświadczeniu:

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawa z dnia 24 października 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która została przekazana do prac Senatu RP wymaga, by (...) świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (...) były udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

Dotyczy to wszystkich świadczeń szpitalnych (a więc na przykład operacji) i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np. świadczeń specjalistycznych i świadczeń z zakresu rehabilitacji. W rezultacie świadczeniodawcy muszą zapewnić pacjentom w tym dniu opiekę wszystkich osób, które są niezbędne do udzielania pomocy, to jest na przykład lekarzy, specjalistów innych dziedzin (tj. rehabilitantów), a także pielęgniarek. W pracy nie muszą się natomiast pojawiać pracownicy działów administracyjnych czy kadrowych, którzy nie muszą obsługiwać pacjentów.

Czy badanie żywej kropli krwi ma sens? [NaZdrowie]

12 listopada - gdzie szukać pomocy w nagłych przypadkach?

W interpretacji ministerstwa ustawa nie wymaga natomiast, by w tym dniu pracowały punkty podstawowej opieki zdrowotnej oraz podmioty, które wykonują działalność leczniczą, a które nie mają umów z NFZ, czyli np. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Co zrobić, gdy będziemy w tym dniu potrzebować pomocy, a nie będziemy zapisani do lekarza? Jak informuje ministerstwo: "w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie (...) przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej". Czynne będą również te apteki, które w ciągu roku dyżurują w dni wolne od pracy.

Z pełnym komunikatem Ministerstwa Zdrowia można się zapoznać na tej stronie.

Zobacz również:

Komentarze (26)
Czy 12 listopada będą otwarte wszystkie przychodnie i apteki? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 38 razy 36

  I tak będziemy do ostatniej chwili czekać na szczegóły, bo matołeczkom z wieczora na rano zachciało się jeszcze więcej świętowania.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 36 razy 32

  Pracownicy Ochrony Zdrowia stali się trzecim sortem, wszystko z powodu niekonstytucyjnego trybu uchwalenia tej ustawy, bez VACATIO LEGIS.

 • matiow

  Oceniono 25 razy 23

  Na pewno będzie i tak dużo odwołanych świadczeń w szpitalach i poradniach, ponieważ pracownicy ochrony zdrowia nie będą mieli z kim zostawić dzieci w tym dniu (nie będą działały szkoły i przedszkola), a więc wezmą jakiegoś rodzaju urlopy opiekuńcze w tym czasie. A jak wiadomo publiczna ochrona zdrowia stoi teraz głównie młodymi lekarzami rezydentami, którzy w większości mają małe dzieci, potrzebujące ciągłej opieki.

 • fctheduck

  Oceniono 22 razy 22

  To taki dzień wolny dla wybranych, czyli bezrobotnego elektoratu pis.

 • jame5

  Oceniono 19 razy 15

  Az strach pomyśleć co jeszcze wymyślą.

 • do.ki

  Oceniono 11 razy 11

  Czy Ministerstwo Zdrowia przyjmuje może zakłady o to, że świadczenia będą udzielane jak w każdy inny poniedziałek?

 • gajkas

  Oceniono 12 razy 10

  Jeden wielki bajzel. Czy pracownikom zapłacą jak za pracę w święta i za nadgodziny? Jeszcze takiego czegoś nie było, żeby część miała wolne, a część nie. Pół Polski świętuje, pół pracuje. Jak ja mam zaplanowane w grafiku 8 godzin pracy to mam wziąć na ten dzień urlop, ale niby dlaczego skoro to jest dzień wolny. Jeśli pójdę do pracy to będę stratna, bo zapłacą mi jak za zwykły dzień, a nie jak za pracę w dzień wolny, a jak wezmę urlop to też będę stratna jeden dzień urlopu, bo niby dlaczego mam brać urlop skoro to jest dzień wolny. A w listopadzie to ile będzie dni do przepracowania? Jedni będą mieli 21, a inni 20. To jakiś sen wariata.

 • jag63

  Oceniono 12 razy 10

  Ten rząd nie jest już nawet teoretyczny.
  To tandetny erzac wystrugany przez wariata.

 • sobieryba

  Oceniono 8 razy 8

  Sklepy otwarte, przychodnie otwarte - niezły dzień wolny sobie zrobili... państwowi urzędnicy..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX