Ministerstwo Zdrowia ostrzega: już 266 pozycji na liście leków, których może zabraknąć w aptekach

Wśród leków, które są zagrożone brakiem dostępności w polskich aptekach, znalazły się m.in. szczepionki, leki przeciwzakrzepowe i insuliny. Preparaty, które pojawiły się na liście, nie mogą być wywożone za granicę.

O lekach, które są zagrożone brakiem dostępności w aptekach, pisaliśmy już kilkakrotnie. Najnowszy wykaz Ministerstwa Zdrowia z 12 września 2018 roku, w którym znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne zawiera już 266 pozycji. 

Wśród preparatów, z wykupieniem których pacjenci mogą mieć problem, jest wiele insulin, m.in. Insulatard Penfil, Insuman Rapid, Insuman Basal czy Insuman Comb 25.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

W wykazie umieszczone zostały też krople do oczu Combigan, leki przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin i Xarelto oraz szczepionki Infanrix i Pentaxim, które chronią przed błonicą, tężcem oraz krztuścem. 

Ten sam problem dotyczy również preparatów stosowanych w diecie mlekozastępczej. Na liście znalazły się m.in. Infatrini Peptisorb, Bebilon pepti 2 DHA, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG czy Nutramigen 3 LGG.

W obwieszczeniu Ministerstwo Zdrowia zamieściło również lek Zinnat, który stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych, a także zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual.

Pełna lista leków została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia

Leki zagrożone brakiem dostępności - o co chodzi?

Tym określeniem nazywane są preparaty, których brakuje w minimum pięciu procentach aptek w Polsce (w poszczególnych województwach). W związku z tym, zgodnie z ustawą antywywozową, leków, które zostały wpisane na listę, nie wolno wywozić za granicę, aby całkiem ich nie zabrakło.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (12)
Ministerstwo Zdrowia ostrzega: już 266 pozycji na liście leków, których może zabraknąć w aptekach
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 31 razy 31

  Za rządów pis zaczyna już w Polsce leków brakować. Ciekawe kiedy zacznie brakować papieru toaletowego?

  PRL 2.0

 • pietro62

  Oceniono 18 razy 14

  Za komuny też brakowało leków!

 • berek-oberek

  Oceniono 11 razy 11

  W PRL-u za braki na rynku obarczano spekulantów, kombinatorów i chomikarzy. "Obywatelu po co obywatelowi potrzebne dwa opakowania bandaży? Wytłumaczyć się proszę.

 • piemar1956

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedy kartki?

 • ad2009

  Oceniono 9 razy 7

  Nie wolno wywieźć? A kto zabroni hurtowniom? Pojednczy klient nie wywiezie.. Juz 2wkrotce przepis, ze leki, ktorych brakuje tylko dla prawdziwych polakow po okazaniu zaswiadeczenkia od plebana

 • siekier35

  Oceniono 6 razy 6

  czopków na liście nie ma
  NA WYBORY KOCHANI!

 • peppers01

  Oceniono 5 razy 1

  Może być to poważny problem. Jednakże w mojej opinii warto byłoby podać o jaką liczbę substancji czynnych a nie `preparatów handlowych` chodzi. Przejrzałem pełną listę leków `zagrożonych` na stronie MZ. Znajduje się na niej zdecydowanie mniej substancji czynnych niż sugeruje to tytuł artykuł (który mówi o `preparatach handlowych`).
  Poza tym co z tego, że może dojść do problemów z zaopatrzeniem aptek w preparat `Zinnat` (cefuroksym) skoro dokładnie tą samą substancję czynną (cefuroksym) zawiera szereg innych preparatów (ceroxin, xorimax, novocef, zamur, bioracef, tarsime, furocef)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX