"Święty Graal" onkologów odkryty: prosty test krwi, który wykrywa raka na lata przed wystąpieniem objawów

Badania krwi

Badania krwi (Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta)

Nowe badanie krwi pokazuje na bardzo wczesnym etapie (nim pojawią się objawy), czy badany choruje na któryś z kilkunastu typów raka. Świat medycyny już rozpływa się w zachwytach, nazywając test "świętym Graalem" i "ekscytującym odkryciem".

Zespół naukowców pod kierunkiem dra Erica Kleina z Cleveland Center w Ohio (USA) opracował proste badanie krwi zwane "płynną biopsją". Ma ona pomóc diagnozować aż kilkanaście różnych typów raka. Test jest podobny do testów genetycznych i zgodnie z opisem, pozwala wykryć "nawet najmniejsze fragmenty DNA komórek rakowych, które dostały się do krwiobiegu". 

"Płynna biopsja" przebiega w kilku etapach. Najpierw od pacjenta pobiera się próbkę krwi, by przeanalizować zawarty w niej materiał genetyczny (genom) pod kątem składu DNA. Następnie wyszukuje się ewentualne mutacje genetyczne. W ostatnim kroku identyfikuje się konkretne zmiany w DNA, które są objawem tego, że rak już zaatakował jakieś komórki w organizmie badanego.

Ludzkie podejście do pacjenta onkologicznego: wciąż rzadkość, ale są wyjątki...

Z testów klinicznych "płynnej biopsji" na grupie badawczej składającej się z ponad 1600 ochotników wynika, że badanie ma aż 90 proc. skuteczność w diagnozowaniu raka jajnika i nieco mniej, bo 80 proc., w wykrywaniu nowotworu trzustki. Oprócz tego - z efektywnością na poziomie 77 proc. i mniej - wykrywa raka m.in. przełyku, jelita grubego, macicy, żołądka i płuc oraz nowotworów dotykających rejonów głowy i szyi.

"To jest święty Graal"

Naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniem testu, jednak już teraz cieszą się z tego, co udało im się osiągnąć. Wynikami swojej pracy pochwalili się na corocznej konferencji American Society of Clinical Oncologists, która odbyła się 1-5 czerwca w Chicago.

- To jest potencjalny święty Graal w badaniach nad rakiem. Liczymy, że ten test ocali wiele istnień - mówi dr Klein. - Większość typów nowotworu jest diagnozowanych na późnym etapie. Płynna biopsja to szansa na to, by wykryć je na miesiące albo lata przed tym, zanim u chorego pojawią się objawy - dodaje.

"O wiele za dużo przypadków raka jest diagnozowanych zbyt późno"

Nie tylko kierownik zespołu badaczy nie kryje entuzjazmu w związku ze skutecznością testu. Prof. Nicholas Turner z londyńskiego Instytutu Badań nad Rakiem i jego koledzy "po fachu" uważają badanie za "bardzo ekscytujące" odkrycie.

- O wiele za dużo przypadków raka jest diagnozowanych zbyt późno, kiedy operacja jest już niemożliwa, a szanse na przeżycie niewielkie - zauważa. - Ten test jest naprawdę ekscytujący, ale pewnie minie jeszcze kilka lat, zanim będzie można stosować go powszechnie - dodaje.

Według różnych szacunków, płynna biopsja ma stać się ogólnodostępna dla pacjentów za 5 do 10 lat. Dr Klein liczy, że stanie się standardową procedurą i że będą jej poddawani wszyscy dorośli powyżej 40. roku życia.

Źródła: ASCOTech Times, Ny Post.

Zobacz też:

Co wiesz o swoim organizmie? Pytania, na które odpowiedzi powinien znać już gimnazjalista
1/10Ile zębów ma zdrowy, dorosły człowiek (przy pełnym uzębieniu)?
Zobacz także
 • Szparagi Naukowcy odkryli, że zawarty m.in. w szparagach i drobiu związek przyspiesza rozwój raka. Jest tylko jedno "ale"
 • Amigdalina znajduje się m.in. w pestkach moreli Amigdalina (tzw. witamina B17) - niebezpieczna substancja, która NIE leczy raka
 • Wino może podwyższać ryzyko zachorowania na raka piersi Kieliszek wina dziennie podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi? Są nowe badania
Komentarze (97)
"Święty Graal" onkologów odkryty: prosty test krwi, który wykrywa raka na lata przed wystąpieniem objawów
Zaloguj się
 • snurfik

  Oceniono 144 razy 128

  Powinniscie to wrzucic na czerwono na glownej.
  Najwazniejsza wiadomosc roku o ile nawet nie dziesieciolecia.

 • owca888

  Oceniono 53 razy 41

  Drogi autorze, jm,
  news super, ale błagam, popraw to "Ocali wiele żyć", bo zęby aż bolą.
  "Ocali wiele istnień" albo po prostu "wielu ludzi".
  Życie nie ma liczby mnogiej, chyba że w grach komputerowych. Nie chodziło ci przecież ani o to, ani o "rzyci":).

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 45 razy 39

  w polsce dostepne na nfz juz za 20 lat - oczywiscie ilosc reglamentowana i na badanie nalezy zapisac sie 3 lata wczesniej.

 • ochujek

  Oceniono 51 razy 39

  Forsa dla Rydzyka ważniejsza od jakiś tam nowotworowców czy ciężarnych kobiet. Klauzula sumienia wystarczy w polskich placówkach medycznych. Minister, premier i prezydent potwierdzą.

 • Rafal Marszczyk

  Oceniono 24 razy 20

  A co o tym myślicie - tester z moczu sintrex (wykrywa wczesne stadium nowotworu, można samemu zrobić w domu) - na youtube jest filmik jak gość zrobił sobie ten test.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 16

  He, he....
  Według nauki Kościoła, życie doczesne to zaledwie epizod, bo prawdziwym celem, jest życie WIECZNE.
  Tylko zastanawiam się, dlaczego KAŻDY z kościelnych hierarchów od prostego zakonnika aż po samego papieża, broni się do upadłego, przed tą "wizytą w Domu Ojca" :-))

 • notyes

  Oceniono 40 razy 16

  W POLSCE SĄ DARMOWE BADANIA KRWI U OSOB OBCIĄŻONYCH RODZINNIE CHOROBĄ ONKOLOGICZNA (RAKA) - PROWADZI JE PROF. lUBIŃSKI ZE SZCZECINA PRZYNAJMNIEJ OD 10 LAT, ale debilni kolesie onkolodzy, którzy od lat rządzą onkologią w Polsce blokują mu możliwość badań w poradniach całej Polsce; całość diagnozy kosztuje kilkanaście złotych, leczenie grube tysiące; mafia medyczna (w onkologii polskiej od lat ta sama trzyma się mocno. Ciekawe ile lat to jeszcze potrwa, chyba dotąd aż sami zaczną chorować!

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 47 razy 15

  E tam przecież można leczyć raka lewoskrętna witamina c i jedzeniem pestek moreli. To metoda wynaleziona w Polsce.

 • notyes

  Oceniono 17 razy 13

  wpiszcie w internecie prof. Jan Lubiński i tam jest cała informacja o badaniach genetycznych raka w Polsce. Mamy tu cuda, ale nie dla wszystkich!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: