Sprzątanie z pomocą środków czystości szkodzi tak jak palenie paczki papierosów dziennie. Ale tylko kobietom

Sprzątanie

Sprzątanie (Fot. Shutterstock)

Regularne używanie detergentów do sprzątania ma podobny wpływ na płuca, co codzienne palenie papierosów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców, którzy tę zależność odkryli wyłącznie u kobiet.

Według badaczy z uniwersytetu w Bergen wystarczy 10-20 lat, by częstym sprzątaniem zrujnować sobie płuca (a dokładniej wyściełającą je błonę śluzową) tak, jakbyśmy byli nałogowymi palaczami. W publikacji na ten temat wyliczają, że kontakt z chemicznymi środkami czyszczącymi jest na dłuższą metę szkodliwy tak bardzo jak wypalanie 20 papierosów dziennie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Skąd te wnioski? To efekt analizy danych 6235 uczestników unijnego programu monitorowania stanu zdrowia układu oddechowego. W trwającym ponad dwie dekady programie wzięły udział zarówno osoby, które sprzątają tylko u siebie w domu, jak i te, które robią to zawodowo.

Czy papierosy "light" szkodzą mniej? [NaZdrowie]

Każda z nich dokładnie określiła to, jak często sprząta i w jaki sposób to robi, a także miała regularnie wykonywaną spirometrię. U obu grup odnotowano malejącą z roku na rok objętość wydechową i pojemność płuc. 

Objętość powietrza wypchniętego z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu (wskaźnik FEV1) u sprzątających w domu malała o 3,6 ml na rok, a u zawodowych sprzątaczek o 3,9 ml. Z kolei druga wartość, czyli wskaźnik określający maksymalną objętość powietrza, którą można wydmuchać z płuc podczas szybkiego wydechu (FVC), zmniejszał się rok do roku odpowiednio o 4,3 ml i aż 7,1 ml.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Sprzątanie z użyciem detergentów sprzyja też występowaniu objawów astmy. Najczęściej występują u zawodowych sprzątaczek (13,7 proc.), nieco rzadziej o osób, które zajmują się tylko własnym domem (12,3 proc.), a najrzadziej u tych, które wymigują się od tego obowiązku (9,6 proc.).

Kobiety cierpią, panowie bezpieczni

Co ciekawe, tę zależność zaobserwowano tylko u kobiet, mimo że w projekcie brała udział również niewielka liczba mężczyzn. Według ekspertów wyjaśnieniem może być fakt, że wśród badanych to panie zdecydowanie częściej deklarowały regularne sprzątanie.

Specjaliści z uniwersytetu w Bergen  nie są zaskoczeni swoim odkryciem. - Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wdychamy małe cząsteczki środków czyszczących, które mają służyć do umycia podłogi, a nie płuc, to przestaje być taką niespodzianką - komentuje kierująca badaniami Oistein Svanes. 

Jedna ze współautorek analizy, prof. Cecile Svanes, zauważa również, że krótkotrwały wpływ stosowania detergentów na astmę jest już dość dobrze udokumentowany. - Brakowało nam jednak wiedzy na temat długofalowych skutków - dodaje. Obawialiśmy się, że chemikalia, które dzień po dniu powodują szkodę dla dróg oddechowych, mogą przyspieszyć pogarszanie się wydajności płuc z wiekiem - zauważa.

Rada najprostsza z możliwych

Czy norwescy naukowcy mają jakąś radę dla osób, które regularnie sprzątają? Najprostszą z możliwych, czyli żeby nie nadużywać detergentów. - Chemiczne środki zwykle nie są potrzebne. W większości przypadków wystarczą ściereczki z mikrofibry i woda - mówi Oistein Svanes.

Źródła: Thoracic, The Independent, BBC

Zobacz też:

Masz astmę? Polscy lekarze mylą jej objawy z innymi chorobami - nawet w co trzecim przypadku

Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania

Uważasz, że sprzątanie to banalna czynność? To sprawdź się w tym quizie
1/12Co zrobić, aby szyby w oknach pięknie lśniły? Najlepiej:
Zobacz także
Komentarze (6)
Sprzątanie z pomocą środków czystości szkodzi tak jak palenie paczki papierosów dziennie. Ale tylko kobietom
Zaloguj się
 • dzielanski

  Oceniono 6 razy 4

  Z kolei praca w kopalni prawie nie szkodzi kobietom - może dlatego, że wśród zgłoszonych do badań górników nie było ani jednej przedstawicielki płci pięknej:)
  Ale niezależnie od bęcwalstwa tak sformułowanej tezy, można się zastanowić, czy faktycznie te gargantuiczne opłaty na górniczy ZUS są uzasadnione czymkolwiek innym niż obawą o płuca osób, które musza wdychać dym z płonących opon podczas górniczych manifestacji. Zawodów szkodliwych jest sporo, w tym jak się okazuje, szkodliwy jest też zawód sprzątaczki. Dlaczego zatem tylko górnik ma prawo do opłacanej przez nas wszystkich wcześniejszej emerytury?

 • xx78

  Oceniono 2 razy 2

  Nobla za te odkrycia, że wdychanie środków chemicznych nie służy zdrowiu. Nobla!!!

 • anka.pano

  Oceniono 3 razy -1

  Odkrywczy artykuł typowy dla GW. Kobiety chorują bo to one głównie sprzątają. Nobla dla inteligenta tworzącego artykuł.

 • wildturkey

  Oceniono 3 razy -3

  A ja czytałem i to w paru źródłach że detergenty szkodzą również dżentelmenom gdyż dla męskiego organizmu wyglądają jak hormony żeńskie. Dotyczy to również samców wśród zwierząt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: