Zespół kanału Guyona - objawy, leczenie

Zaburzenia czucia od palców do przedramienia to jedne z pierwszych objawów zespołu kanału Guyona

Zaburzenia czucia od palców do przedramienia to jedne z pierwszych objawów zespołu kanału Guyona (Katarzyna Bielasiewicz, Istock)

Schorzenie to, nazywane także zespołem kanału nadgarstka nerwu łokciowego prowadzi do ucisku jednego z nerwów znajdujących w obrębie kanału Guyona. Choroba może rozwinąć w skutek urazu, bądź uwarunkowań genetycznych.

Kanał Guyona, czyli kostno-włóknista przestrzeń w dłoniowej części nadgarstka zbudowana z kości haczykowatej, grochowatej oraz więzadła poprzecznego nadgarstka. Zespół kanału Guyona - to dokuczliwy i bolesny ucisk na nerw łokciowy. Nerw łokciowy biegnie od splotu ramiennego, następnie w dole pachowym zbliża się do tętnicy pachowej, by wraz z tętnicą ramienną odchodzić ku tyłowi.

Przyczyny zespołu Guyona

Schorzenie może być konsekwencją urazu, wady anatomicznej lub tzw. gangliony (rodzaj torbieli tworzącej się w obrębie torebki stawowej). Czasem zdarza się, że towarzyszy niektórym uwarunkowanym genetycznie schorzeniom prowadzącym do zwyrodnienia np. reumatyczne zapalenie stawów.
Do ucisku nerwu w kanale Guyona najczęściej dochodzi przy następujących czynnościach:

  • podnoszenie ciężarów
  • chwytanie, odkręcanie, przykręcanie
  • jazda na rowerze
  • poruszanie się o kulach
  • jazda samochodem - chwyt na kierownicy

Zespół kanału Guyona - diagnoza i leczenie

W przypadku ucisku nerwu łokciowego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza neurologa. Diagnoza polega na badaniu siły mięśniowej, czucia i ruchomości ręki. Dodatkowo wykonuje się badanie EMG (badanie przewodnictwa nerwowego w obrębie nerwu łokciowego na poziomie kanału nadgarstka) oraz badanie RTG.

Jedną z form leczenia jest farmakoterapia i rehabilitacja. Prawidłowe leczenie zespołu kanału Guyona przynosi efekty już po 4-6 tygodniach. Jednak w przypadku osób skarżących się na zaburzenie czucia oraz znaczne ograniczenie ruchomości stawu, najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny.

12 rzeczy o ludzkim ciele, które musisz wiedzieć
1/12Zacznijmy od czegoś łatwego. Mózg człowieka dzielimy na dwie półkule:
Zobacz także
  • Staw to połączenie ruchome minimum dwóch kości Stawy - ruchome połączenia kości. Budowa, funkcje i choroby stawów
  • Centralnym organem układu nerwowego jest mózg, który wraz z rdzeniem kręgowym tworzy tzw. ośrodkowy układ nerwowy. UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
  • Kość zbudowana jest z dwóch rodzajów tkanki kostnej - zbitej, którą można znaleźć na powierzchniach kości płaskich i w trzonach kości długich oraz gąbczastej, która znajduje się wewnątrz kości płaskich, a także w nasadach kości długich. UKŁAD KOSTNY I STAWY - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia
Skomentuj:
Zespół kanału Guyona - objawy, leczenie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: