Historyczna chwila: naukowcy wszczepili 20 ochotnikom protezy pamięci do mózgu. Tak chcą leczyć wiele chorób

Naukowcy z University of Southern California wszczepili 20 osobom implant mózgowy mający poprawić ich pamięć. W przyszłości badacze chcą wykorzystywać tę metodę m.in. do leczenia padaczki, alzheimera i wad wzroku.

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się dokonać czegoś, co do tej pory kojarzyło się raczej z hollywoodzkimi produkcjami i science fiction.

Proteza pamięci, jak określa ją serwis New Scientist, to niewielkich rozmiarów implant, który składa się z elektrod połączonych z ludzkim mózgiem. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by naśladować naturalne procesy pamięciowe i sposób, w jaki mózg zapamiętuje informacje czy tworzy wspomnienia. 

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Dzięki niemu zdolność zapamiętywania zwiększa się nawet o 30 proc. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych testów przeprowadzonych na 20 chorych na padaczkę ochotnikach, którym wszczepiono implant.

Kod, który udaje mózg

Jak działa proteza pamięci? Pobudza hipokamp (część mózgu, która odgrywa ważną rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania) elektrycznymi wstrząsami. Ich częstotliwość i natężenie nie jest przypadkowe - naukowcy opracowali specjalny wzór (kod), który dokładnie naśladuje pracę zdrowego mózgu.

W tym celu przeprowadzili szereg testów. Najpierw zebrali dane dotyczące naturalnej aktywności mózgu, a później "przepisali" je na kod, według którego implant aktywuje elektrody i produkuje impulsy. Te z kolei pobudzają mózg do możliwie najbardziej efektywnej pracy. 

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Stojący za stworzeniem implantu naukowcy z University of South California twierdzą, że podobne urządzenia mogą pomóc w "podkręceniu" innych zdolności mózgu - między innymi tych związanych z widzeniem czy poruszaniem się. Oprócz tego specjaliści upatrują w ich wynalazku ratunku dla cierpiących na padaczkę, alzheimera i demencję.

Reprezentujący zespół profesor Dong Song podkreśla, że "czegoś takiego jeszcze nie było". - Napisaliśmy kod poprawiający funkcjonowanie pamięci - podsumowuje.

Źródła: New Scientist, Science Alert.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (6)
Historyczna chwila: naukowcy wszczepili 20 ochotnikom protezy pamięci do mózgu. Tak chcą leczyć wiele chorób
Zaloguj się
 • sim.salabim

  Oceniono 9 razy 7

  Fantastyczny nius. Rzecz w tym, ze Alzheimer to nie tylko kwestia utraty pamieci.

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 7

  z żoliborza pewnie poleci konkretne zamówienie

 • kac

  Oceniono 7 razy 5

  Proteza to coś co coś innego zastępuje tak, jak np. proteza nogi. W tym przypadku nie jest to, dokładnie proteza a implant stymulujący pracę wybranego rejonu mózgu (odpowiedzialnego za początkowe przetwarzanie pamięci). Jeżeli już szukać jakiejś odpowiedniej analogii to jest to rozrusznik a nie proteza. ten układ sam nic za mózg nie zapamiętuje. U osób chorych na padaczkę, taką w której funkcjonowanie hipokampa jest zaburzone ten układ stymuluje go i przywraca do normalnego działania. Jest to tzw. głęboka stymulacja mózgu, która np. u osób z ciężką chorobą parkinsona stosowana jest z powodzeniem od wielu już lat. Nie jest to niestety metoda na super pamięć, u osób zdrowych działanie będzie żadne lub nawet niestety negatywne.

 • predator-x

  Oceniono 5 razy 5

  Powinien być screen z filmu Johny Mnemonic niż z Pamięć Abcolutna.

 • jiraya486

  Oceniono 4 razy 4

  Nic zescie nie poszerzyli, po prostu stymulujecie jak masaz. I jeszcze jedno pytanie: do jakiego portu sie podpieliscie?

 • Adam q

  0

  Nie dajcie się oszukać to jest kontrola umysłu chcą zniewolić ludzi!!!
  ht*tps://youtu.be/WL5zcLdbZdU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX