Jest całkowicie nowy typ cukrzycy. Lekarze błędnie diagnozują go jako typ 2

Większość ludzi wie o dwóch podstawowych typach cukrzycy. Tymczasem jest też trzeci, określany jako typ 3c, który specjaliści najczęściej mylą z typem 2 wymagającym innego leczenia.

Współczesna medycyna rozpoznaje kilka typów i podtypów cukrzycy, z których większość ludzi kojarzy tylko dwa. Pierwszy to tzw. cukrzyca insulinozależna, u podstaw którego leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy. W jego konsekwencji organizm sam uszkadza komórki trzustki produkujące insulinę i w końcu nie jest w stanie jej wytwarzać. Typ 1 ma podłoże genetyczne, często jest dziedziczny, zwykle objawia się po raz pierwszy już u dzieci i młodzieży. Nieleczony może prowadzić do śmierci.

Dołącz do zdrowia na Facebooku!

Typ 2, zwany cukrzycą insulinoniezależną, to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się zaburzeniami w działaniu i wydzielaniu insuliny (dominująca może być jedna z dwóch nieprawidłowości). Od typu 1 odróżnia ją właśnie odporność na działanie insuliny, a nie jej faktyczny brak. Typ 2 najczęściej dotyka osoby dorosłe - przede wszystkim otyłe lub z nadwagą - i wynika w dużej mierze z niezdrowego trybu życia, a zwłaszcza diety z dużą ilością tłuszczu i cukru.

Czy homeopatia naprawdę działa? [NaZdrowie]

Przyczyną "nowego" typu 3c może być z kolei zapalenie trzustki, rak i pojawiające się guzy lub operacja tego organu. Zarówno schorzenia, jak i zabiegi wykonywane na trzustce uszkadzają bowiem jej zdolność do produkcji insuliny, enzymów trawiennych oraz innych hormonów - choć nie we wszystkich przypadkach i bywa, że dopiero po jakimś czasie.

Inne przyczyny, inne leczenie

Z analizy przeprowadzonej w Anglii na ponad dwóch milionach cukrzyków wynika, że typ 3c jest często mylony przez lekarzy z typem 2. Zespół naukowców na czele z Chrisem Woodmanseyem odkrył, że spośród grupy badawczej zaledwie trzy procent pacjentów cierpiących na typ 3c zostało zdiagnozowanych poprawnie.

Tymczasem oba typy nie tylko mają inne przyczyny, ale też wymagają odmiennego leczenia. Chorzy na cukrzycę typu 3c muszą dostarczać organizmowi większą ilość insuliny. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują również na to, że ich stan zdrowia poprawia się, kiedy zażywają dodatkowo tabletki z enzymami trawiennymi przy posiłkach.

To ważne odkrycie, bo chorych na cukrzycę typu 3c jest więcej niż osób, które cierpią na typ 1 (odpowiednio 1,6 proc. wszystkich przypadków w stosunku do ok. 1 proc. - pozostałe to w zdecydowanej większości przypadki zachorowań na typ 2), a mimo to lekarze wciąż niewłaściwie ich diagnozują.

Zobacz też:

Koniec z igłami? Nowe urządzenie do bezbolesnego pomiaru glukozy jest w fazie testów

Finowie bliscy wynalezienia szczepionki na cukrzycę typu 1. Może zapobiec połowie zachorowań

Źródła: Science Alert, Diabetes Journals.

Więcej o:
Komentarze (52)
Jest całkowicie nowy typ cukrzycy. Lekarze błędnie diagnozują go jako typ 2
Zaloguj się
 • sushi2010

  Oceniono 48 razy 38

  I znowu błąd powielany od tylu lat i wałkowany bez sensu. Cukier NIE podnosi się od tłuszczu, zwałszcza jeśli są to takie tłuszcze jak masło, olek kokosowy, orzechy, smalec, tłuste mleko. Te tłuszcze nas chronią. Cukier podnosi się od węglowodanów!!! Prostych, które są wszędzie, w chlebie, ciastach, ciasteczkach, paluszkach i całym tym gó...e, które tak lubimy.

 • maj.basia

  Oceniono 27 razy 23

  Nie wiadomo komu i w co wierzyć... Mój mąż ma cukrzycę typu 2, tak stwierdzili lekarze. Chudy jest jak przysłowiowy pies, zresztą nigdy nie był ani gruby, ani nie miał nadwagi (tak to ktoś pisze "że albo jest gruby albo ma nadwagę).W ogóle widzieliście chudego z nadwagą? I takie "diagnozy" i mądrości ludowe się wypisuje. Ludzie ! Ratunku!

 • dellek

  Oceniono 16 razy 14

  Szanowny autorze tego odkrywczego tekstu o mrożącym krew tytule!
  Proszę może porozmawiać ze specjalistą diabetologiem albo otworzyć książkę do diabetologii a tam pisze jak wół. Wg klasyfikacji WHO wyróżnia się:
  1) cukrzyca typu 1
  2) cukrzyca typu 2
  3) cukrzyca o znanej etiologii (w tej grupie jest wiele określonych rodzajów cukrzycy, wywołanych określonymi, znanymi schorzeniami trzustki) - TO NIE JEST ŻADNE NOWE ODKRYCIE cukrzycy 3c
  4) cukrzyca ciążowa

 • Sonia Taniewska

  Oceniono 19 razy 13

  Absolutnie oburzający tytuł artykułu. Nie jest to nowa cukrzyca. Autorowi nie chciało się nawet zajrzeć do WHO albo wytycznych towarzystw diabetologicznych.
  Nawet ostatni paragraf pokazuje kompletny brak rzetelności... jest jej więcej niż typu 1, a lekarze nadal ją błędnie diagnozują... Gdzie autor artykułu parę razy przytacza, że to z cukrzycą typu 2 jest mylona.

  Temat ważny, jedna z głównych chorób cywilizacyjnych, dotyczy wielu osób. Takie artykuły wprowadzają dezinformacje, zamiast rzetelnie przytaczać badania naukowe.

 • ludzik1-live

  Oceniono 13 razy 11

  "Jest całkowicie nowy typ cukrzycy."
  Nie , typ stary .Ozywiście może zdarzyć się wstępna błędna diagnoza ,ale badania i reakcja na leczenie szybko sprawę wyjaśniają ...
  .Chwytliwy tytuł z tylnego otworu wzięty .Wystarczy zajrzeć do jakiegokolwiek podręcznika diabetologii , Schodzicie na psy ,Gazeto." Niedługo dla podniesienia poziomu bedziecie musieli w "Fakcie " terminować :)

 • nefrynia

  Oceniono 5 razy 5

  Najważniejsze jest to że wiele osób lekceważy fakt, że ma cukrzycę i nie podejmuje żadnego leczenia. Do tego dochodzi nadciśnienie i problemy z cholesterolem, Często kończy się nadwagą a nawet zawałem czy niewydolnoscią krązeniową. Należy o tym problemie pisac jak najczęsciej, w końcu my sami czujemy że coś z nami jest nie tak i wówczas należy udać się do lekarza.

 • vredzio

  Oceniono 27 razy 3

  "Lekarze błędnie diagnozują go jako typ 2"
  ==============
  Za to diagnoza GW jest trafna. Jak zwykle. Lekarze są be... a gimbaza GW jest OK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX