Niespodziewane odkrycie: jedna z metod antykoncepcji zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy

09.11.2017 13:06
Spirala wewnątrzmaciczna to antykoncepcja idealna?

Spirala wewnątrzmaciczna to antykoncepcja idealna? (Shutterstock)

Wkładka domaciczna jest wysoce skuteczna nie tylko w zapobieganiu ciąży, ale również w ochronie przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.

Wkładka domaciczna z zawodnością na poziomie 0,2-0,8 proc. jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Southern California wynika, że oprócz zapobiegania ciąży spirala sprawdza się również w innej roli - chroni przed rakiem szyjki macicy.

- Zależność, którą odkryliśmy, oszołomiła nas - przyznaje jedna z badaczek odpowiedzialnych za to odkrycie, Victoria Cortessis. Analiza ponad 12 tys. przypadków wykazała bowiem, że u kobiet stosujących ten rodzaj zabezpieczenia ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy było mniejsze aż o 36 proc.

Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

Dwie teorie

Dlaczego tak się dzieje? Tego naukowcy jeszcze nie wiedzą. Mają już jednak kilka teorii. Pierwsza zakłada, że implementacja wkładki w jakiś sposób pobudza odporność organizmu do reakcji na obecność wirusa HPV, który odpowiada za ponad 70 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Dołącz do zdrowia na Facebooku!

Druga teoria skupia się na przypuszczeniu, że prozdrowotne właściwości spirali ujawniają się przy jej usuwaniu z macicy. Wydostawana z organu wkładka miałaby zdrapywać "po drodze" istniejące komórki rakowe, zapobiegając ich namnożeniu i rozwojowi choroby.

Naukowcy z University of Southern California zdążyli podzielić się wynikami swoich obserwacji ze światem nauki w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Obstetrics & Gynecology". Zaznaczają jednak, że to dopiero początek badań nad odkryciem, które daje nadzieję na znaczące zmniejszenie zachorowalności na raka szyjki macicy.

Źródła: Sciencealert.com, Livescience.com, Obstetrics & Gynecology.

Zobacz też:

Przełomowe odkrycie: szczepionka, która ratuje kobiety przed rakiem. Niestety nie jest refundowana

Niezbędnik: przewodnik po nowoczesnych metodach antykoncepcji

W tym quizie komplet punktów to obowiązek. Co wiesz o antykoncepcji?
1/13Stosunek przerywany, jeśli naprawdę takim jest, uniemożliwia zajście w ciążę.
Zobacz także
Komentarze (30)
Niespodziewane odkrycie: jedna z metod antykoncepcji zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy
Zaloguj się
 • kivvvi

  Oceniono 16 razy 12

  a ja wierze i to bardzo w skutecznosc wkładki. Sama mam wkładkę hormoanlna levosert już drugi rok i traktuje ja jako lek nie tylko jako metode antykoncepcyjna. dzieki niej wreszcie pozbylam sie bardzo intensywnych bolesci menstruacyjnych... wczesniej kazdy okres to byla katorga, zdarzaly sie nawet omdlenia. a wkładka uregulowała gospodarkę hormonalną

 • bursztynowe

  Oceniono 10 razy 10

  PiSiaki, pamiętajcie, tylko anal z księdzem gwarantuje stuprocentową skuteczność. O ile ksiądz dominuje.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 19 razy 5

  "Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców."

  Amerykańskim naukowcom wierzę na równi z radzieckimi naukowcami. Różnica polega na tym, że drudzy robili badania dla idei a pierwsi dla kasy...

 • pt.nut

  Oceniono 18 razy 4

  Zamiast niekatolickiej wkladki, mozna uzywac szczotki do probowek, lub w niektorych przypadkach wyciora do dziala ppanc. Zblizony efekt gwarantowany.

 • sushi2010

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście to korelacja jest bzdurna. W teorię o zdrapywaniu komórek rakowych to nawet dzieci w podstawówce nie uwierzą. Wiadomo natomiast, że wkładka wprowadza macicę w stan ciągłego zapalenia, na tym między innymi polega jej skuteczność, chora macica, w stanie zapalenia komórkowego, nie przyjmie zapłodnionego jaja. Jeśli stan zapalenia powoduje, że organizm wzmaga produkcję komórek obronnych i to pośredni chorni też przez rakiem szyjki macicy (pewnie przez innymi typami raka też), to jest to oczywiście zapobieganie chorobie od dupy strony, nomen omen, że się tak brzydko wyrażę. Rakowi powinno się zapobiegać inaczej, ale czego to producenci wkładek nie wymyślą, żeby skłonić kobiety do ich stosowania.

 • olsztyniak79

  Oceniono 1 raz 1

  A może dlatego, że wkładkę stosują np. małżeństwa/stałe pary i przez to spada liczba partnerów seksualnych, z których niektórzy mogą być zarażeni? Statystyk oczywiście nie znam, ale ciekawe, czy ktoś przebadał sprawę również pod tym kątem.

 • same.zalety

  Oceniono 19 razy 1

  Czyli mamy korelacje a nie zaleznosc. Póki co. Wiec wielki nagłówek "zapobiega" rakowi jest nadużyciem jak stad na San Escobar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: