Angina - jak leczyć i kiedy konieczny jest antybiotyk?

Angina, czyli zakażenie błony śluzowej gardła może pojawić z różnych przyczyn. Wbrew obiegowej opinii pojawienie się typowych na anginy zmian wcale nie musi być spowodowane zakażaniem bakteryjnym. Szacuje się, że za blisko 80 proc. wszystkich angin odpowiadają wirusy. Zatem, jak wygląda leczenie anginy, czym różnią oba zakażenia i kiedy antybiotyk jest konieczny?

Jeśli angina, to antybiotyk?

Przyjęło się uważać, że za anginę odpowiada przede wszystkim paciorkowiec β-hemolizujący z grupy A. Tymczasem bardzo często zdarza się, że angina połączona z zapaleniem migdałków może być spowodowana infekcją wirusową. Łatwo je odróżnić, bo zazwyczaj w tym drugim przypadku dolegliwości są znacznie mniej nasilone. Będzie je różnił także sposób leczenia. Jeśli schorzenie ma podłoże bakteryjne konieczne będzie podanie antybiotyku. Jeśli angina to konsekwencja infekcji wirusowej stosuje się jedynie leczenie objawowe. Zazwyczaj są to leki przeciwgorączkowe (jeśli temperatura ciała jest podwyższona), przeciwbólowe i przeciwzapalne (doustne lub miejscowe), a także działające odkażająco tabletki do ssania lub aerozole.

Angina - objawy

Objawy anginy są dość charakterystyczne, u chorych w pierwszej kolejności obserwuje się:

  • silny ból gardła, który bardzo utrudnia przełykanie, czasem zdarza się się, że promieniuje do uszu,
  • wysoką gorączkę (powyżej 38 stopni) i dreszcze,
  • znaczne powiększenie węzłów chłonnych na szyi i pod żuchwą,
  • czasem pojawia się złe samopoczucie, bóle głowy, oraz ogólne rozbicie.

Dodatkowo mogą pojawić się katar, kaszel, w cięższych przypadkach na migdałkach widoczny jest biały nalot.

Angina u dzieci może być nasilona. Dzieci zazwyczaj mają bardzo wysoką gorączkę - nawet do 40 stopni, tracą apetyt, w ich stolcach widoczny jest śluz. Niekiedy pojawiają się objawy oponowe oraz drgawki.

WHO: Aż 40 proc. antybiotyków jest przepisywanych niewłaściwie. Kiedy rzeczywiście leczenie nimi jest niezbędne?

Angina - diagnoza

Zazwyczaj same objawy i dokładne obejrzenie gardła u pacjenta nie pozostawiają wątpliwości, co jest przyczyną problemów. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że infekcja ma podłoże bakteryjne (np. wywołało ją zakażenie paciorkowcem) lekarz może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań. Bardzo często stosuje się szybkie testy, które dokładny wynik dają już po kilku minutach.

Dla pewności lekarz może zdecydować o pobraniu wymazu z gardła. Wynik uzyskiwany jest zazwyczaj po 24-48 godzinach. Badanie umożliwia również wykonanie antybiogramu, czyli określenie skutecznego w leczeniu antybiotyku.

Angina i antybiotyk? Jakie leczenie zastosować?

O wyborze antybiotyku lub innego leku zawsze decyduje lekarz. Jeśli wprowadzono te pierwsze, warto poprosić lekarza o przepisanie leków probiotycznych, które osłonią florę bakteryjna jelit i zapobiegną ich wyjałowieniu. Trzeba jednak pamiętać, że antybiotyk będzie skuteczny jedynie przy zakażeniu bakteryjnym.

Leczenie anginy wywołanej wirusem opiera się jedynie na leczeniu objawowym. Przy gorączce warto sięgnąć po leki (tabletki lub czopki u dzieci) na bazie paracetamolem (działającym przeciwbólowo i przeciwgorączkowo) lub z ibuprofenem (działanie przeciwzapalne).

Jeśli jedynym objawem choroby jest ból gardła, należy zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, najlepiej sprawdzą się te w w postaci tabletek do ssania lub aerozolu.

Warto pamiętać, że w leczeniu anginy nie najlepszym pomysłem będzie sięganie po lody. Mimo że w niektórych przypadkach zimne pokarmy faktycznie się sprawdzają, bo łagodzą ból i obrzęk, to przy anginie trzeba ich unikać. Takie jedzenie zamiast pomóc, tylko zaostrzy chorobę. 

Jeśli angina często nawraca (zdarza się nawet sześć, siedem razy do roku) konieczna jest dokładniejsza diagnostyka. Być może jedynym sposobem leczenia będzie usunięcie migdałków.

Anginy nie wolno nigdy bagatelizować, ponieważ niedoleczona lub leczona źle może wywołać szereg groźnych powikłań. W najlepszym wypadku dojdzie do rozwoju powikłań miejscowych (najczęściej powstanie ropnia w obrębie gardła). W poważniejszych może rozwinąć się:

To również może cię zainteresować:

Więcej o: