Seria popularnego leku przeciwko objawom przeziębienia i grypy wycofana ze sprzedaży

Febrisan

Febrisan (Fot. Shutterstock)

Jedna z serii Febrisanu reklamowanego jako lek "przeciwko objawom przeziębienia i grypy" została wycofana z obrotu w całym kraju. Decyzja zapadła po tym, jak Narodowy Instytut Leków wykrył nieprawidłowość w jego składzie.

Apteki w całej Polsce wycofują ze sprzedaży partię Febrisanu o numerze seryjnym 375538 i dacie ważności upływającej w styczniu 2019 r.

Jako przyczynę tej decyzji Główny Inspektorat Farmaceutyczny podaje fakt, że środek "nie odpowiada wymaganiom specyfikacji w zakresie zawartości paracetamolu", który jest jedną z trzech substancji czynnych zawartych w Febrisanie. Tę nieprawidłowość wykrył Narodowy Instytut Leków w trakcie badań kontrolnych. 

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Febrisan ma postać tabletek lub musującego proszku podzielonego na porcje (w szaszetkach) i jest sprzedawany w opakowaniach od 8 do 24 sztuk.  Producent reklamuje go jako środek, który ma działanie przeciwbólwe, przeciwgorączkowe i udrażniające przewody nosowe. 

FebrisanFebrisan Fot. Materiały promocyjne

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Zobacz też:

Ten szybki test sprawdzi, co wiesz o ciele człowieka. Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę
1/14Mięśnie poprzecznie prążkowane działają niezależnie od naszej woli.
Zobacz także
 • Białe plamki na paznokciach to jeden z tych objawów, którymi przejmujemy się czasem niepotrzebnie, ale bywa też tak, że lekceważymy chorobę, samodzielnie stawiając diagnozę. Nie pomyl typowych białych plamek z poważniejszymi problemami paznokci. Jeśli zmiany są pionowe, powierzchnia łuszczy się, a problem nasila, czas na wizytę u dermatologa Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby?
 • Sok z cebuli działa odżywczo na włosy Sok z cebuli: na włosy, na twarz, przeciw infekcjom. Jak go zrobić?
 • Co mają wspólnego inhibitory pompy protonowej z rakiem żołądka? Popularny lek na wrzody wzbudza wątpliwości. Czy podwyższa ryzyko raka żołądka?
Komentarze (2)
Seria popularnego leku przeciwko objawom przeziębienia i grypy wycofana ze sprzedaży
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 1 raz 1

  Lemingi w szoku!

 • hordymord

  0

  Nieprawda! To witamina C jest szkodliwa! To od niej jest tyle zgonów w około!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: