Oporna na antybiotyki superbakteria dotarła do Polski. Powołano specjalny zespół

09.01.2018 16:42
Bakteria Klebsiella pojawiła się w szpitalach na Pomorzu

Bakteria Klebsiella pojawiła się w szpitalach na Pomorzu (JAKUB ORZECHOWSKI)

Na Pomorzu wykryto oporną na leczenie antybiotykami bakterię Klebsiella pneumoniae typu OXA-48. Radio Gdańsk donosi, że bakterią zakaziło się osiem osób.

Bakterię wykryto u pacjentów trzech szpitali oraz hospicjum. Sytuacja jest pod kontrolą. Dr Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, mówi, że zakażone osoby to niechorujący nosiciele, nie stwarzają też zagrożenia dla otoczenia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo wszystko sprawa nie jest zamknięta. Zostanie powołany specjalny zespół, który będzie kontrolować sytuację i opracowywać strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii. W skład zespołu wejdą konsultanci do spraw epidemiologii, mikrobiologii lekarskiej i pielęgniarstwa epidemiologicznego, a także przedstawiciele inspekcji sanitarnej oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Za dużo antybiotyków

Bakteria jest oporna na działanie antybiotyków, nawet tych najsilniejszych. Dlaczego? Przyczyną jest zbyt częste ich przyjmowanie przez pacjentów. Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 rozprzestrzenia się również w Niemczech, Francji i Holandii.

Bakteria może wywołać takie groźne schorzenia, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy nawet sepsę. Na razie pacjenci nie wykazują objawów zakażenia i są pod opieką medyczną. 

Źródła: WP, Wprost, Radio Gdańsk

To także może cię zainteresować:

Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Na pewno wiesz, co ma na myśli lekarz, gdy stawia ci diagnozę?
1/13Masz niski poziom hemoglobiny. To znaczy, że...
Zobacz także
Komentarze (42)
Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 w Polskich szpitalach. Objawy zakażenia
Zaloguj się
 • ginztonickiem

  Oceniono 22 razy 14

  Ocho! Natura bierze się za "narud wybrany" :D

 • kka69

  Oceniono 22 razy 12

  za pisu wszystkie plagi spadaja na Polskę

 • wooki74

  Oceniono 13 razy 11

  Został powołany specjalny zespół. Arcybiskup, dwóch wikariuszy i trzech kleryków. Będą sie modlić o uzdrowienie, bo lekarzy niedługo nie będzie

 • sunrise75

  Oceniono 11 razy 7

  Pacjenci za dużo biorą, czy to lekarze za dużo przepisują antybiotyków? Często słyszę, jak na byle kichnięcia dzieciom podaje się antybiotyki. Lekarze podają w Polsce antybiotyki zapobiegawczo! Zgroza!

 • owca888

  Oceniono 21 razy 7

  'Nosiciel nie zarażają?" Czegoś tu nie rozumiem. Przecież oddychają i "kropelkują"? Ktoś tu nie napisał wszystkiego albo jest embargo na informację.

 • jr968

  Oceniono 5 razy 5

  A jak nie przyjmować antybiotyków, skoro są w mięsie kurczaków, świń i krów i innych takich? Mięcho ze zwierząt hodowanych bez antybiotyków albo dzikich, to wiecie, ile razy więcej kosztuje.

 • kasmajor

  Oceniono 5 razy 5

  "Przyczyną jest zbyt częste ich przyjmowanie przez pacjentów"
  Przyczyną oporności bakterii jest niebotyczna ilość antybiotyków w środowisku. Nie tylko spożywane przez pacjentów, ale brane na "własną rękę" czy dodawane w produkcji mięsa (najczęściej pasze dla kur i indyków). W ten sposób nawet osoba, która od 30 lat nie zażyła antybiotyku i prowadzi zdrowy tryb życia, nie ma szans przy ataku takiej bakterii. Przez swoją głupotę tworzymy problem, który już za chwilę okaże się nie do rozwiązania.
  Dlatego jak usłyszycie od kogoś: "źle się czułem, ale na szczęście miałem jeszcze jakiś antybiotyk w domu więc teraz jest lepiej", to podziękujcie mu za dołożenie cegiełki w unicestwieniu Waszych bliskich, albo Was. Szczególnie jak trafi na Wasze dziecko.

 • yosemitesam

  Oceniono 9 razy 5

  "Klebsiella pneumoniae typu OXA-48"

  Brzmi jak nazwa karabinu pneumatycznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: