Nowotwór wątroby: Nowy sposób walki z nowotworem wątroby. Pierwszy zabieg udany

Niestety rak wątroby bardzo długo rozwija się bez objawowo. Pierwsze, zauważalne przez chorego dolegliwości pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana

Niestety rak wątroby bardzo długo rozwija się bez objawowo. Pierwsze, zauważalne przez chorego dolegliwości pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana (Fot. Shutterstock)

Nowotwór wątroby ma nowego przeciwnika. Unikalny sposób obrazowania, który stworzyli specjaliści z firmy Evertop wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej, pomoże niszczyć nowotwory wątroby. Pierwszy udany zabieg tego rodzaju odbył się 2 sierpnia.

Nowotwór wątroby jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci pacjentów z nowotworami.

Nowotwór wątroby działa szybko i wyniszczająco, dlatego niezmiernie ważna jest bardzo szybka diagnoza i interwencja. Najskuteczniejsze są zabiegi wykonywane w ramach onkologii interwencyjnej, która zajmuje się terapią małoinwazyjną. W tej terapii, zamiast "otwierać" pacjenta, wykorzystuje się  tomografię komputerową, USG lub rezonans magnetyczny. Niestety często metody te nie są wystarczająco precyzyjne – głównie dlatego, że ruchy klatki piersiowej powodują częste zmiany ułożenia narządów.

- Guz wątroby to najczęstszy cel małoinwazyjnego leczenia w onkologii interwencyjnej, ale czasem precyzyjne nakłucie jest bardzo trudne.  Wątroba przylega do przepony, więc przemieszcza się i odkształca podczas oddychania – wyjaśnia dr Krzysztof Milczarek z II Zakładu Radiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Obrazowanie 3D, połączenie obrazów w czasie rzeczywistym zwiększa precyzję naszych zabiegów i zmniejsza liczbę powikłań - dodaje dr Milczarek.

Model pacjenta 3D - pomaga lekarzom

Innowacyjny system nawigacji obrazowej, który tworzy model 3D wnętrzności pacjenta, uwzględniając ruchy narządów oraz odkształcenia oddechowe, opracowali polscy naukowcy we współpracy z firmą Evertop. Teraz obraz z tomografii komputerowej będzie połączony z bieżącym – ultrasonograficznym. Specjalny program nakłada tak powstały model na pozycję narzędzia chirurgicznego i kieruje operatora, aby jak najbezpieczniej je poprowadził - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez przedstawicieli firmy.

Samo stworzenie modelu nie było trudne - trudności pojawiły się przy tworzeniu algorytmu odtwarzającego ruchy i odkształcenia powstające podczas oddychania - mówi kierownik B + R projektu dr hab. inż. Dominik Spinczyk, prof. Politechniki Śląskiej.

Wątroba [ANATOMIA CZŁOWIEKA]

W komunikacie prasowym czytamy: "Spersonalizowany model pacjenta umożliwia precyzyjną, trójwymiarową lokalizację zmiany w otoczeniu jej struktur. W polu widzenia chirurga znajduje się także ruch narzędzi w trakcie zabiegu. Pozwala to na dobór właściwej ich trajektorii, która doprowadzi do zmiany nowotworowej, zwizualizowanej w modelu" – mówi  prof. Ewa Piętka, kierownik Zespołu Badawczego Projektu Katedry Informatyki i Aparatury Medycznej Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Nowotwór wątroby - pierwszy zabieg udany

Pierwszy zabieg z wykorzystaniem innowacyjnej technologii przeprowadzono już 2 sierpnia w Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie. Kolejna grupa chorych skorzysta z rozwiązania pod koniec miesiąca.

12 rzeczy o ludzkim ciele, które musisz wiedzieć
1/12Zacznijmy od czegoś łatwego. Mózg człowieka dzielimy na dwie półkule:
Zobacz także
 • Osy budzą postrach wśród dzieci ze względu na swoje piekące ukąszenia. Swędzi, boli, piecze, puchnie... Nie wiesz, co cię ugryzło? Sprawdź [OBJAWY I ZDJĘCIA]
 • Arbuz, zwłaszcza schłodzony, gwarantuje orzeźwienie, ale nie przesadź, bo gardło nie lubi szoku termicznego Owoce i warzywa NA OCHŁODĘ - które najlepsze?
 • Robicie to niemal codziennie, często nieświadomi, że to skraca życie, nawet bardzo 5 nawyków, które dodadzą ci lat. Robisz to niemal codziennie i przyspieszasz starzenie
Komentarze (11)
Nowotwór wątroby: Nowy sposób walki z nowotworem wątroby. Pierwszy zabieg udany
Zaloguj się
 • wooki74

  Oceniono 16 razy 10

  Brawo! Oby moja żona zdążyłą na coś takiego :( Zamiast dawać kasę Kościólowi, trzeba rozwijać naukę! Modlitwa jest dobra, ale bez wsparcia technologii do niczego.

 • zapomorski12

  Oceniono 12 razy 10

  Wielkie brawa dla naukowców i lekarzy.

 • stanislawperkoz

  Oceniono 13 razy 7

  Brawo! Brawo! Brawo! I duże, olbrzymie DZIĘKUJEMY!!!!

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  Udało się, tak po prostu? Tylko wiedza, bez relikwii i modłów?

 • konigin

  0

  No, ale po tym zabiegu pacjenta chyba nie można jeszcze uznać za wyleczonego ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: