Insomnia - jedna z chorób cywilizacyjnych

28.11.2017 14:50
Insomnia (bezsenność) dotyczy coraz większej liczby osób

Insomnia (bezsenność) dotyczy coraz większej liczby osób (Fot. Shutterstock)

Nie ma określonej stałej długości snu, która gwarantuje zregenerowanie organizmu. Przeciętnie dorosły człowiek śpi 6-8 godzin - taka długość w większości przypadków wystarcza, aby zachować zdrowie, świeży wygląd i efektywnie działać w ciągu dnia. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemem bezsenności (łac. insomnia), a zaburzony sen wpływa niekorzystnie na prawie wszystkie procesy naszego organizmu i ogólnie prowadzi do pogorszenia jakości życia. Insomnia postrzegana jest jako choroba łagodna, a wcale taka nie jest.

Insomnia - co to znaczy?

Insomnia, czyli bezsenność to dolegliwość polegająca na niewystarczającej ilości lub zmniejszonej jakości snu. Wiąże się z trudnościami w zaśnięciu i budzeniem się bez potrzeby, co najczęściej prowadzi do uczucia ciągłego zmęczenia - a to z kolei źle wpływa na nastrój, wygląd, koncentrację, a także może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych.

Najdziwniejsze i najgorsze zaburzenia snu - to ci się nawet nie śniło!

Czym właściwie jest sen i dlaczego jest tak ważny?

Sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego, w których dochodzi do zniesienia świadomości i bezruchu. Jest niezbędny do życia oraz do prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. W czasie snu organizm oszczędza energię, gdyż spada temperatura ciała; korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną i pomaga konsolidować pamięć; stymuluje neurony, które pozostają aktywne w czasie czuwania - znika natomiast ich aktywność w okolicy miejsca sinawego. Już jedna nieprzespana noc w dużym stopniu obniża sprawność psychofizyczną. Jeżeli niedobór lub zła jakość snu utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas dochodzi do szeregu zaburzeń - spadek nastroju, spowolnienie reakcji, trudności w koncentracji i przyswajaniu nowych informacji, brak motywacji do działania. Według lekarzy kłopoty ze snem, a jednocześnie regeneracją fizyczną i umysłową, mogą przyczyniać się do powstania niektórych odmian depresji. Co więcej, chroniczny brak snu (jeśli zaburzenia występują przez większość nocy w ciągu miesiąca) może prowadzić do chorób serca, nadciśnienia czy otyłości.

Jak uniknąć bezsenności?

Aby cieszyć się dobrym snem należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę snu - powstrzymywać się od drzemek w ciągu dnia, stosować właściwą dietę (szczególnie w godzinach wieczornych), nie zażywać alkoholu i środków pobudzających. Aby szybko zasnąć i spokojnie przespać całą noc, należy unikać tłustych i pikantnych potraw, czekolady, także kawy, herbaty i kakao. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze ułatwią zasypianie - można sięgnąć po miód, uspokajające herbaty ziołowe, orzechy, owoce kiwi. Sypialnia powinna kojarzyć się wyłącznie ze spaniem i współżyciem, nie z pracą, ani z oglądaniem telewizji.

Jedną z przyczyn bezsenności może być zbyt częste korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło. Bardzo często kończymy dzień kładąc się w łóżku ze smartphonem, a zbyt długie wpatrywanie się w ekran skutkuje zaczerwienieniem, podrażnieniem i zmęczeniem oczu, ale też trudnościami w zasypianiu. Badania wskazują na to, że urządzenia z wyświetlaczami mogą powodować wzrost melatoniny - właściwe wydzielanie tego hormonu stymulowane zasypianie i budzenie się o podobnych porach. Nie należy też kłaść telefonu obok poduszki, gdyż to niepotrzebnie przypomina nam o budziku i może powodować stres. Pomieszczenie powinno być zaciemnione. Ważne rozmowy z partnerem należy przeprowadzać w ciągu dnia, aby uniknąć napięcia emocjonalnego przed snem. Dobrze działa na organizm odpowiednie przygotowanie do snu, na przykład relaksująca kąpiel, która będzie momentem zakończenia ciężkiego dnia, pełnego obowiązków i zadziała oczyszczająco na umysł.

Może cię również zainteresować:
(Nie)prawdopodobne zaburzenia snu - co może się zdarzyć, gdy śpisz?

Ile snu nam potrzeba? Znamy najnowsze zalecenia!

Melatonina - hormon dobrego snu

Ten szybki test sprawdzi, co wiesz o ciele człowieka. Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę
1/14Mięśnie poprzecznie prążkowane działają niezależnie od naszej woli.
Zobacz także
Skomentuj:
Bezsenność (Insomnia) - jedna z chorób cywilizacyjnych
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: