W oku 26-latki zagnieździło się 14 pasożytów. To pierwszy taki przypadek - do tej pory atakowały tylko bydło

26-latce z Oregonu przytrafiła się sytuacja, która dla większości ludzi brzmi jak senny koszmar. W jej oku zagnieździło się aż 14 pasożytów z gatunku Thelazia gulosa, który dotychczas pojawiał się jedynie u krów.

Objawy, z jakimi Amerykanka zgłosiła się do lekarza, nie brzmiały niepokojąco. Opisała je jako ogólne uczucie podrażnienia i wrażenie "obecności obcego ciała" w oku. Okazało się, że odpowiadają za nie  pasożyty z gatunku Thelazia gulosa.

Thelazia to rodzaj niewielkich nicieni, które są już znane medycynie. Przypadki zarażenia nimi nie są częste u ludzi, ale się zdarzają. Dotychczas sądzono jednak, że infekcji można się obawiać tylko ze strony dwóch gatunków tego pasożyta. Pierwszy to występujący w Azji Thelazia callipaeda, a drugi Thelazia californiensis, który jest spotykany także w Europie.

Profilaktyczne odrobaczanie ludzi: dziwna moda czy konieczność?

- Teraz musimy dodać do tej listy trzeci gatunek - zauważa twórca raportu na temat przypadku 26-latki, Richard Bradbury z CDC's Division of Parasitic Diseases and Malaria.

Thelazia są przenoszone przez muchy, które żywią się płynem (filmem łzowym) nawilżającym gałki oczne. Dlatego najczęściej są obserwowane u zwierząt - zwłaszcza krów, ale też, ptaków, kotów czy psów. Lekarze podejrzewają, że Amerykanka "złapała" pasożyty, kiedy jeździła konno w okolicy hodowli bydła, których w Oregonie nie brakuje.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czym grozi zarażenie tym gatunkiem nicieni? Kiedy się przemieszczają, mogą uszkodzić rogówkę, a nawet doprowadzić do utraty wzroku. Na szczęście leczenie jest proste i polega na usunięciu pasożytów z oka. W przypadku 26-latki trwało to aż 20 dni - sześć pasożytów wyciągnęli jej lekarze, a pozostałe osiem ona sama.

Nie ma informacji na temat tego, jak dokładnie to zrobiła. Thelazia bytują na powierzchni oka i mają długość kilkunastu milimetrów, więc można przypuszczać, że wystarczyła jej do tego zwykła odkażona pęseta i instrukcje od specjalistów.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (27)
W oku 26-latki zagnieździło się 14 pasożytów. To pierwszy taki przypadek - do tej pory atakowały tylko bydło
Zaloguj się
 • baramboo

  Oceniono 150 razy 60

  Ponoć najbardziej zarobaczonym zwierzęciem jest kaczka. Rozsiewa pisożyty na cały kraj, Europę, nawet inne kontynenty. Pisiego robactwa nie da się usunąć pęsetą. Konieczna jest amputacja mózgu.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 33 razy 17

  Drogi anonimowy autorze artykuły, weź sobie sam pincetę, wsadź do oka i pogrzeb próbując coś złapać. A potem napisz notatkę jeszcze raz.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 15 razy 11

  Urocze.

 • yzek

  Oceniono 7 razy 7

  Jancio Wodnik by pomógł.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 5 razy 5

  To jeszcze nic. W mózgach sporej części mieszkańców 40.milionowego kraju zagnieździły się pasożyty.

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  a kał badali ??????

 • mazen17

  Oceniono 11 razy 1

  U mnie w domu zagnieździł się pasożyt z gatunku Babsztylus Nierobus, ale się go szybko pozbyłem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX