Naukowcy wzięli się za hodowanie kur. Efekt? Ptaki znoszą jaja z lekarstwem na raka

Japońscy badacze wyhodowali kury, które znoszą jaja z wysoką zawartością białka stosowanego przy leczeniu złośliwego raka skóry i żółtaczki. Dzięki temu leki na te choroby będą nawet 10 razy tańsze.

Naukowcom z największej japońskiej instytucji badawczej - National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) - udało się wyhodować odmianę kur, których jaja zawierają interferon beta. To rodzaj białka, które jest wykorzystywane do produkcji leków na złośliwy nowotwór skóry, żółtaczkę i stwardnienie rozsiane. 

Obecnie stosowane metody produkcji interferonu beta są bardzo kosztowne. Za wytworzenie kilku mikrogramów tej substancji trzeba zapłacić między 100 tys. a ponad 320 tys. zł.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Natomiast jedno kurze jajo może zawierać aż 100 mikrogramów tego białka, co znacząco obniża koszty produkcji bazujących na nim leków. Japończycy szacują, że ich cena ma dzięki temu odkryciu spaść aż dziesięciokrotnie.

Krok po kroku

Jak udało im się tego dokonać? Poprzez manipulowanie kurzym genomem. Naukowcy najpierw wprowadzili geny odpowiedzialne za produkcję interferonu beta do komórek, z których powstaje kogucia sperma. Nią zapłodnili jaja, z których wykluły się koguty. Te z kolei rozmnożono z kurami, a ich potomstwo odziedziczyło odpowiedni gen.

Pierwsze jaja z interferonem beta zostały zniesione przez kury już w lipcu tego roku. Teraz badacze pracują nad tym, by jego zawartość była jak najwyższa, a przy tym bezpieczna. Nie wiadomo dokładnie, ile to jeszcze potrwa.

Zobacz też:

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Źródło: The Japan News

Więcej o:
Komentarze (30)
Naukowcy wzięli się za hodowanie kur. Efekt? Ptaki znoszą jaja z lekarstwem na raka
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 32 razy 26

  E tam, u nas naukowcy z Moskwy wyhodowali kaczkę która spowodowała raka mózgu u większości społeczeństwa...

 • ansuz.odyn

  Oceniono 29 razy 19

  Efekt będzie taki, że za chwilę znajdą się ludzie, którzy mając problemy z wysławianiem się będą w internetach udowadniali, że te jaja wywołują raka. Oczywiście znajdą rzesze wierzących w ich nową religie "anty kurzą".

  Spora część ludzkości to zwykłe jełopy nie zasługujące na przywilej umiejętności czytania i pisania, powinni gnić w czworakach, pracować fizycznie od świtu do nocy aby im głupoty nie przychodziły do ich prymitywnych mózgów. ;)

 • realistas

  Oceniono 5 razy 3

  To nie jest zgodne z prawem naturalnym. Polacy-katolicy nie powinni takiego czegoś używać. Zresztą leczenie jest wbrew prawom boskim. Prawdziwy katolik powinien cieszyć się z choroby bo ona zbliża go do Boga.

 • u_corsu

  Oceniono 11 razy 3

  A u nas kogucia sperma dobrala sie do kaczych jaj i narod ogarnia epidemia msciwosci...

 • protz

  Oceniono 9 razy 3

  I dlatego potrzebujemy GMO, aby rozwijać medycyne, walczyć z głodem czy ociepleniem klimatu.

 • dalacin4

  Oceniono 18 razy 2

  toż to herezja jakaś, gdyby pan z-bók chciał, to osobiście umieściłby interferon beta w jajach i za pomocą wizji zakomunikował to toruńskiemu knurowi

 • polsilver100

  Oceniono 1 raz 1

  Trzy tony ogórka sprzedam,tanio!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX