Naczyniak wątroby - objawy, leczenie

Naczyniaki wątroby, łagodne zmiany budowane zwykle przez prawidłowe naczynia żylne, najczęściej nie wymagają leczenia

Naczyniaki wątroby, łagodne zmiany budowane zwykle przez prawidłowe naczynia żylne, najczęściej nie wymagają leczenia (Blueringmed, Istock)

Szacuje się, że naczyniaki wątroby występują zaledwie u kilku proc. całej populacji. Wykrywa się je zazwyczaj przypadkowo i niezwykle rzadko wymagają specjalistycznego leczenia.

Naczyniak to rodzaj bardzo łagodnej, ale mocno ukrwionej zmiany o charakterze nowotworu. Jego wielkość waha się w granicach dwóch centymetrów i jeśli nie rośnie nie ma konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Z powodu mocnego unaczynienia, bezpieczniej jest ich nie ruszać, a jedynie obserwować i regularnie wykonywać badania obrazowe (co 6-12 miesięcy).

Usuwa się jedynie te duże zmiany, mierzące 10 cm i więcej. Te jednak dają o sobie znać. Pacjenci z naczyniakami znacznych rozmiarów skarżą się głównie na ból i to on zazwyczaj prowokuję wizytę u lekarza. O tym, że dzieje się coś niepokojącego informuje już badanie USG (uwidacznia także mniejsze zmiany). Odpowiednio wczesne wycięcie zmiany pozwala uniknąć jej samoistnego pęknięcia i „wylania” do jamy brzusznej.

W przypadku gdy pojawiają się wątpliwości co do typu zmiany oraz jej wielkości zleca się tomografię komputerową z kontrastem bądź scyntygrafię.

Naczyniak wątroby - przyczyny

Naczyniaki pojawiają się już od urodzenia i wynikają z nieprawidłowościami podczas rozwoju dziecka w ciąży. Ten typ naczyniaków - w większości przypadków  - zanika podczas dorastania.

Inny rodzaj naczyniaków  - to efekt naszego stylu życia, stosowania używek, sposobu odżywiania, stresu, środowiska w którym żyjemy, oddziaływania szkodliwych substancji.

Nie mniej jednak medycyna nie zna jednoznacznej przyczyny powstania naczyniaków wątroby. Częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn (stosunek 4:1). Mogą się pojawić w każdym wieku, u dzieci są rzadkością.

Naczyniak wątroby - objawy 

Dolegliwość przebiega bezobjawowo i może pozostać niewykryta przez całe życie. Objawy mogą się pojawić gdy zmiana ma kilka centymetrów. Są to zwykle przykre i długotrwałe "bóle wątroby” - tępym ból pod prawym łukiem żebrowym.

W niektórych przypadkach, naczyniak osiąga bardzo duże rozmiary i zaczyna uciskać narządy sąsiadujące z wątrobą W skrajnych przypadkach dojść do pęknięcia naczyniaka. Sytuacja ta jest bardzo groźna i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.

Wiesz wszystko o ludzkim organizmie? To bez problemu wskażesz fałszywe zdania
1/17Koronę i korzeń zęba rozgranicza szyjka zęba.
Zobacz także
  • Dzięki układowi pokarmowemu pobieramy, rozdrabniamy i trawimy pokarmy, a także przyswajamy zawarte w nich substancje odżywcze i wydalamy to, co powstało w wyniku trawienia oraz to, czego nie udało się strawić. UKŁAD POKARMOWY (TRAWIENNY) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
  • Bóle w nadbrzuszu mogą być sygnałem wielu problemów ze zdrowiem: niekoniecznie choroby żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: o czym świadczy? Przyczyną nie musi być problem z układem pokarmowym
  • Rak wątroby najczęściej jest spowodowany przerzutami innych nowotworów Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie
Skomentuj:
Naczyniak wątroby - objawy, leczenie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: