W Europie najwięcej nowych zakażeń HIV. "Epidemia rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie"

Według najnowszego raportu WHO, Europa to jedyny region, w którym liczba nowych zakażeń HIV wzrasta z roku na rok. Co gorsza, połowę zachorowań - a w 2016 było ich ponad 160 tys. - wykryto dopiero na zaawansowanym etapie zakażenia.

"Epidemia HIV rozprzestrzenia się w Europie w niepokojącym tempie, przede wszystkim w jej wschodniej części, w której doszło do prawie 80 procent z 160 000 nowych zakażeń. To największa odnotowana liczba nowych przypadków na rok" - mówi doktor Zsuzsanna Jakab, dyrektorka regionalna WHO w Europie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

"Późna diagnoza szczególnie tych osób, które są bardziej narażone na zakażenie, skutkuje późnym rozpoczęciem leczenia i dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa. Im późniejsza diagnoza, tym większe ryzyko zachorowania na AIDS, a więc cierpienia i śmierci" - dodaje.

Najnowszy raport WHO pokazuje, że najpóźniej o swoim zakażeniu dowiadują się ludzie po pięćdziesiątce - to aż 65 procent przypadków zdiagnozowania w zaawansowanym stadium infekcji.

"Wiesz kochanie, nie musimy używać prezerwatywy..." Jak przekonać partnera, żeby zrobił test na HIV?

Wczesne testowanie najważniejsze

Powtórzmy - im późniejsza diagnoza, tym dramatycznie niższe szanse na udane leczenie. Wczesne wykrycie obecności wirusa HIV pozwala na efektywną terapię umożliwiającą życie, które nieznacznie różni się od tego sprzed zakażenia. W Polsce bezpłatne i anonimowe testowanie na obecność wirusa HIV oferują Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, których listę można znaleźć tutaj.

Według Krajowego Centrum ds. AIDS od 30 do 35 tysięcy Polaków jest zakażonych HIV, a połowa z nich o tym nie wie. Tymczasem badanie jest bardzo proste - polega na zwykłym pobraniu krwi. Nie trzeba być na czczo ani szczególnie się przygotować. Warto zaznaczyć, że żeby było miarodajne, od ewentualnego zakażenia - czyli sytuacji, która mogła stanowić dla nas zagrożenie - muszą minąć minimum trzy miesiące.

Przeczytaj nasze artykuły o HIV/AIDS, żeby wiedzieć więcej:

Więcej o:
Komentarze (128)
W Europie najwięcej nowych zakażeń HIV. "Epidemia rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie"
Zaloguj się
 • perkis1234

  Oceniono 46 razy 38

  Czy nie powinniśmy wprowadzić obowiązkowych badań na HIV dla osób przyjeżdżających ze wschodu? Serio. Generalnie to normalna procedura stosowana przez wiele krajów.

  Np. Rosja od dawien dawna wymaga przedstawienia aktualnych badań na HIV jeżeli ktoś chce otrzymać tam wizę. Mają wystarczający problem wewnątrz i chcą przez to przynajmniej zatamować napływ z zewnątrz.

 • rikol

  Oceniono 66 razy 34

  50% światowej populacji zarażonej HIV żyje w Afryce. Im więcej uchodźców z Afryki, tym więcej ludzi zakażonych HIV w Europie. czysta matematyka.

  htt ps://www.avert.org/professionals/hiv-around-world/sub-saharan-africa/overview

 • lutski

  Oceniono 36 razy 22

  Najwięcej HIVA w Europie jest w Ruskim Mordorze i w Somalii Europy - Ukrainie. HIV, syf, kiła i mogiła.

 • 174pit

  Oceniono 48 razy 16

  No to Polska - jako kraj katolicki, bez edukacji seksualnej, i w której byle łach powołujący się na swoje rzekome sumienie może odmówić sprzedaży prezerwatywy - stanie się szybko "beneficjentem" epidemii

 • sommers

  Oceniono 51 razy 15

  Oczywiście to tylko zbieg okoliczności, że wzrost zachorowań na HIV nastąpił gdy otworzono ruch bezwizowy z Ukrainą. Ukraińcy mają przecież wspaniałą opiekę zdrowotną. Oczywistym jest też, że żadna Ukrainka nigdy, ale to przenigdy, nie zajmowała się prostytucją.

 • popieramkukiza

  Oceniono 18 razy 12

  Największą wylęgarnią HIV jest Ukraina. UE otworzyła granice z tym siedliskiem chorób i mamy to co było nieuniknione.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 14 razy 12

  Warto dodać że nie trzeba czekać 3-ech miesięcy od ryzykownej sytuacji na badanie.
  Współczesne testy wykrywają obecność wirusa HIV już po 3-ech tygodniach z prawdopodobieństwem pewności testu graniczącym ze 100%, Jednak formalnie nadal przyjmuje się że 100% pewności ma się dopiero po 3-ech miesiącach.

 • piotrus009

  Oceniono 16 razy 10

  Na zachodzie kolejne kraje wprowadzają do użytku tzw. PrEP, typu Truvada i generyki - leki chroniące przed zakażeniem. Jedna tabletka dziennie i szanse na zakażenie przez kontakt seksualny maleją praktycznie do zera. Jak to wygląda w Polsce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX