"Szalony eksperyment". Naukowcy połączyli ze sobą mózgi trzech osób. Dzięki temu mogły dzielić się myślami

Brzmi przerażająco, ale to prawda. Naukowcom udało się doprowadzić do połączenia mózgów trzech osób. Badacze uważają, że w przyszłości będzie można w ten sposób łączyć umysły w sieci.

Eksperyment przeprowadzili uczeni z University of Washington i Carnegie Mellon University. Opis badania został opublikowany na stronie Cornell University Library

Aby połączyć ze sobą mózgi trzech osób, naukowcy użyli kombinacji dwóch metod - elektroencefalografii (EEG), która pozwoliła na rejestrowanie sygnałów mózgowych, oraz przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS), podczas której neurony stymulowane są za pomocą pól magnetycznych, a informacje dostarczane nieinwazyjnie do mózgu.

Co dzieje się z naszym organizmem i mózgiem, gdy jesteśmy odwodnieni?

Dwaj uczestnicy eksperymentu, którzy zostali nazwani "nadajnikami", zostali podłączeni do elektrod EEG i mieli grać w grę podobną do Tetrisa. Musieli zadecydować, czy bloczki w grze powinny zmienić swoje położenie, czy też nie. W uproszczeniu, ich sygnały mózgowe były dekodowane za pomocą wcześniej wspomnianej analizy EEG (po bokach ekranu z wyświetlaną grą były umieszczone dwie diody LED pulsujące z różną częstotliwością. Patrzenie na każdą z nich wytwarzało inny sygnał w mózgu obserwującego, który następnie mógł być precyzyjnie wychwycony przez EEG).

Trzecia osoba, która uczestniczyła w badaniu, była tzw. odbiorcą. Odbiorca nie widział tego, co dzieje się na ekranie, na którym była wyświetlana gra. Decyzje "nadajników" były "dostarczane" do jego mózgu przez magnetyczną stymulację płata potylicznego, która pozwalała wytworzyć w jego umyśle fantomowe błyski światła - tzw. fosfeny (wrażenia wzrokowe, których źródłem jest układ nerwowy człowieka).

Następnie przyswajał on otrzymaną informację i podejmował decyzję, z pomocą połączenia EEG, o tym, czy obrócić blok, czy utrzymać go w tej samej pozycji (jeśli otrzymywał sygnał świetlny, musiał zadecydować o obróceniu bloczka). W drugiej rundzie nadawcy mieli jeszcze szansę, aby sprawdzić, czy odbiorca dokonał właściwego wyboru i przesłać mu informację zwrotną. 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na pięciu trzyosobowych grupach. Uczestnicy wykonali zadanie z dokładnością 0,813, co należy uznać za bardzo dobry wynik (ich skuteczność w "międzymózgowym" porozumiewaniu się wyniosła ponad 80 procent).

Połączone w sieć umysły będą rozwiązywać problemy?

- Odbiorcy są w stanie dowiedzieć się nawet, który nadawca jest bardziej niezawodny, bazując wyłącznie na informacjach przesyłanych do ich mózgów. Nasze wyniki podnoszą możliwości przyszłych połączeń mózg-mózg, które umożliwią wspólne rozwiązywanie problemów przez ludzi za pomocą "sieci społecznej" połączonych mózgów - twierdzą pomysłodawcy eksperymentu.

Naukowcy ochrzcili swój wynalazek mianem BrainNet. Podkreślają jednak, że poza nowoczesnymi metodami komunikacji, które mogą rozwinąć się dzięki ich systemowi, BrainNet pozwoli też lepiej poznać i zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Więcej o:
Komentarze (40)
"Szalony eksperyment". Naukowcy połączyli ze sobą mózgi trzech osób. Dzięki temu mogły dzielić się myślami
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 30 razy 30

  Bardziej dzielić się sygnałami zerojedynkowymi (obróć - nie obróć), nie myślami. Wysłanie albo niewysłanie pojedynczego impulsu to jeszcze nie jest myśl. Ale i tak ciekawe.

 • berek-oberek

  Oceniono 29 razy 17

  Ciekawe czyje trzy mózgi połączono, aby osiągnąć poziom inteligencji Błaszczaka?

 • big_gadu

  Oceniono 17 razy 11

  Tak w pisie to już dawno działa dzięki prezesowi,
  nie potrzeba aparatury !

 • rocky.bravo

  Oceniono 6 razy 6

  Polecam Echopraksje i Slepowidzenie Petera Wattsa - idziemy jak po sznurku tego wybitnego wizjonera i biologa.

 • kac

  Oceniono 5 razy 5

  We are the Borg. Lower your shields and surrender your ships.
  We will add your biological and technological distinctiveness to our own.
  Your culture will adapt to service us. Resistance is futile.

 • kotletxxl

  Oceniono 6 razy 4

  a radzieccy naukowcy odkryli połączenie włosków na d z kanalikami łzowymi

 • kocurxtr

  Oceniono 9 razy 3

  będzie świat bez tajemnic :)

  w końcu dowiemy się, kto zabił Kennedy'ego i parę innych ciekawych rzeczy :)

  ( co na prawdę myśli Rydzyk o kościele, bogu i swoich dojnych radiomaryjnych krówkach :) )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX