37 zgonów, dziesiątki tysięcy chorych. Odra rozprzestrzenia się po Europie w zatrważającym tempie

Dwa lata temu liczba chorych na odrę w Europie była rekordowo niska. W zeszłym roku wzrosła o 300 procent do ponad 20 tys. osób. Okazuje się, że to nic w porównaniu z pierwszą połową 2018 roku: WHO już odnotowało 41 tys. przypadków.

Jeszcze dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosiła o rekordowo niskiej liczbie przypadków odry w Europie. Odnotowano ich wtedy w sumie 5273. Niestety, 2017 rok przyniósł aż 300-procentowy wzrost - ostateczny bilans zamknął się liczbą 23 927 chorych i w samej Rumunii było ich więcej (5562) niż jeszcze rok temu na całym kontynencie.

Jeśli zeszłoroczne statystyki były "tragedią", jak określili je urzędnicy z WHO, to tegoroczne są wręcz katastrofą: w zaledwie pół roku zostało odnotowanych już ponad 41 tys. przypadków odry w Europie, czyli prawie dwa razy więcej niż w całym ubiegłym, "tragicznym" roku. Do tego, aż 37 z nich okazało się śmiertelnych.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

O ile Polska w zestawieniu krajów o największej liczbie chorych plasuje się na razie raczej bliżej końca, to sąsiadująca z nami Ukraina (a także Serbia) przoduje w statystykach (dokładne liczby nie zostały jeszcze ujawnione). Na odrę chorują też na Białorusi - ognisko odry odnotowano tam w tym roku m.in. w Wołkowysku oddalonym od granicy z Polską o zaledwie 20 km.

Choroba nie omija również Czech. Tylko w maju tamtejsze władze potwierdziły ponad 100 przypadków, z czego większość odnotowano w licznie odwiedzanej przez turystów z całego świata Pradze. CZYTAJ WIĘCEJ >> Ponad 100 przypadków choroby zakaźnej u naszego sąsiada. W Europie miało jej już nie być. Wezwane wojsko

Jeden powód: "moda" na nieszczepienie dzieci

Powód katastrofalnego rozprzestrzeniania się tej wysoce zakaźnej choroby po całym kontynencie jest jeden - "moda" na odmawianie szczepień dzieci przez ich rodziców. Według WHO, by ogół danej populacji był bezpieczny, immunizacja - czyli odsetek zaszczepionych przeciwko odrze - musi wynosić 95 procent.

Według najnowszych map Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Polska nie spełnia tych warunków i mieści się w przedziale 85-94 procent. Podobna sytuacja dotyczy połowy krajów Europy.

A nie wszystkie dzieci mogą przyjąć szczepionkę - jak 3-letnia Nadja z Serbii, która ze względu na rzadką chorobę nie została zaszczepiona przeciwko odrze, zaraziła się nią i po trzech miesiącach walki o życie zmarła.

- Każdy kolejny przypadek odry to przypomnienie, że niezaszczepione dzieci i dorośli - niezależnie od tego, gdzie żyją - są zagrożeni i mogą zarażać tych, dla których szczepionka może być niedostępna - komentowała zeszłoroczne statystyki dr Zsuzsanna Jakab, przewodnicząca europejskiego regionu WHO. - Choroba będzie się rozprzestrzeniać po Europie dopóty, dopóki każdy kraj nie osiągnie odpowiedniego poziomu immunizacji - podkreśliła.

Katastrofa

Dramatycznie rosnąca liczba przypadków odry w Europie to więc katastrofa. Po pierwsze dlatego, że to wysoce zakaźna choroba, która może się skończyć śmiercią. Ma nie tylko uciążliwy przebieg (wysoka gorączka, katar, bóle mięśni, wysypka), ale przede wszystkim grozi poważnymi powikłaniami, w tym zapaleniem płuc, krtani, tchawicy, ucha środkowego, mięśnia sercowego i mózgu.

Poza tym, dzięki skutecznym i powszechnym szczepieniom odra miała ogromne szanse całkowicie zniknąć z Europy. Wielu aktywnych zawodowo lekarzy w całej swojej karierze nie miało okazji się zetknąć nawet z jednym przypadkiem - również w Polsce.

Dlatego przypominamy: szczepienie przeciwko odrze nadal pozostaje jedyną skuteczną formą ochrony przed tą chorobą. Najpopularniejszą szczepionką, stosowaną również w Polsce, jest trójskładnikowa szczepionka MMR, która chroni także przed dwiema innymi chorobami zakaźnymi - różyczką i świnką.

Tym, którzy wciąż obawiają się, że szczepionki są niebezpieczne dla zdrowia, polecamy tekst:

Szczepienia działają. Ekspert WHO: Łatwiej zostać rażonym piorunem, niż mieć poważne powikłania po szczepionce

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (148)
37 zgonów, dziesiątki tysięcy chorych. Odra rozprzestrzenia się po Europie w zatrważającym tempie
Zaloguj się
 • Kasia Sadowska

  Oceniono 115 razy 65

  Rodzice obudźcie się! Jeśli będziecie dalej ulegać tej modzie na nieszczepienie dzieci to będzie tylko gorzej... Jak ktoś z Was ma wątpliwości to polecam poczytać na www.zaszczepsiewiedza.pl zamiast wierzyć w internetowe historie z księżyca o tym, że komuś po szczepieniu odpadła głowa :(

 • j-ugo

  Oceniono 76 razy 52

  Byłem szczepiony jak całe moje pokolenie. Powikłań nie było.
  Urodziłem się w 1961 roku.

 • motyw4

  Oceniono 58 razy 46

  Jakie to szczęście, że prawdziwym, genetycznie czystym Polakom nie grozi żadna odra czy inna nysa bo mieszkamy we wspaniałym, opływającym w dobrobyt kraju, nad którym czuwa Król Polski Jezus Chrystus razem z Jego Matką Przenajświętszą Panienką Maryją Zawsze Dziewicą a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki. O bezpieczeństwo, cudowne życie i dobrobyt wszystkich mieszkańców Wielkiej Polski Katolickiej - bez względu na kolor skóry, wyznanie czy poglądy polityczne dba też Jego Wysokość Prezes Polski Jarosław Kaczyński Wielki, Którego Brat Zginął w Zamachu Smoleńskim a także jego lewa ręka Prezydent Polski Andrzej Duda - Niech Będzie Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał!!!

 • saves

  Oceniono 69 razy 41

  Dlaczego nieszczepione dzieci przyjmuje się do publicznych przedszkoli? Kiedyś warunkiem przyjęcia była wypełniona karta szczepień. Niech ci debile otwierają swoje i organizują w nich ospa party do upadłego.

 • j-ugo

  Oceniono 58 razy 38

  Odra, świnka, różyczka, gruźlica dzięki szczepionkom na wiele lat zniknęły.

 • polaksk

  Oceniono 52 razy 28

  Pasteur się obraca w grobie. Że istnieją na świecie rodzice, którzy dobrowolnie ryzykują życiem swojego dziecka w imię wiary w swoją głupotę. Ufajcie książkom i nie internetowi!

 • akop123

  Oceniono 45 razy 27

  Umiera 1 na 1000 chorych. Dodajmy śmiertelne, późne powikłanie w postaci podostrego stwardniającego zapalenia mózgu i zacznijmy myśleć. Szczepmy dopóki nie jest za późno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX