Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia

Według hiszpańskich naukowców picie kawy dobrze wpływa na zdrowie i wydłuża życie

Według hiszpańskich naukowców picie kawy dobrze wpływa na zdrowie i wydłuża życie (fot. Ezalvarenga/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Cztery filiżanki dziennie. To według hiszpańskich naukowców optymalna ilość kawy, która - u zdrowych osób - wydłuża życie. Na dojście do tych wniosków poświęcili 18 lat i przebadali niemal 20 tys. osób w różnym wieku.

Wyniki długoletnich badań przeprowadzonych w ramach "Projektu SUN" zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Sam projekt, który rozpoczął się w 1999 r., miał na celu sprawdzenie, jak spożywanie kawy przez dorosłe osoby mieszkające w rejonie Morza Śródziemnego wpływa na ich zdrowie i długość życia.

W sumie hiszpańscy kardiolodzy przebadali w nim 19 896 osób. Średnia ich wieku wyniosła 37,7 lat. Każdy z uczestników był obserwowany przez okres 10 lat - pod kątem diety, stylu życia, stanu zdrowia, korzystania z używek takich jak tytoń i picia kawy.

Więcej kawy, dłuższe życie

Okazało się, że spożycie tej ostatniej ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci. Ogółem u osób, które codziennie wypijały co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, było ono niższe średnio aż o 64 proc. w porównaniu z kawowymi abstynentami.

W swoich badaniach naukowcy wzięli też pod uwagę też to, czy płeć, wiek albo przestrzeganie diety śródziemnomorskiej ma jakikolwiek wpływ na relację między piciem kawy a śmiertelnością. Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie - największe korzyści z picia większych ilości kawy zostały zaobserwowane u 45-latków i starszych osób.

- Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie mogą stanowić część zdrowej diety u zdrowych ludzi - podsumowuje współautorka badań, kardiolog Adela Navarro.

Zobacz też:

Czy lewoskrętna witamina C to zdrowotny hit? [NaZdrowie]

Źródło: Higher coffee consumption associated with lower risk of early death

Wiesz, jak utrzymać dobrą formę?
1/10Powszechnie dostępnym, doskonałym źródłem witaminy D są:
Zobacz także
 • Choroba Alzheimera atakuje mózg i uszkadza połączenia nerwowe, co skutkuje dosłownym cofaniem się w rozwoju Naukowcy wymyślili, jak wykryć poważną chorobę na... 10 lat przed wystąpieniem objawów. Pomoże komputer
 • Herbatka z imbirem to przede wszystkim sposób na rozgrzanie, wypocenie toksyn i pobudzenie limfocytów do pracy Wrogowie przeziębienia z kuchni. Sprawdzona piątka, na którą zawsze możesz liczyć
 • Śniadanie jest niezwykle ważne, ale pozostałe posiłki też się liczą Pora jedzenia ma znaczenie! Dlaczego warto trzymać się dobowego cyklu organizmu?
Komentarze (74)
Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 37

  Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie...
  ---
  no tak naukowcy radzieccy już w latach 50-tych ubiegłego wieku odkryli że im kto dłużej żyje tym jest bardziej zagrożony śmiercią!

 • lesnywladek2

  Oceniono 40 razy 30

  ostatnio amerykanscy naukowcy odkryli sposob na przechodzenie przez sciane,nazwali go drzwi

 • strach_sie_bac

  Oceniono 36 razy 30

  Mam filiżanki, które mieszczą 100 ml, 200 ml, 250 ml. Artykuł mi udzielił wyczerpujących informacji nt. optymalnej ilości picia kawy xD

 • 99niebieskakropka

  Oceniono 27 razy 23

  To oznacza, że zbliżam się do nieśmiertelności, gat demyt.

 • willowy

  Oceniono 22 razy 22

  Jako że widzę wiele komentarzy na temat tego, że nie wiadomo ile tak naprawdę tej kawy pić, przeprowadziłem poszukiwania w necie, żeby pomóc dodać trochę szczegółów, do tego bardzo ogólnikowego tłumaczenia, które nam zaserwowano.
  Znalazłem artykuł na amerykańskiej stronie poświęconej różnym badaniom naukowym. Artykuł z lipca tego roku, powołując się na badania dwóch uniwersytetów, mówi o powiązaniu picia kawy - nieważne kofeinowej czy nie - z mniejszą śmiertelnością. W artykule użyto słowa "cups", co oczywiście może znaczyć filiżanka, ale jest też normalną amerykańską miarą objętości. 1 "cup" to bardziej prawie jak nasza 1 szklanka - 236 mililitrów. Ponadto w artykule mowa jest o najlepszych efektach u ludzi pijących 2-3 "filiżanki" dziennie. Te badania przywoływano w całej gamie anglojęzycznych portali informacyjnych od mniej więcej 10 do 17 lipca tego roku.
  Nie wiem, czy to na podstawie tych badań został napisany powyższy artykuł, gdyż w przeciwieństwie do swoich kolegów po fachu z zachodu, redaktor/ka serwisu Zdrowie nie powołuje się na nikogo konkretnego, ani na żadną instytucję, ale pewnie obie informacje niewiele się od siebie różnią.
  Tak więc może 4 filiżanki w tekście polskim, to próba wzięcia 2-3 filiżanek amerykańskich i upchnięcia ich w mniejszych polskich filiżankach?
  Nie wiem. W każdym razie wg artykułu z portalu science daily najlepsza dawka to:
  2 lub 3 razy 236 mililitrów na dobę.
  Dziękuję za uwagę.

 • jan.janowicz65

  Oceniono 24 razy 22

  Kawa wydłuża życie tym, którzy ją zbierają, gdyby jej nie było pozostaliby bez pracy i poumieraliby z głodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: