Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba pozwolą doraźnie łagodzić złagodzić ból i dotrwać do czasu wizyty u specjalisty.

Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica, która odsłania miazgę zęba. Niewielkie, powierzchniowe ognisko próchnicze nie jest bolesne, a problem z bólem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy próchnica odkrywa miazgę zęba, a ta z kolei drażniona jest pokarmami i płynami, co powoduje dolegliwości bólowe.

Inne przyczyny bólu zęba to:

 • choroba przyzębia, czyli stany zapalne dziąseł,
 • zapalenia okostnej wynikające z różnych chorób jamy ustnej, często przy okazji pojawia się bardzo bolesny ropień okostnej,
 • pęknięcie szkliwa, które odsłania miazgę zęba,
 • nadwrażliwość zębów - niektóre zęby są naturalnie nadwrażliwe na ciepłe lub zimne pokarmy,
 • zęby mogą stać się wrażliwe z powodu różnych chorób jamy ustnej lub przyjmowanych leków.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Ból zęba może być powodowany też przez inne schorzenia, takie jak zapalenie węzłów chłonnych albo infekcje w obrębie stawu żuchwowego. 

Zobacz także: Budowa zęba. Z czego składa się ząb i jakie funkcje pełnią jego poszczególne elementy?

Wizyta u dentysty a domowe sposoby na ból zęba

Bardzo ważne jest, aby domowe sposoby na ból zęba były stosowane tylko chwilowo, w oczekiwaniu na wizytę u dentysty. Warto też wiedzieć o tym, że pacjenci z bólem zębów są w każdym gabinecie dentystycznym przyjmowani poza kolejnością! Nie trzeba więc umawiać się na wizytę i czekać przez kilka dni w bólu. 

Do dentysty przy każdym bólu zębów należy udać się jak najszybciej i nie czekać  na pogorszenie sytuacji. Stany zapalne w jamie ustnej mogą bowiem zainfekować inne organy, także mózg czy serce. 

Domowe sposoby na ból zębów mogą też wspomóc leczenie zalecone przez lekarza stomatologa, ale nie mogą całkowicie go zastępować.

Domowe sposoby na ból zębów

Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na ból zębów:

 • Środki przeciwbólowe - paracetamol lub ibuprofen to sprawdzone leki przeciwbólowe, które poradzą sobie z uśmierzeniem bólu zęba. Należy stosować je zgodnie z zalecaniami na ulotce i nie brać więcej, niż podano. Regularnie przyjmowane pozwolą przespać spokojnie noc w oczekiwaniu na wizytę u lekarza.
 • Goździki, popularna przyprawa korzenna, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Żucie goździków pozwala uśmierzyć ból, należy jednak uważać, aby nie urazić bolącego zęba. Na ból można stosować też olejek eteryczny goździkowy. Wystarczy kilka kropli dodać do szklanki letniej wody i delikatnie płukać usta (bez połykania). Olejkiem goździkowym można też nasmarować bolącego zęba.
 • Olejek z drzewa herbacianego to naturalny antybiotyk, środek ściągający i przeciwzapalny. Można stosować go do płukania ust albo nasączyć nim wacik i przyłożyć do bolącego zęba. Olejek jest nieprzyjemny w smaku, ale bardzo skutecznie działa na ból.
 • Okłady z sody oczyszczonej i octu w proporcji 2 łyżeczki sody na dwie łyżeczki octu sprawdzają się przy bólu, szczególnie tym, który spowodowany jest stanem zapalnym lub ropieniem. Ocet i soda działają ściągająco.
 • Czosnek działa na ból spowodowany próchnicą, jest on bogaty w naturalnie olejki eteryczne, które wykazują działanie podobne do antybiotyków. Ząbek czosnku można rozgnieść i przyłożyć do zęba lub powoli żuć. Można też przygotować mieszankę ciepłej szklanki mleka i kilku przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Taka mieszanka wypita przed snem pozwoli zapomnieć o bólu i ułatwi zasypianie. 
 • Szałwia ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i świetnie sprawdza się do płukania ust przy bólu zęba. Łagodzi bolesność i dezynfekuje jamę ustną.
 • Jodyna i sól w formie płukanki - wystarczy w szklance letniej wody wymieszać 5 kropli jodyny i łyżeczkę soli, stosować nawet kilkanaście razy dziennie.
 • Lód - okłady z lodu sprawdzają się przy bólu spowodowanym ropieniem. Dodatkowo można płukać usta zimną wodą lub zimnym naparem miętowym.

Kiedy pojawia się ból zęba warto też unikać jedzenia, szczególnie twardych pokarmów oraz picia gorących i zmrożonych napojów. Najlepiej sprawdzają się płyny w temperaturze podobnej do temperatury ciała człowieka, nie drażnią bowiem nadmiernie bolącego zęba. 

Zobacz także: Zęby - budowa i rodzaje ludzkich zębów

Zapobieganie bólowi zęba

Jeśli nie chcemy mieć problemów z bólem zęba, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Optymalny czas na wizytę to co pół roku. Próchnica, która jest najczęstszą przyczyną ostrego i nagłego bólu zęba, rozwija się powoli, a wcześnie zauważona może zostać zaleczona w odpowiedni sposób. 

Więcej o: