Rekordowa liczba nieszczepionych dzieci w Polsce. Jest tak źle, że eksperci już ostrzegają przed epidemią

Tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano aż 25,3 tys. odmów szczepień dzieci w Polsce - to więcej niż w całym poprzednim roku. Jeśli ta tendencja się utrzyma, grozi nam epidemia chorób zakaźnych.

Liczba rodziców odmawiających zaszczepienia swoich dzieci jest już na tyle alarmująca, że eksperci obawiają się wybuchu epidemii.

Według informacji potwierdzanych przez Państwowy Zakład Higieny tylko w pierwszym półroczu 2017 roku taką decyzję podjęło już o 10 proc. więcej osób niż w całym poprzednim roku. To rekordowa liczba. Najwięcej takich przypadków odnotowano na Pomorzu i w Wielkopolsce. Najmniej przeciwników szczepień jest na Podkarpaciu i wschodzie Polski.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zgodnie z raportem Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako zasadniczą przyczynę odmowy opiekunowie podają brak wiary w skuteczność szczepień albo przekonanie o tym, że są szkodliwe. Rzadziej to kwestia strachu przed ewentualnymi powikłaniami takimi jak wysypka, wymioty i gorączka czy wstrząs anafilaktyczny.

Epidemia za 6 lat

Według ekspertów cytowanych przez "Gazetę Prawną" rosnąca liczba niechętnych szczepieniom rodziców rodzi realną obawę, że choroby zakaźne powrócą. Prof. Andrzej Zieliński, były konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, twierdzi, że już "zmierzamy w tym kierunku".

Paweł Grzesiowski, specjalista z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, dodaje, że jeśli tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, za sześć lat w Polsce może wybuchnąć epidemia chorób zakaźnych.

Zobacz też:

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Źródło: Gazetaprawna.pl

Więcej o:
Komentarze (175)
Rekordowa liczba nieszczepionych dzieci w Polsce. Jest tak źle, że eksperci już ostrzegają przed epidemią
Zaloguj się
 • qrzysiu

  Oceniono 97 razy 65

  To te debilne fejsbukowe mamuśki. Jedna głupsza od drugiej a tatusiowie bez jaj.

 • k83ar

  Oceniono 71 razy 45

  Zabrac wszystkie dodatki spoleczne i kazac tumanom szkolic dzieci prywatnie. Zobowiazac takze do pokrywania wydadtkow zdrowotnych prywatnie!

 • marcinpies

  Oceniono 49 razy 41

  Znacie tę scenę z "Nocy i dni" w której mieszkanka wsi leci i wrzeszczy " Ludzieee, uciekajta, dochtory jadą!!!" ?

 • jiddu

  Oceniono 49 razy 27

  Kiedy wybuchnie epidemia nie chciałbym być w skórze tych rodziców, bo nie tylko będą drżeć o los własnych dzieci, ale także przed sąsiadami, którzy także mają dzieci.

 • darla152

  Oceniono 51 razy 23

  jeżeli rząd nie zrobi porządku z ciemniakami i nie będzie karać, nie przymusi do szczepień to kiedyś zapłaci za to zaniechanie gdy rozpęta się piekło z epidemiami i ludzie zaczną umierać masowo. Wszystko do czasu, głupota też.

 • kruk6666

  Oceniono 46 razy 22

  Woda święcona, słowo na niedzielę i wskrzeszenie za 50 zeta na stadionie przez o.Boshoborę katokołtunom wystarczą , szczepienia i służba zdrowia niepotrzebne.

 • pan.szklanka

  Oceniono 30 razy 16

  Dzieci pokolenia poddanego przymusowej katechizacji.
  Triumf zabobonu nad rozumem.

 • art4tiger

  Oceniono 26 razy 14

  Choroba znana u nas pod nazwą Heinego-Medina (łac.poliomyelitis anterior acuta, ostre nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14), w USA określana mianem polio, atakowała najczęściej latem wyizolowane społeczności z przedmieść. Na polio zapadały zazwyczaj dzieci (rzadziej dorośli) z zamożnej klasy średniej. Najsłynniejszą ofiarą polio był Franklin Delano Roosevelt, który mimo paraliżu został prezydentem Stanów Zjednoczonych i jako jedyny piastował ten urząd czterokrotnie.

  Ostre nagminne porażenie dziecięce zaczynało się przeważnie jak przy grypie, od bólu głowy i gorączki, a po kilkudziesięciu godzinach dochodziły kolejne objawy takie jak nieżyt żołądkowo-jelitowy i uczucie sztywności karku i pleców. Czasami na tym się kończyło, ale wielu chorych traciło władzę w rękach i nogach. Dochodziło do niedowładu kończyn, ale też mięśni tułowia. U niektórych chorych porażenia samoistnie ustępowały po kilku tygodniach lub miesiącach, ale bywało i tak, że objawy postępowały. Dochodziło do zaników mięśniowych i skrócenia objętej porażeniem kończyny.

  W Polsce chorych na polio, w latach 20. i 30. liczyło się w setkach, a w Stanach Zjednoczonych w tysiącach.

  A teraz niech antyszczepionkowe **** wykażą co najmniej 100 dzieci rocznie w Polsce ze skutkami ubocznymi podobnymi do polio.

 • wiarus25

  Oceniono 17 razy 11

  No cóż świniopasy wiedzą lepiej co dobre jak by nie patrzeć "Naród Wybrany"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX