Środek na osteoporozę leczy łysienie. Niespodziewany efekt eksperymentu naukowców

Brytyjscy naukowcy odkryli, że składnik leku na osteoporozę pomaga leczyć łysienie

Brytyjscy naukowcy odkryli, że składnik leku na osteoporozę pomaga leczyć łysienie (Fot. Shutterstock.com)

Brytyjscy naukowcy odkryli nową metodę leczenia łysienia, która w testach laboratoryjnych, na skalpach pobranych od ochotników, wykazała dużą skuteczność. Sposób bazuje na wykorzystaniu składnika leku na osteoporozę.

Badacze pod kierunkiem dr Nathana Hawkshawa z University of Manchester opracowali potencjalną kurację na łysienie (alopecję), która już została przez nich wstępnie przetestowana - z więcej niż dobrym skutkiem.

Naukowcy w trakcie swoich eksperymentów odkryli, że lek oryginalnie przeznaczony do leczenia osteoporozy (choroby polegającej na zaniku tkanki kostnej i osłabieniu kości) jest skuteczny w walce z utratą włosów.

Terapia testosteronem w walce z otyłością i chorobami krążenia. To bezpieczne

Precyzując, ów środek zawiera składnik o nazwie WAY-316606, który znacząco zmniejsza, albo wręcz hamuje aktywność białka SFRP1, wydłuża fazę wzrostową włosów i wspiera rośnięcie nowych. Wspomniane białko to kluczowy regulator wzrostu, który wpływa na działanie mieszków włosowych, a także wielu tkanek w ludzkim organizmie.

Na razie badacze przetestowali działanie WAY-316606 na fragmentach skalpów pobranych od ochotników (wyłącznie mężczyzn), którzy poddali się przeszczepowi włosów. Ten chirurgiczny zabieg wymaga wycięcia paska skóry z mieszkami włosowymi z tyłu głowy, by móc je przeszczepić w miejsce, w którym ich brakuje.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Ostrożności nigdy za wiele

Dr Nathan Hawkshaw w rozmowie z serwisem BBC przyznał jednak, że, by ogłosić pełen sukces, potrzebne są jeszcze testy kliniczne. Dopiero po nich będzie wiadomo, czy kuracja na bazie WAY-316606 jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Obecnie na rynku istnieją dwa składniki leków używanych do leczenia łysienia (androgenowego i plackowatego). Pierwszy to minoksydyl, który mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Drugi to finasteryd przeznaczony wyłącznie dla panów ze względu na to, że jego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę.

Oba związki mają jednak swoje efekty uboczne i nie u każdego się sprawdzą. Nowa, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia łysienia, która nie wymaga interwencji chirurgicznej, jest więc bardzo pożądana.

Źródła: BBC, PLOS Biology.

Zobacz też:

Te 15 faktów o męskim ciele każdy powinien znać. Zdobędziesz komplet punktów?
1/15W wyniku mutacji dochodzi do:
Zobacz także
 • Przeszczep włosów to zabieg, który może znacząco poprawić wygląd fryzury, ale jest kosztowny Przeszczep włosów - ile kosztuje, na czym polega, czy boli, efekty
 • Łupież może uprzykrzyć życie Tego łupieżu nie znajdziesz na ubraniach. Łupież tłusty - jakie są przyczyny i objawy?
 • Łysienie plackowate może się pojawić u osób w każdym wieku, ale najczęściej atakuje młodych Łysienie plackowate - przykra dolegliwość, z którą trudno walczyć. Objawy łysienia plackowatego i jego leczenie
Komentarze (9)
Środek na osteoporozę leczy łysienie. Niespodziewany efekt eksperymentu naukowców
Zaloguj się
 • gazeta1960

  Oceniono 6 razy 6

  "na skalpach pobranych od ochotników"...
  Pobierali (te skalpy) Winnetou wraz ze swym ojcem, Inczu - czuną.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 5 razy 5

  "finasteryd przeznaczony wyłącznie dla panów ze względu na to, że jego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę" - ktoś nie potrafi czytać ulotki ze zrozumieniem. Finasteryd hamuje enzym, którego działanie polega na przekształceniu testosteronu w aktywniejszą formę - czyli działa dokładnie odwrotnie. Oj, geniusze... Może byście jednak konsultowali swoje rewelacje z jakimś lekarzem?

 • fargo8

  Oceniono 3 razy 1

  wypróbujcie japoński środek - nie bedę go reklamował po nazwie, ale na pewno znajdziecie. .. Działa, a po dłuższym czasie nawet spektakularnie. Polecam, bo to moje zeszłorozzne odkrycie :)

 • 0

  Ja znalazłem artykuł 5 skutecznych metod na łysienie: opinie-o.pl/2018/05/28/zatrzymaj-lysienie-5-faktow-i-mitow-o-gestych-i-zdrowych-wlosach/ może komuś pomoże

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: