Polio wróciło. 3-latek ofiarą. "Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą"

Polio, porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina - ta groźna choroba zakaźna nie występowała w większości krajów świata już od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Wenezueli odnotowano pierwszy przypadek polio od 1989 roku.

Polio to inaczej choroba Heinego-Medina, którą wiele osób kojarzy po prostu jako porażenie dziecięce (w Polsce potocznie mówi się na nią heinemedina). Przenosi się drogą drogą kropelkową, przez skażone jedzenie i wodę. Wirus polio przez jelita rozprzestrzenia się po całym organizmie atakując go na wiele sposobów ("celuje" m.in. układ krwionośny, mózg i kręgosłup). Może mieć różny przebieg. 

Choroba Heinego-Medina: objawy

Czasem zarażenie wirusem polio może przebiegać niemal bezobjawowo i skończyć się w ciągu kilku tygodni. Jednak w ciężkich przypadkach choroba wywołuje śmiertelne zapalenie mózgu, a częściej porażenie kończyn (zwykle nóg) i tułowia, które może się utrzymywać od kilku tygodni do końca życia. Przewlekłemu i postępującemu paraliżowi towarzyszy zanik mięśni.

 Dziewczynka ze zdeformowaną prawą nóżką w następstwie porażennego poliomyelitis (polio)


Dziewczynka ze zdeformowaną prawą nóżką w następstwie porażennego poliomyelitis (polio)  Fot. PD-USGov-HHS-CDC

W Polsce ostatni przypadek choroby Heinego-Medina odnotowano w 1984 roku. W Wenezueli nieco później, bo w 1989 roku. Te ostatnie dane właśnie musiały zostać uaktualnione, bo wenezuelscy lekarze właśnie zdiagnozowali polio u niespełna 3-letniego chłopca. Specjaliści podejrzewają, że zaraził się dziką odmianą wirusa polio. - Jeśli rzeczywiście tak było, to pierwszy taki przypadek od 30 lat - komentuje dr Julia Castro z Instytutu Tropikalnej Medycyny na Uniwersytecie Wenezuelskim

Polio - pierwszy przypadek

Z informacji przekazywanych przez serwis CNN wiadomo, że pierwsze objawy choroby Heinego-Medina wystąpiły u chłopca już 29 kwietnia, a kolejne 31 maja (choroba Heinego-Medina rozwija się etapami). Dziecko pochodzące z jednego z najbiedniejszych stanów Wenezueli, Delta Amacuro, nie było zaszczepione.

Oprócz tego, w tej samej okolicy lekarze zidentyfikowali prawdopodobnie kolejny przypadek choroby Heinego-Medina. To 8-letnia dziewczynka, która ma paraliż jednej z nóg. Dziecko dostało w przeszłości tylko jedną z czterech obowiązkowych dawek szczepienia przeciwko chorobie Heinego-Medina.

To tragiczna wiadomość. Wenezuela od miesięcy zmaga się z politycznym i ekonomicznym kryzysem. W kraju panuje hiperinflacja i brakuje wszystkiego - również leków i szczepionek. Z tego powodu już wzrosła tam śmiertelność wśród dzieci, a oprócz polio odnotowuje się przypadki innych wysoce zakaźnych i niebezpiecznych chorób takich jak odra i błonica (dyfteryt).

"Wirus (polio) może się rozprzestrzeniać bardzo szybko"

- Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą, a wirus może się rozprzestrzeniać bardzo szybko - dodaj dr Castro.

Współczesna medycyna wciąż nie zna skutecznego leczenia, więc u 3-latka i ewentualnych innych chorych lekarze mogą tylko łagodzić objawy. Jedynym zabezpieczeniem przed polio wciąż jest szczepionka IPV.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

Choroba Heinego-Medina: szczepienie

Szczepienie przeciw chorobie Heinego-Medina jest w Polsce obowiązkowe i należy do podstawowych świadczeń. Powinno zostać podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia. Do tego szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat. Szczepionka przeciw polio jest podawana domięśniowo lub podskórnie i zawiera zabite wirusy.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (223)
Polio wróciło. 3-latek ofiarą. "Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą"
Zaloguj się
 • rutylowy

  Oceniono 113 razy 105

  "Władze Ukrainy potwierdziły tę informację o której poinformowało ONG Polio, czyli stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą. WHO alarmuje: To pierwszy przypadek choroby w Europie od 2010.
  Na polio (wirusa powodującego chorobę Heinego Medina) zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy. Paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca. "

 • oczy_argusa

  Oceniono 248 razy 86

  I tak ma szczęście, gdyby go zaszczepili, to miałby autyzm, nieprawdaż antyszczepionkowcy?

 • luxvsnur

  Oceniono 122 razy 80

  To co, dalej nie szczepimy dzieci? Fajnie będzie im się leżeć w żelaznych płucach!

 • vfib

  Oceniono 154 razy 80

  Tutaj co prawda chodzi raczej o brak szczepień z biedy, ale to tak czy inaczej niestety jest przykład na to, jak groźny jest brak szczepień. Te biedne dzieciaki zostaną kalekami do końca życia.

 • czechy11

  Oceniono 94 razy 76

  Najważniejsze ze zmarłe na te choroby dzieci abtyszczpuonkowciw nie będą miały autyzmu.

 • czechy11

  Oceniono 88 razy 64

  Antyszczepionkowcy cała zaraza XIX wieku idzie po was. Ciekawe jak będziecie walczyli o szczepionkę piorąc się na wzajem po waszych niebyt mądrych twarzyczkach.

 • rhemek76

  Oceniono 72 razy 60

  Wspaniale. Niedlugo ulice zapelnia sie dziemi-kalekami. Czyz mozna sobie wyobrazic lepszy pomnik ludzkiej glupoty XXI w? Nic innego tej antyszczepionkowej choloty nie otrzezwi. Juz niedlugo bedziecie musieli rezygnowac ze swoich stanowisk, zeby zajmowac sie swoimi pokreconymi przez Wasza glupote dziecmi, albo bedziecie do nich chodzic na cmentarze.

 • Monika Miklasz

  Oceniono 66 razy 54

  Proponuję obowiązkową wycieczkę krajoznawczą dla wszystkich antyszczepionkowców z ich dziećmi do Wenezueli. Dobrowolnie się na ten cel opodatkuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX