Seria leku dla dzieci na ból i gorączkę wycofywana z aptek w całej Polsce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu serii Pediprofenu. Po jej przebadaniu przez Narodowy Instytut Leków okazało się, że "nie odpowiada wymaganiom w zakresie czystości mikrobiologicznej".

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta leku, firmy Sequoia Sp. z o.o., Pediprofen to lek w formie zawiesiny doustnej przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca do 11 roku życia, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

PediprofenPediprofen Fot. Materiały promocyjne/grafanna.eu/portfolio/cxcxc/

Właśnie okazało się, że jedna z serii - o numerze J01 i dacie ważności do grudnia 2018 roku, "nie odpowiada wymaganiom specyfikacji wytwórcy", czyli jest odmienna od wzorca leku. W związku z tym GIF zadecydował o wycofaniu tej partii z obrotu w całym kraju.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

W rozmowie z serwisem tvn24bis.pl, rzecznik prasowy inspektoratu, Paweł Trzciński, poinformował, że ci, którzy podali lek swoim dzieciom, nie powinni się obawiać o ich zdrowie. Według niego "analiza ryzyka nie wskazuje na poważne zagrożenie życia i zdrowia".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To już drugi raz, kiedy ta seria Pediprofenu na jakiś czas zniknęła z polskich aptek. W kwietniu 2016 roku GIF zadecydował o jej wycofaniu "do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa stosowania" razem z inną - o numerze K01 i dacie ważności do marca 2019 roku.

Po badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, w partii K01 nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, jednak w J01 już tak, stąd decyzja o ponownym wycofaniu z obrotu.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (3)
Seria leku dla dzieci na ból i gorączkę wycofywana z aptek w całej Polsce
Zaloguj się
  • arche556

    Oceniono 4 razy 4

    Dlaczego nie są zakazane reklamy, ogłupiające młode, wystraszone mamy. Reklamy typu podwyższona temperatura - od razu weź lek przeciwgorączkowy! Dlaczego Ministerstwo Zdrowia (chyba Ministerstwo Chorowania) nie zabroni takich praktyk. Gorączka jest oznaką zwalczania choroby przez organizm. Jeżeli podwyższoną (!) temperaturę, od razu zbijamy, to "ogłupiamy" mechanizmy obronne dziecka. Dopiero wtedy zaczynają się choroby i uzależnienie od farmacji. Pewnie zaraz, to co napisałem zostanie wywalone, bo koncerny farmaceutyczne czuwają. Może jednak, jakiejś mamie uda się to przeczytać i się chwilę zastanowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX