Środek przeciwbólowy jako suplement diety? Naukowcy odkryli, że może pomóc uniknąć zachorowania na raka

Dwa niezależne badania wskazują, że codzienne zażywanie konkretnych środków przeciwbólowych w niewielkim stopniu chroni przed rakiem jajnika, a w większym poprawia szansę na przeżycie u kobiet, które już na niego chorują.

Tylko w Polsce co roku notuje się około trzech tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka jajnika. Zaledwie u 30 procent kobiet udaje się opanować rozwój tej choroby na tyle, że 10 lat po postawieniu diagnozy nadal żyją.

Wysoka śmiertelność to efekt tego, że współczesna medycyna wciąż nie dysponuje rozwiązaniami, które standardowo pozwalałyby wykryć ten nowotwór odpowiednio wcześnie. Dlatego kluczowe jest nie tylko znalezienie skutecznych metod jego diagnostyki, lecz także profilaktyki. Nawet jeśli zapobiegają rozwojowi raka tylko w niewielkim stopniu.

Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

W tym świetle rezultaty dwóch niezależnie prowadzonych badań mogą być pewną pociechą dla kobiet, które obawiają się, że mogą się znajdować w grupie ryzyka (rak jajnika bardzo często ma podłoże genetyczne i dotyczy głównie pań w wieku menopauzalnym). 

Wynika z nich, że niewielkie dawki - 81 miligramów dziennie - aspiryny (czyli kwasu acetylosalicylowego, który występuje również pod wieloma innymi nazwami handlowymi), a także innych środków  zaliczanych do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproksen) o 20 procent zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika. Do tego codzienna suplementacja nimi ma aż o jedną trzecią zwiększyć szanse na przeżycie u tych z kobiet, które już chorują.

Wniosek o prewencyjnych właściwościach aspiryny to efekt analiz przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskiego National Cancer Institute i Moffitt Cancer Center jeszcze w 2014 roku. Badacze wyliczyli 20-procentową skuteczność tego typu środków w zapobieganiu rozwoju raka jajnika na podstawie danych zgromadzonych od ponad 750 tys. kobiet i historii ich chorób. Wyniki analizy zostały opublikowane w "Journal of the National Cancer Institute".

- Rezultaty naszej analizy potwierdzają, że regularne zażywanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika. Jednak zanim lekarze zaczną rekomendować jej codzienną suplementację, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań - zaznacza jedna ze współautorek badań, Shelley Tworoger z Moffitt Cancer Center.

Podstawą badania stwierdzającego 30-procentową skuteczność kwasu acetylosalicylowego w wydłużaniu życia chorym na nowotwór jajnika kobietom, stały się natomiast dane zebrane od amerykańskich pielęgniarek. Jego wyniki zostały opublikowane w lipcu tego roku w "The Lancet Oncology"

Bez recepty, ale koniecznie z lekarzem

Prewencyjne właściwości kwasu acetylosalicylowego i innych środków przeciwbólowych były już dokumentowane w odniesieniu do innych typów nowotworów, a także chorób układu krwionośnego. Pojawia się też coraz więcej badań sugerujących, że powstawanie stanów zapalnych może mieć wpływ na ich rozwój. Stąd wnioski i doniesienia o skuteczności leków o działaniu przeciwzapalnym w profilaktyce nowotworowej.

Wciąż należy jednak podchodzić do tych doniesień ostrożnie. Codzienne zażywanie środków przeciwbólowych może być bowiem niebezpieczne i prowadzić m.in. do uzależnienia.

I choć aspiryna czy ibuprofen to powszechnie dostępne środki, które można kupić nawet na stacjach benzynowych czy w kiosku, nie znaczy, że nie są lekarstwami. A tych nigdy nie powinno się przyjmować - zwłaszcza regularnie i przez długi czas - bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (31)
Środek przeciwbólowy jako suplement diety? Naukowcy odkryli, że może pomóc uniknąć zachorowania na raka
Zaloguj się
 • 3-kuleczka

  Oceniono 22 razy 12

  a czy naukowcy powiedzieli, ze zażywanie polopiryny [aspiryny] dłuższy czas prowadzi do wrzodów a nawet perforacji żołądka czy dwunastnicy????

 • anna.maria0

  Oceniono 7 razy 7

  Drogi autorze, skąd taka dawka 81 miligramów dziennie - aspiryny (czyli kwasu acetylosalicylowego)? Czy tyle ma tabletka aspiryny w USA?

  Co do kontaktu z lekarzem - zawsze się może przydać, ale reklamowany i polecany dla zdrowego serca polocard, to po prostu 75 miligramów kwasu acetylosalicylowego;
  Polopiryna S to 300 miligramów kwasu acetylosalicylowego;
  Etopiryna (od bólu głowy) to 300 miligramów kwasu acetylosalicylowego;
  Coffepirine (tabletki z krzyżykiem) to 450 miligramów kwasu acetylosalicylowego.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 5

  Jest to reklamy dla Aspiryny? Czyli kwasu acetylosalicylowego...Polopiryna jest też dostępna w aptekach i zawiera dokładnie ten skład. Spożywanie jej codziennie, co wielokrotnie udowodniono
  nie przedłuża życia.

 • satirre

  Oceniono 10 razy 4

  Szkodliwy artykuł.

 • paseo

  Oceniono 6 razy 2

  kolejny,szczatkowy tekst.Aspiryna jest cudownym srodkiem i lista jej korzystnych dzialan jest bardzo dluga.Co do nowowtworow,juz dawno wiadomo,ze zapobiega nowotworom jelit i jelita grubego ,a ten wlasnie nowotwor to trzeci co do miejsca zabojca,w dodatku trudny do leczenia.

 • zuuuraw

  Oceniono 3 razy 1

  Codziennie zajadając aspirynę może nie dostaniesz raka jajnika, ale na pewno dostaniesz raka żołądka.

 • vfib

  0

  To ja może zacytuję fragment artykułu: "This study adds to a growing list of malignancies, such as colorectal and other cancers, that appear to be potentially preventable by aspirin usage. “Our study suggests that aspirin regimens, proven to protect against heart attack, may reduce the risk of ovarian cancer as well. However intriguing our results are, they should not influence current clinical practice. Additional studies are needed to explore the delicate balance of risk-benefit for this potential chemopreventive agent, as well as studies to identify the mechanism by which aspirin may reduce ovarian cancer risk,” said Trabert.
  Adverse side effects of daily aspirin use include upper gastrointestinal bleeding and hemorrhagic stroke. Therefore, a daily aspirin regimen should only be undertaken with a doctor’s approval, caution the scientists."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX