Słodki posmak w ustach - o czym świadczy?

13.02.2018 11:44
Słodki posmak w ustach najczęściej może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zgagi lub cukrzycy

Słodki posmak w ustach najczęściej może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zgagi lub cukrzycy (Fot. Shutterstock)

Jednym z sygnałów, który wysyła nasz organizm, a który powinien wzbudzić niepokój, jest uczucie słodkiego posmaku w ustach. To bardzo ważna wskazówka dla lekarza, dlatego nie zapomnij go poinformować o żadnym, nawet najmniejszym odstępstwie od normy. To, co może wydawać się pozornie nieistotne, w rzeczywistości może mieć kolosalne znaczenie.

Słodki posmak w ustach - o czym może świadczyć? 

Utrzymujący się słodki posmak w ustach po zjedzeniu słodyczy czy słodkich potraw, bądź po wypiciu napoju zawierającego duże ilości cukru, nie jest niczym wyjątkowym czy wymagającym interwencji lekarskiej. Odpowiedzialne są za niego cząsteczki cukru, które osiadły na kubkach smakowych i są obecne w ślinie. Słodki posmak w ustach spowodowany spożyciem słodkiej potrawy zanika w ciągu dnia.

Jeśli jednak pojawia się w innych sytuacjach lub utrzymuje przez cały czas, może być objawem różnych chorób, na przykład cukrzycy. Jeśli stan utrzymuje się od dłuższego czasu i nie ustępuje, mimo diety bez słodyczy i cukru, warto wybrać się na konsultację stomatologiczną oraz do lekarza rodzinnego. Powinien on wystawić skierowanie na podstawowe badania:

  • elektrolity
  • morfologię
  • kwas foliowy
  • witaminę B12
  • gospodarkę żelazową
  • ogólne badania moczu. 

Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Najczęstszą przyczyną uporczywie utrzymującego się słodkiego posmaku w ustach jest zmiana metabolizmu węglowodanów w organizmie, a także zaburzenia wydzielania insuliny. Glukoza jest przetwarzana przez insulinę -  jeśli więc nie spełnia ona swoich zadań prawidłowo, glukoza gromadzi się we krwi i limfie. Prowadzi to do penetracji węglowodanów w ślinie, a w efekcie pojawia się właśnie słodki posmak w ustach, niezależnie od tego, co jemy. 

Słodki posmak w ustach - przyczyny 

Choć słodki smak kojarzy się pozytywnie, odczuwanie słodkiego, a zwłaszcza słodko - kwaśnego posmaku, jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Może bowiem świadczyć o zaburzeniach pracy trzustki i zaburzeniach trawienia. Jeśli temu posmakowi towarzyszy zgaga lub uczucie pieczenia w klatce piersiowej - problemy trawienne są bardzo prawdopodobne.

Inną możliwą przyczyną odczuwania słodkiego posmaku w ustach są zaburzenia układu nerwowego. Jeśli działa prawidłowo, impulsy przekazywane do mózgu zapewniają właściwy odbiór smaków. Nerw odpowiedzialny za przekazywanie smaku znajduje się pod językiem. Jeśli jednak naruszone zostaną mechanizmy transmisji impulsów nerwowych, smak zostaje zniekształcony. Do uszkodzenia nerwów może dojść wskutek infekcji wirusowej, dlatego badania krwi pomogą uzyskać odpowiedź na to, czy za utrzymującym się słodkim posmakiem w ustach stoi uszkodzony układ nerwowy.

Utrzymujący się słodki posmak w ustach może również świadczyć o rozwoju cukrzycy - podobnie jak w przypadku problemów z trzustką, jest to efekt niedostatecznej ilości insuliny oraz wysokiego stężenia glukozy. Aby wykluczyć cukrzycę, trzeba określać poziom cukru we krwi na czczo. 

To również może cię zainteresować:

Nieprzyjemny POSMAK W USTACH - skąd się bierze?

Cukrzyca typu 2 - przyczyny, objawy i leczenie

Ostre zapalenie trzustki - przyczyny, częste objawy, metody leczenia

Cukier w normie? Sprawdź, dlaczego warto badać poziom cukru we krwi

Co z tą cukrzycą?
1/10Cukrzyca typu 2 jest uwarunkowana genetycznie:
Zobacz także
  • Dieta dla cukrzyka powinna być skomponowana indywidualnie Dieta cukrzycowa - o czym musisz pamiętać?
  • Glikemia to wskaźnik, który mówi o tym, jaki jest poziom glukozy we krwi. Glikemia - co to jest, sposoby badania glikemii
  • Trypsyna jest wydzielana przez trzustkę Trypsyna - enzym trawienny trzustki. Po co wykonuje się badanie trypsyny i chymotrypsyny?
Skomentuj:
Słodki posmak w ustach - o czym świadczy?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: