Sok z limonki i słońce to przepis na... chorobę limonkową. Objawy? Poważne poparzenia i blizny na lata

'Choroba limonkowa' to schorzenie, którego objawem są poważne poparzenia skóry

'Choroba limonkowa' to schorzenie, którego objawem są poważne poparzenia skóry (Fot. Shutterstock.com)

Kiedy jest upał, limonki to obok cytryn jeden z najpopularniejszych dodatków do napojów. Przygotowując je, trzeba jednak uważać. Pozostałości soku z tego cytrusa na skórze, w zetknięciu z promieniami słonecznymi, grożą poważnymi poparzeniami.

Wystarczy wyciskać albo kroić limonki, a później mieć kontakt z promieniami słonecznymi, by skończyć z groźnymi poparzeniami - bywa, że II stopnia. Ma to nawet swoją fachową nazwę: fitofotodermatoza albo choroba limonkowa.

Fitofotodermatoza to reakcja chemiczna, która sprawia, że ludzka skóra staje się nadwrażliwa na działanie promieni UV. Powodują ją związki fotosyntetyczne (zwłaszcza ten o nazwie psoralen), które są obecne w cytrusach, a także w niektórych ziołach czy warzywach, na przykład w pietruszce, selerze czy lubczyku.

Sok z limonki jak barszcz Sosnowskiego

Najwięcej zawierają go limonki, stąd nazwa schorzenia, ale występuje też w cytrynach czy pomarańczach. To właśnie na tej zasadzie powoduje oparzenia barszcz Sosnowskiego, tyle że działa o wiele silniej i powoduje o wiele większe szkody niż sok z jakichkolwiek owoców.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Dermatolog z nowojorskiego szpitala Lenox Hill Hospital, dr Doris Day, tłumaczy, co należy robić, by uniknąć poparzeń słonecznych po zetknięciu z sokiem z limonki. W rozmowie z serwisem Live Science wyjaśnia najpierw, że psoralen po wchłonięciu przez skórę potrzebuje trochę czasu na aktywację - zwykle zajmuje to od 30 do 60 minut.

Po tym czasie skóra, która miała kontakt z sokiem z limonki, staje się nadwrażliwa na promienie słoneczne. Psoralen "przyciąga" je i wzmacnia ich działanie nawet 10-krotnie, w efekcie czego powstają poparzenia.

Czy "bio" warzywa i owoce są zdrowsze? [NaZdrowie]

Jak się chronić? Krem z filtrem nie pomoże

Ta nadwrażliwość utrzymuje się zwykle przez 24 godziny. Kiedy psoralen się zaktywizuje, przez dobę trzeba się więc ukrywać przed słońcem w domu albo pod warstwą ubrań. Według lekarki, krem z filtrem przeciwsłonecznym raczej niewiele pomoże.

Jest jednak sposób na to, by nie doprowadzić do aktywacji. Banalnie prosty - po pokrojeniu, wyciskaniu czy jakimkolwiek innym kontakcie z sokiem z limonki należy dokładnie umyć ręce i wszystkie miejsca (np. twarz), na które mógł prysnąć. Trzeba się jednak pospieszyć. W zależności od tego, jak duże jest stężenie psoralenu w soku, należy to zrobić w ciągu 10 do 30 minut od kontaktu z nim.

Objawy

Co, jeśli nie zdąży się umyć rąk i dojdzie do rozwinięcia choroby limonkowej? Objawy są bardzo charakterystyczne. To głównie wspomniane poparzenia (nawet II stopnia), a do tego swędzenie, zaczerwienienie i duże bąble. W zależności od tego, jak bardzo skóra ucierpiała w wyniku fitofotodermatozy, ślady i blizny po oparzeniach mogą się utrzymywać przez miesiące, a nawet lata.

Jak objawia się fitofotodermatoza wywołana przez sok z limonki po 2 dniach, 2,5, 3, 4, po tygodniu i 10 dniachJak objawia się fitofotodermatoza wywołana przez sok z limonki po 2 dniach, 2,5, 3, 4, po tygodniu i 10 dniach Fot. Katykidk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Oczywiście, jeśli dojdzie do poparzenia z powodu kontaktu z sokiem z limonki, trzeba koniecznie wybrać się do lekarza albo na pogotowie.

Zobacz też:

Pytamy o ludzkie ciało i mamy nadzieję, że tym razem wszyscy będziecie mieli komplet
1/13Leukocyty to:
Zobacz także
 • Czerniak na ciele oraz w powiększeniu: przekrój skóry ABCDE czerniaka: pięć cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej
 • Grypa Czy zakażamy się dotykając poręczy w autobusie? Za 30 proc. infekcji odpowiada niemycie rąk!
 • Odpocząć, zebrać siły... Kiedy, jak nie w wakacje? Dekalog urlopowicza, czyli jak nie dać sobie zepsuć wakacji
Komentarze (23)
Sok z limonki i słońce to przepis na... chorobę limonkową. Objawy? Poważne poparzenia i blizny na lata
Zaloguj się
 • pycckuu_tpovvb

  Oceniono 25 razy 17

  Okrasa by już dawno wykitował, jakby to była prawda. No chyba, że kolendra to antidotum na tę chorobę.

 • tesia44

  Oceniono 7 razy 7

  psoralen, gimbazo, psoralen; nawet w Wikipedii nie chciało się sprawdzić

 • turbo_wesz

  Oceniono 8 razy 6

  o w morde

 • dejtrejder

  Oceniono 9 razy 5

  To trzeba będzie w rękawiczkach gumowych wyciskać limonki ;)

 • rikol

  Oceniono 2 razy 2

  Olejki eteryczne są w wielu przypadkach fototoksyczne, a ludzie mimo tego używają ich latem.

 • tedek1

  Oceniono 1 raz 1

  Pogotowie? A gdzie w Polsce jest stacjonarne Pogotowie,bo ja nie wiem.

 • shtalman

  Oceniono 9 razy -1

  A wystarcza nie kraść

 • mortus444

  Oceniono 13 razy -9

  to bzdura z tym barszczem, po ugotowaniu jest lepszy od kalafiora sam jadłem z ciekawości, popiłem bimberkiem i żyje.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 11 razy -9

  czy ktoś odpowie - skąd się wzięła ta kaleczona przekładnia lenonki na limonkę ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: