Lekarz namawia do nieustępowania starszym w autobusie. O co chodzi?

Profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego zachęca, by pomóc starszym osobom zadbać o zdrowie. Jak? "Zmuszając" ich do stania w środkach komunikacji miejskiej.

W artykule profesora Muira Gray'a i jego zespołu opublikowanym w British Medical Journal autorzy przekonują, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie osobom starszym, a służbie zdrowia sporo pieniędzy.

Za aktywność fizyczną lekarz uważa m.in. stanie w autobusach i tramwajach. - Musimy zachęcać do pozostawania aktywnymi z wiekiem, a nie odpuszczania w tej kwestii. Zastanówmy się dwa razy, zanim odstąpimy swoje miejsce w komunikacji miejskiej komuś starszemu. Stanie jest dla takich osób świetnym ćwiczeniem - wyjaśnia w rozmowie z The Sun.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Oprócz tego eksperci zalecają, by starsi korzystali ze schodów z poręczą zamiast windy, regularnie wykonywali przysiady przy łóżku i spacerowali przez minimum 10 minut dziennie. 

Ruch zamiast leków

Według specjalisty takie zachowanie to korzyść nie tylko dla samych osób starszych, ale też służby zdrowia, bo pozwoli zaoszczędzić na leczeniu takich pacjentów. Z jego raportu wynika, że aktywność fizyczna, umysłowa i społeczna są bardziej skuteczne niż lekarstwa na niektóre schorzenia kojarzone ze podeszłym wiekiem, jak na przykład demencja czy cukrzyca typu drugiego.

Doktor Gray ma świadomość tego, że namawia do dużej zmiany w nastawieniu i przyzwyczajeniach milionów osób na całym świecie. - Podejście nastawione na zachęcanie ludzi w każdym wieku do aktywności fizycznej i uczynienie z tego nowej normy wymaga dużej zmiany kulturowej - podsumowuje.

Zobacz też:

Czy supertwarde podłoże jest najlepsze dla pleców? [NaZdrowie]

Źródła: British Medical Journal, The Sun

Ustępujesz miejsca starszym w środkach komunikacji miejskiej?
Więcej o:
Komentarze (130)
Lekarz namawia do nieustępowania starszym w autobusie. O co chodzi?
Zaloguj się
 • pierre_doleto

  Oceniono 136 razy 128

  Moze po prostu zlikwidowac siedzenia w autobusach i tramwajach, a wszyscy beda zdrowi

 • mary_ann

  Oceniono 143 razy 119

  Taaak, stanie, zwłaszcza z obciążeniem, to zaiste świetne ćwiczenie ruchowe (z definicji poniekąd) dla kręgosłupa ze zmianami zwyrodnieniowymi i chorych żył w nogach. Chyba kogoś porąbało. Szkodliwy artykuł.

 • mary_ann

  Oceniono 106 razy 88

  Artykuł jest tak durny, że aż się zastanawiam, czy to nie eksperyment, mający sprawdzić, w jaką głupotę da się ludzi wkręcić. Na szczęście komentarze pokazują, że nie jest tak źle.

 • joanan333

  Oceniono 95 razy 81

  Teza o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej dobra, ale wniosek kuriozalny! Co innego spacer, a co innego stanie w kiwającym się autobusie czy tramwaju, akurat tam starsi i małe dzieci powinni siedzieć; jedni już, a drugie jeszcze mają wrażliwsze kości.

 • zeke01

  Oceniono 88 razy 68

  temu lekarzowi szczególnie życze spełnienia tego jego marzenia

 • onduma

  Oceniono 76 razy 52

  Stanie to nie ruch. Jak taki madry to moze lepiej wypedzac z autobusow i batem pedzic przez ulice- wtedy bylby ruch

 • arronia

  Oceniono 55 razy 43

  Niech jednak starsi ludzie sami decydują, kiedy i ile się ruszać. Namawiać – tak. Przekonywać – tak. Ale zmuszać brakiem wyboru – nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX