Polska w pierwszej dziesiątce najmniej zdrowych krajów świata. "Wygrali" nasi południowi sąsiedzi

Według raportu Clinic Compare - przygotowanego na podstawie danych zebranych ze 179 krajów z całego świata przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - Czesi są narodem, który najmniej dba o swoje zdrowie.

Europejskie kraje na podium! Niestety nie ma czym się chwalić, bo ranking dotyczy krajów, których mieszkańcy najmniej dbają o swoje zdrowie. W zestawieniu pierwsze miejsce zajęli Czesi. Pod uwagę brane było spożycie alkoholu i tytoniu oraz liczba osób zmagających się z otyłością.

Według raportu Czesi spożywają znacznie więcej alkoholu w porównaniu do obywateli innych państw. W ciągu roku przeciętny Czech wypija 13,7 litrów czystego alkoholu, co daje 274 50-mililitrowych kieliszków rocznie, czyli około 1,3 kieliszka alkoholu na dzień.

Czeskie piwoCzeskie piwo Fot. iStock

Czesi "zapracowali" sobie na podium również tym, że zajęli 11. miejsce pod względem wypalanych papierosów w ciągu roku. Do tego co piąty Czech ma problemy z nadwagą. Za Czechami, na drugim miejscu, uplasowali się Rosjanie. Miejsce trzecie przypadło Słoweńcom.

Polska w czołówce

W rankingu Clinic Compare Polska zajęła 8. miejsce. Wyprzedziły nas m.in. Chorwacja, Węgry, Słowacja i Białoruś, którym przypadły odpowiednio miejsca od 7. do 4. Za Polską na 9. miejscu znalazł się Luksemburg, a pierwszą dziesiątkę ex aequo zajęła Litwa i Stany Zjednoczone.

Według raportu najzdrowszymi są obywatele Afganistanu, Gwinei i Nigerii.

To cię zainteresuje:

Pokazać bez wahania brzuch i uda latem? Wiele Polek ma z tym problem

Choroba bostońska - przyczyny, objawy i leczenie grypy bostońskiej

Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]

Więcej o:
Komentarze (4)
Polska w pierwszej dziesiątce najmniej zdrowych krajów świata. "Wygrali" nasi południowi sąsiedzi
Zaloguj się
 • anielskie_oczka

  Oceniono 13 razy 9

  "Według raportu najzdrowszymi są obywatele Afganistanu, Gwinei i Nigerii."
  No to ja dziękuję za takie zdrowie.

 • bubuthebest

  Oceniono 6 razy 4

  274 kieliszki rocznie to 1,3 dziennie - serio? Dla przypomnienia stażyście, który to pisał - rok ma 365 dni, a czasem nawet 366 ;) Niech zgadnę - na maturze było 30 proc. z matmy, co?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 3 razy 1

  jeden kieliszek alkoholu dziennie jest korzystny dla zdrowia, więc to akurat powinno byc brane na plus :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX