Szczepionka na dur brzuszny wycofana z obrotu

Szczepienie

Szczepienie (Shutterstock)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny 2 sierpnia br. wycofał z rynku jedną z serii szczepionek na dur brzuszny.

Z obrotu został wycofany produkt:Typhim Vi 0,5ml, roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce o numerze seryjnym N1H782V, z datą ważności do 08.2019. 
Powodem wycofaniu tej serii szczepionki są zanieczyszczenia cząstkami widocznymi gołym okiem.

Dur brzuszny: objawy, przebieg choroby

Dur brzuszny, zwany również tyfusem jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi). Jest określany jako choroba „brudnych rąk”: Zachorowania szerzą się głównie przez wodę i żywność, oraz  bezpośredni kontakt z nosicielem. Okres wylęgania choroby wynosi od 1 do 3 tygodni, najczęściej 10-14 dni.

Główne objawy duru brzusznego to:

Mogą również wystąpić spowolnienie tętna, apatia, spowolnienie ruchowe, powiększenie wątroby i śledziony, kaszel.

W przebiegu duru brzusznego może dojść do szeregu powikłań, takich jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, uszkodzenie wątroby, zapalenie płuc, uszkodzenie mięśnia sercowego, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie dróg moczowych, zapalenie stawów i kości, lub zapalenie opon-mózgowo-rdzeniowych i mózgu. 
W Polsce rejestruje się pojedyncze zachorowania. Jednak na świecie rocznie rejestruje się 16-33 milionów zachorowań oraz 500 000 zgonów. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w rejonach Azji Południowej i Wschodniej, Afryce oraz Ameryce Środkowej i Południowej.

Szczepionki na dur brzuszny

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Na rynku dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciw durowi brzusznemu: inaktywowana, zawierająca całe komórki pałeczek duru brzusznego oraz polisacharydowa, zawierająca w swoim składzie oczyszczony polisacharyd otoczkowy pałeczek duru brzusznego. Oba rodzaje szczepionek są dopuszczone do stosowania dla osób dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Szczepionka wycofana wczoraj decyzją GIF w trybie natychmiastowym należy do grupy szczepionek polisacharydowych i jest jedyną tego typu szczepionką dostępną na polskim rynku.

Szczepienia przeciw durowi brzusznemu są zalecane: pracownikom służb komunalnych, osobom wyjeżdżającym do krajów, gdzie dur brzuszny występuje endemicznie i w razie wystąpienia klęsk żywiołowych podczas których jest utrudniony dostęp do czystej wody.

Na pewno wiesz, gdzie znajdują się te narządy, a powiesz, do czego nam służą? Łatwe? Przekonajmy się...
1/11Na pewno wiesz, że nerki, produkują mocz i biorą udział w homeostazie. A nadnercza:
Zobacz także
  • Szczepienia obowiązkowe - poznaj ich listę Szczepienia obowiązkowe - poznaj kalendarz szczepień. Które są obowiązkowe i bezpłatne, a które zalecane?
  • Co wspomaga pracę jelit? Do takich produktów możemy zaliczyć m.in. siemię lniane Co wspomaga pracę jelit? I co to jest syndrom leniwego jelita?
  • Szczepionki ratują życie, zmniejszają śmiertelność i zmniejszają koszty leczenia Szczepienia działają. Ekspert WHO: Łatwiej zostać rażonym piorunem, niż mieć poważne powikłania po szczepionce
Skomentuj:
Szczepionka na dur brzuszny wycofana z obrotu
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: