Biedronki azjatyckie to szkodniki. Masz je w domu? Szybko się ich pozbądź. Podpowiadamy, jak

Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka (fot. Gilles San Martin/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0)

Z nadejściem jesieni biedronki azjatyckie, jak wiele owadów, szukają schronienia u ludzi. W przeciwieństwie do "zwykłych" biedronek są szkodnikami, a kontakt z nimi może się skończyć problemami ze skórą i układem oddechowym.

Biedronka azjatycka, nazywana również arlekinem lub harlekinem, to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Od powszechnie występujących w Polsce siedmiokropek różni się nie tylko wyglądem, lecz także tym, że zjada ich jaja - podobnie jak mszyce i larwy wielu innych owadów.

Jak je rozpoznać?

Przeważnie łatwo odróżnić ją od "zwykłej" biedronki. Azjatycka ma nieco inny kształt pancerzyka i bardziej wystający tułów, ale przede wszystkim wyróżnia ją kolor - od żółtego przez odcienie pomarańczu i czerwieni po czarny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kropek na ciele może nie mieć wcale albo kilkanaście - maksymalnie nawet 23, podczas gdy najczęściej występujący u nas gatunek biedronki ma ich tylko dwie lub siedem.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) fot. entomart/Wkimedia Commons/CC0

Jesienią szuka schronienia w ludzkich domach, żeby przetrwać zimę. Gromadzi się w skupiska liczące nawet do tysiąca osobników, choć zdarza się, że do mieszkania trafiają też tylko pojedyncze "sztuki".

Gryzący problem

Niezależnie od tego, jak dużo biedronek azjatyckich zagnieździło się w domu, warto się ich pozbyć tak szybko, jak to możliwe. Ten gatunek bowiem często gryzie, co może wywoływać reakcje alergiczne (skórne i dróg oddechowych), a także ataki astmy oraz zapalenie spojówek.

Oprócz tego wydzielana przez nią w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) żółta substancja (hemolimfa) pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.

Proste rozwiązanie

Skutecznym sposobem na pozbycie się z domu biedronek azjatyckich jest zatrudnienie specjalisty, to jednak kontrowersyjne rozwiązanie - stosowane przez niego środki owadobójcze szkodzą też siedmiokropkom i innym owadom, których nie uznaje się za szkodniki.

Równie efektywnym, choć dla niektórych wątpliwym etycznie rozwiązaniem jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu wszystkich miejsc, w których zaobserwowaliśmy nawet pojedyncze osobniki, najlepiej wyrzucić worek i natychmiast wynieść go z domu na śmietnik.

Można też spróbować odstraszyć te szkodniki olejkiem kamforowym lub mentolowym.

Zobacz też:

Nowa metoda walki z alergią. Naukowcy pozbyli się uczulenia na orzeszki

Wapno nie pomaga alergikom: zaskakujące polskie badania

Źródła: Ncbi.nlm.nih.gov, Academic.oup.com.

Bo kto się hartuje, nigdy nie choruje
1/10Hartowanie zimną wodą to doskonała metoda budowania odporności. Lekarze zalecają, by...
Zobacz także
 • Kasztany pod łóżkiem pochłaniają złą energię? Kasztany pod łóżko i do kieszeni. Dobra rada czy wielopokoleniowa bzdura?
 • Zwierzęta domowe rozwijają wrażliwość, uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Boisz się kupić psa ze względu na ryzyko alergii? Wcale nie jest takie duże... Alergia na przyjaciela, czyli jak sobie radzić, gdy uczula zwierzak
 • Fipronil to silnie toksyczny środek, którego obecność wykryto w polskich jajach W polskich jajkach wykryto silnie toksyczny fipronil. Co to jest i dlaczego szkodzi ludziom? [WYJAŚNIAMY]
Komentarze (74)
Biedronki azjatyckie to szkodniki. Masz je w domu? Szybko się ich pozbądź. Podpowiadamy, jak
Zaloguj się
 • rvb

  Oceniono 53 razy 51

  A one tup, tup, tup z powrotem ze śmietnika do domu...

 • more_info

  Oceniono 57 razy 47

  Kurczę ma "bardziej wystający tułów". Ale, pionowo czy wzdłuż? Znaczy, jak jej ten tułów wystaje? Tak jak tej od sałatki czy tej z broszką?

 • achaszwerosz

  Oceniono 38 razy 38

  Cudownie rzetelny artykuł, jako że w Polsce mamy ponad osiemdziesiąt gatunków biedronek (a nie tylko siedmiokropkę) i zdecydowana większość ich zimuje w naszych domach, ów arlekin i jego odmiany przypominają prawie każdą z nich bo nasze rodzime również występują w kolorach od jasnożółtego przez wszystkie odcienie czerwieni do czarnego, oraz w wielorakości kropek, białych, czarnych i czerwonych. W zasadzie można je odróżnić mierząc pancerzyki mikrometrem, wątpliwe jednak by ktokolwiek próbował to robić. Za to na pewno po sianiu paniki takimi wypocinami, większość chwyci za odkurzacze i zacznie katować biedronki. Brawo! Artukuł godny ministra Szyszki.

 • n29a

  Oceniono 33 razy 27

  Mam plagę w mieście. Portugalskie.

 • 33qq

  Oceniono 31 razy 25

  Oczywiście w ten sposób będziemy równie skutecznie tępić rodzime biedronki. Świetny pomysł.

 • brrrr73rrrr

  Oceniono 75 razy 23

  Mam zabijać biedronki bo "mogą ugryźć i wywołać reakcję alergiczną"? Czy z tego powodu powinnam także pozabijać osy, pszczoły, pająki i inne stworzenia? Idąc tym tokiem myślenia (dziwnie zbieżnym z poglądami niejakiego Szyszki) wybijmy wilki, lisy, niedźwiedzie, żmije itd. Najlepiej wszystko co żyje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: