Środek na osteoporozę leczy łysienie. Niespodziewany efekt eksperymentu naukowców

Brytyjscy naukowcy odkryli nową metodę leczenia łysienia, która w testach laboratoryjnych, na skalpach pobranych od ochotników, wykazała dużą skuteczność. Sposób bazuje na wykorzystaniu składnika leku na osteoporozę.

Badacze pod kierunkiem dr Nathana Hawkshawa z University of Manchester opracowali potencjalną kurację na łysienie (alopecję), która już została przez nich wstępnie przetestowana - z więcej niż dobrym skutkiem.

Naukowcy w trakcie swoich eksperymentów odkryli, że lek oryginalnie przeznaczony do leczenia osteoporozy (choroby polegającej na zaniku tkanki kostnej i osłabieniu kości) jest skuteczny w walce z utratą włosów.

Terapia testosteronem w walce z otyłością i chorobami krążenia. To bezpieczne

Precyzując, ów środek zawiera składnik o nazwie WAY-316606, który znacząco zmniejsza, albo wręcz hamuje aktywność białka SFRP1, wydłuża fazę wzrostową włosów i wspiera rośnięcie nowych. Wspomniane białko to kluczowy regulator wzrostu, który wpływa na działanie mieszków włosowych, a także wielu tkanek w ludzkim organizmie.

Na razie badacze przetestowali działanie WAY-316606 na fragmentach skalpów pobranych od ochotników (wyłącznie mężczyzn), którzy poddali się przeszczepowi włosów. Ten chirurgiczny zabieg wymaga wycięcia paska skóry z mieszkami włosowymi z tyłu głowy, by móc je przeszczepić w miejsce, w którym ich brakuje.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Ostrożności nigdy za wiele

Dr Nathan Hawkshaw w rozmowie z serwisem BBC przyznał jednak, że, by ogłosić pełen sukces, potrzebne są jeszcze testy kliniczne. Dopiero po nich będzie wiadomo, czy kuracja na bazie WAY-316606 jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Obecnie na rynku istnieją dwa składniki leków używanych do leczenia łysienia (androgenowego i plackowatego). Pierwszy to minoksydyl, który mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Drugi to finasteryd przeznaczony wyłącznie dla panów ze względu na to, że jego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę.

Oba związki mają jednak swoje efekty uboczne i nie u każdego się sprawdzą. Nowa, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia łysienia, która nie wymaga interwencji chirurgicznej, jest więc bardzo pożądana.

Źródła: BBC, PLOS Biology.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (9)
Środek na osteoporozę leczy łysienie. Niespodziewany efekt eksperymentu naukowców
Zaloguj się
 • gazeta1960

  Oceniono 6 razy 6

  "na skalpach pobranych od ochotników"...
  Pobierali (te skalpy) Winnetou wraz ze swym ojcem, Inczu - czuną.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 5 razy 5

  "finasteryd przeznaczony wyłącznie dla panów ze względu na to, że jego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę" - ktoś nie potrafi czytać ulotki ze zrozumieniem. Finasteryd hamuje enzym, którego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę - czyli działa dokładnie odwrotnie. Oj, geniusze... Może byście jednak konsultowali swoje rewelacje z jakimś lekarzem?

 • fargo8

  Oceniono 3 razy 1

  wypróbujcie japoński środek - nie bedę go reklamował po nazwie, ale na pewno znajdziecie. .. Działa, a po dłuższym czasie nawet spektakularnie. Polecam, bo to moje zeszłorozzne odkrycie :)

 • 0

  Ja znalazłem artykuł 5 skutecznych metod na łysienie: opinie-o.pl/2018/05/28/zatrzymaj-lysienie-5-faktow-i-mitow-o-gestych-i-zdrowych-wlosach/ może komuś pomoże

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX