Naukowcy znaleźli sposób na szybkie wykrycie raka, który co roku zabija dziesiątki tysięcy kobiet

Rak jajnika

Rak jajnika (fot. Nephron/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Rak jajnika wciąż zabija dziesiątki tysięcy kobiet na świecie, bo lekarze zwykle wykrywają go, kiedy jest już za późno. Najnowsze odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców może to zmienić.

Tylko w Polsce co roku notuje się około trzech tys. nowych przypadków zachorowań na raka jajnika. Zaledwie u 30 proc. kobiet udaje się opanować rozwój tej choroby na tyle, że 10 lat po postawieniu diagnozy nadal żyją.

Wysoka śmiertelność to efekt tego, że współczesna medycyna wciąż nie dysponuje rozwiązaniami, które standardowo pozwalałyby wykryć ten typ raka odpowiednio wcześnie.

Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

Ta sytuacja ma szansę wreszcie ulec zmianie dzięki odkryciu dokonanym przez międzynarodową grupę naukowców na czele z profesorem onkologii i lekarzem pracującym w Johns Hopkins Kimmel Cancer Center, Victorem Velculescu.

Okazuje się, że brak postępu w wykrywaniu i leczeniu raka jajnika może być efektem tego, że przez ostatnie dekady lekarze szukali jego objawów w nieodpowiednim miejscu.

Skomplikowany proces

Z ich badań na niewielkiej grupie kobiet wynika, że ten typ nowotworu można wykryć o wiele wcześniej w jajowodach, a nie w samych jajnikach. Jak? To skomplikowany proces, którego podstawą jest przebadanie próbek pobranych z jajników i jajowodów w poszukiwaniu konkretnej zmiany w kodzie genetycznym, a dokładniej braków w 17 chromosomie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Naukowcy odkryli je u wszystkich poddanych badaniom pacjentek - tych, u których już zdiagnozowano raka jajników i takich, którym jajniki wycięto prewencyjnie ze względu na duże genetyczne ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Nie znaleziono ich natomiast w próbkach zdrowych tkanek.

Przełom

Zanim będzie można mówić o przełomie w diagnozowaniu raka jajnika, rezultaty badań muszą zostać potwierdzone na większej grupie badawczej. Jeśli to nastąpi, znaczący spadek śmiertelności cierpiących na ten nowotwór kobiet będzie kwestią czasu.

Zobacz też:

Źródła: Science Alert, Nature, Hopkins Medicine.

Trzy słowa, jedna kategoria: choroby. Rozpoznasz tę, o którą pytamy?
1/11kleszcz, rumień, bakteria
Komentarze (6)
Naukowcy znaleźli sposób na szybkie wykrycie raka, który co roku zabija dziesiątki tysięcy kobiet
Zaloguj się
  • c_lod

    Oceniono 7 razy 7

    "Naukowcy znaleźli sposób na szybkie wykrycie raka" a za chwilę "jak? to skomplikowany proces" acha

  • jancza1

    Oceniono 32 razy -24

    Witam.. Mój ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy Konopna Farmacja Poznań i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
Więcej o chorobach: